Onko kokemuksia metsästysrotuisista koirista agissa? Häiritseekö vietti radalla, siis ylipäätään oppiiko koira suorittamaan rataa kunniakkasti vaikka olisikin metsäläisen verta? Itselläni on pystykorva-saksanmetsästysterrieri-kettuterrieri ja jonkinlainen metsästysvietti toisinaan huomattavissa. Siis terhakkana kiinnostuu kaikesta ympärillä liikkuvasta ja rapisevasta, jää nohevana tarkkailemaan.
Vastaukset 4
- ...
Metsästysviettiä käytetään agilityssa hyväksi ennenkaikkea palkitsemisessa. Metsästysviettinen koira oppii parhaiten kun se saa viettiään vastaavan palkinnon oikein suoritetusta esteestä, eli pallon jahtaamista tms. Olen nähnyt suomen ajokoran radalla ja muutamia niiden sekoituksia ja ihan hyvin menee, eli ovat oppineet. Itselläni on metsällä käyvä noutaja, mutta ei ole kyllä mitään yhtäläisyyttä nähtävissä noiden kahden harrastuksen välillä. Metsällä koira toimii noutajantaipumustensa varassa ja agiradalla makupalan innoittamana.
...säkäkorkeudesta. Onko totta että midin yläsäkäkorkeus on 42,9 cm??? Kun pentuni on nyt siinä vajaa 40 cm, eikä varmaan siitä paljoa kasvakaan, niin olisi älytöntä ajatella että tuo saattaisi joutua kisaamaan maxeissa! Se kun näyttää niin pikkuruiselta...
- snaku
Midit: säkäkorkeus vähintään 35 cm, mutta alle 43 cm
Meillä pidetään sääntönä vuoden ikää, jolloin vasta pääsee agilitytreeneihin mukaan...
- Mappe
ei ole meidän agi-treenejä pahemmin haitannut. Aloitin jo 6-vuotiaan riistaviettisen lintukoiran kanssa treenit tänä syksynä ja hienosti on mennyt. Nyt lintujen muuttopuuhien aikana on käynyt pari kertaa niin että suuri kaakattava sorsaparvi on lentänyt kentän yli kesken treenien. Hetkeksi aikaa on keskittyminen herpaantunut (niin koiralla kuin ohjaajallakin) kun ollaan jääty ihailemaan luonnon kulkua mutta sitten ollaan taas jatkettu entistä innokkaammin esteillä.
Kun kontakti koiran ja ohjaajan välillä on hyvä, ei metsästys-/riistavietistä ole mitään haittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1571448Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️1031193Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2551033Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞42856On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75837- 55797
- 71733
- 47695
- 43671
Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.176668Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä37650Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah199628Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh30597Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus104565- 201544
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen59533- 106518
- 35511
Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle18492Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91478