totuus Matista

Juuttelin tänään ihmisen kanssa, jonka tuttava on Kylmäkosken vanginvarija.
Matti saapuu Kylmäkoskelle muutaman päivän sisään, selli jo varattu.
Menettää tietenkin ehdonalaisensa, elikkä reilu vuosi istuttavaa tämä uusi juttu.
Vartijat ihan täynnä Merviä, joka pyrkii Mattia tapamaan konttauskunnossa eli ei yleensä pääse tapaamaan.
Molemmat mielestäni hoidon tarpeessa.
62240
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Alkoholisteja molemmat!Ihmettelen miten porukoita voi kiinnostaa sairaiden sekoilut?Tämä päättyy juuri niinkuin tuhannet samankaltaiset tapaukset päättyvät.

Äänestä
  • eivät nämä lopeta ennenkuin M on arkussa - sääli.

    Äänestä

  • olen ajatellut kirjoitti:

    eivät nämä lopeta ennenkuin M on arkussa - sääli.

    Tällaisia tapauksia on suomessa monia. Miksi niihin ei puututa? Odotetaan aina niin kauan, että joku kuolee...

    Taas tv:ssä on menossa uutiskuvia, kun iskä otti äipän ja muksut hengiltä. Itkettää!!!!

    Äänestä

"Menettää tietenkin ehdonalaisensa, elikkä reilu vuosi istuttavaa tämä uusi juttu. "

Ja tässä tullaankin Suomen lainsäädännön hauskoihin pikkuseikkoihin. Oli sitä entistä istuttavaa miten paljon tahansa, niin rangaistus on 2 kuukautta tämä uusi juttu.

Vaha rangaistus muuttuu kestosta riippumatta aina 2 kuukauden kakuksi.

Näin muistelin asian olleen. Korjatkaa, jos olen täysin kuutamolla.

Äänestä
  • Muuten meni oikein, mutta siitä vanhasta kakusta joutuu istumaan vain kuukauden, ei kahta. Uusi kakku tulee sitten päälle, ja sitä ei sitten enää puolikkaalla pääsekään.

    Äänestä

  • paremmintietäjä kirjoitti:

    Muuten meni oikein, mutta siitä vanhasta kakusta joutuu istumaan vain kuukauden, ei kahta. Uusi kakku tulee sitten päälle, ja sitä ei sitten enää puolikkaalla pääsekään.

    Kuulin just että kun 1kk tulee entisestä kakusta ja siihen uusi päälle ja koko hoidosta istutaan kaksi kolmasosaa.Meneekö näin ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aapeli kirjoitti:

Juuttelin tänään ihmisen kanssa, jonka tuttava on Kylmäkosken vanginvarija.
Matti saapuu Kylmäkoskelle muutaman päivän sisään, selli jo varattu.
Menettää tietenkin ehdonalaisensa, elikkä reilu vuosi istuttavaa tämä uusi juttu.
Vartijat ihan täynnä Merviä, joka pyrkii Mattia tapamaan konttauskunnossa eli ei yleensä pääse tapaamaan.
Molemmat mielestäni hoidon tarpeessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu