viini mehusta

Miten tehdään ihan mehusta esim omenamehusta viiniä? sellaista jotain 12-17%, en kaipaa mitään arvostelua vaan ihan ohjeita jos joku voi antaa.
1418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Itse tein juuri omenamehusta viiniä. Keitin noin 7-8 litraa sokeritonta mehua. Käymisastiaan lisäsin 5 kiloa sokeria. Pönttö on 30 litraa mutta tein ohjeen mukaan 25 litraa. Ostin presto merkkisen viinipaketin ja tein sen ohjeen mukaan.

Prosentteja tuli 12. Viinistä tuli aika kuivaa mutta erittäin kirkasta.

Käymis aika oli noin 5 päivää pari päivää selkeytymiseen.

Viiniä voi makeuttaa jälkeenpäinkin lisäämällä sokeria valmiiseen viiniin.

Toivottavasti tästä oli apua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


queen kirjoitti:

Miten tehdään ihan mehusta esim omenamehusta viiniä? sellaista jotain 12-17%, en kaipaa mitään arvostelua vaan ihan ohjeita jos joku voi antaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu