Auttakaapas arvon rouvat. Olen saanut naisystäväni innostettua kunnon pyörälenkkeihin, mutta illalla ei seksiä tipu kun hän valittaa että alapää on niin arka. Itse tiedän vaihdella vehkeitä satulan eri puolille ja ylämäet poljen yleensä seisaallaan paineen ja hankautumisen vähentämiseksi. Mutta miten pyöräilevät naiset tätä ongelmaa lähestyvät? Kiitos vinkeistä etukäteen.
Naisen arkuus pyöräilyn jälkeen
22
9734
Vastaukset
- Pyäräilijä-nainen
Itse pyöräilen joka paikkaan kesät ja osan talvesta. Ei todella ole koskaan tullut paikat kipeiksi. Liekä vain huono kunto naisella?
- Lance Armstrong
Huono kunto ei ole syypää, mutta ehkä tottumattomuus pitkiin pyöräsessioihin. Kyllä hän talvella hiihtää viidenkympin lenkkejä ja kesällä menee satanen pyörällä. Mutta hän valittaa että klitoris tulee pyöräilystä niin araksi, ettei siihen sovi illalla lainkaan koskea.
Minulla on kyllä topatut pyöräilyhousut, mutta en tiedä auttavatko ne naisihmisellä. - mirkuli
ei siin pillu mee kipeeks vaan reidet.
- kokemus
siis käytä pyöräily housuja. Ovat juuri oikeasta paikasta pehmustetut.
- Lol lolLOLOLOLOL
se ei vaan halua sua! ei pyöräilystä nyt klitoriks kipeydy!! ei se sentään tossa ulkona lerputa niinkun esim penis.. heheheh kai se kohta sanoo että se kipeytyy kävelystä etkä saa siltä enää koskaaN! hahaha loistava akka! hyvä valehtelija ainakin jos ei muuta! ;);););)
- Pyöräilijätär
Osta naisellesi parempi satula. Ihan oikeesti. Liian kovasta satulasta tulee lantiokin kipeäksi, erityisesti pitkillä matkoilla. Nykyään saa sellaisia geelipäällysteitäkin. Ja asenna se satula hiukan alaviistoon n. 85 asteen kulmaan (satulan etuosa alempana kuin takaosa), niin ei hankaa. Huono satula ja väärässä asennossa murhaa oikeasti kaikki himot erityisesti pitkillä matkoilla.
- maija
toi on kyllä totta et mulki joskus mun muistaakseni tuli pimpsa kipeeks pyöräilystä.. mut se johtuu siitä asennosta ja satulasta .
- ksljfksslöf
Totta!
Ja satula kannattaa olla mieluummin liian alhaalla kuin ylhäällä. - neuvo ...
ksljfksslöf kirjoitti:
Totta!
Ja satula kannattaa olla mieluummin liian alhaalla kuin ylhäällä.Eli satulan pitää olla niin alhaalla, että poljinkammen ala-asennossa polvi on muutaman asteen koukussa, eikä lantiota tarvitse keinuttaa.
- 4kymppinen
Luin tästä aivan pari viikkoa sitten lehdestä, että alapään vaivat ovat yleisiä pyöräilijöillä, sekä miehillä että naisilla. Satula painaa nivusten kohdalla jotain hermoja tai verisuonia eli paineen ei tarvitse kohdistua suoraan sukuelimiin ollakseen haitaksi. Vaiva on lehden mukaan pitkäkestoisempi kuin mitä arkuudesta tms voisi päätellä. Lehtijuttu suositteli leveämpää satulaa. Niitä saa sellaisia geelitäytteisiä. Vakiosatulat on aika paskoja, kovia ja kapeita.
- aiheuttaa
impotenssia. Genitaalialueen pieniin verisuoniin syntyy vaurioita jotka pitemmän päälle alkavat haittaamaan ja vievät kyvyt. Näin väittää urologi kaverini. Ei tieststi mitkään pikku lenkit mutta kymmenien kilometrien matkat useita kertoja viikossa vuodesta toiseen.
Mäkin kun ajoin 30 kilsan työmatkaa suuntaansa, niin eipä juuri onnistunut laukeaminen iltasin. Mutta kun lopetin pyöräilyn palas kyvyt. Nut sitte jännitän, että vieläkö pelittää 4kymppisenä vai pilasinko sukukaleudet.
Vaihdoin pyöräilyn lenkkeilyyn ja se pitää verenkierron nivusissa hyvänä. - siis minä
aiheuttaa kirjoitti:
impotenssia. Genitaalialueen pieniin verisuoniin syntyy vaurioita jotka pitemmän päälle alkavat haittaamaan ja vievät kyvyt. Näin väittää urologi kaverini. Ei tieststi mitkään pikku lenkit mutta kymmenien kilometrien matkat useita kertoja viikossa vuodesta toiseen.
Mäkin kun ajoin 30 kilsan työmatkaa suuntaansa, niin eipä juuri onnistunut laukeaminen iltasin. Mutta kun lopetin pyöräilyn palas kyvyt. Nut sitte jännitän, että vieläkö pelittää 4kymppisenä vai pilasinko sukukaleudet.
Vaihdoin pyöräilyn lenkkeilyyn ja se pitää verenkierron nivusissa hyvänä.Oon tosiaan huomannu pidempää lenkkiä ajaessa mulkusta katoavan tunnon totaalisesti. Joutuu joskus oikein kokeilemaan, että vieläkö se on housuissa, kun tuntoaisti ilmoittaa aivan toista.
Toivottavasti tuo impotenssijuttu ei pidä kutiansa. - fillaristi.
Tosi on pyöräilin nuorempana 142km lähes yhtä soittoa aivan kylmiltään 3,5 tuntia käytin aikaa,. Palkaksi sain sen että rypäleet oli lähes viikon puolitunnottomat. Tunto palasi noin viikon päästä liekö retkipyörän kovasta satulasta johtunut. Kyllä naisilla saattaa olla aivan samoja tuntemuksia jolleivät ole tottuneet kovaan satulaan.
- Rahikainen
siis minä kirjoitti:
Oon tosiaan huomannu pidempää lenkkiä ajaessa mulkusta katoavan tunnon totaalisesti. Joutuu joskus oikein kokeilemaan, että vieläkö se on housuissa, kun tuntoaisti ilmoittaa aivan toista.
Toivottavasti tuo impotenssijuttu ei pidä kutiansa.Sama huomio täällä. Kusihätä yllätti kesken pitkän pyörälenkin mutta mistäs kuset kun tuntuu, ettei vehjettä ole ollenkaan. Eka kerralla vähän säikäytti mutta olihan se siellä, kun tunto pikkuhiljaa palautui.
Mahtaako kuseminen onnistuakaan tunnottomuustilassa? Onko kellään kokemuksia?
Arvelen, ettei pyöräilyn aiheuttamat tunnottomuustilat ainakaan hyväksi ole mutta mikä neuvoksi kun pyöräily liikuntamuotona on tosi mukavaa?
- muijalles
satula siihen pyöräääääään,satulaaaaaaaa.eikä se sitäpaitsi ees välitä susta,se välittää musta.mä panen sitä hullun lailla niin ei ihmekään jos pillu arkana
- 0hje no 1
ja tappiin vaseliinia, johan homma hoituu. Voit sitten kotona jatkaa siitä mihin fillaroidessa on jääty ; -)
- samaongelmainen
Itse poljen päivässä vain noin 15km, mutta sama ongelma on minulla kuin naisystävälläsi. Polkeminen on TOISINAAN yhtä tuskaa. Jostain syystä satula painaa toisinaan glitorikseen niin pahasti, että sattuu ja pahasti. Satulan asentoa olen yrittänyt korjata, mutta ei vain auta.
Geelisatula olisi luullakseni apu tähän ongelmaan.
Hankipa sinä tyttöystävällesi ja minä itselleni.- glitoris
Vai painaa satula GLITORIKSEEN. Täytyy olla omituinen ajoasento tai sitten satula aika pahasti takakenossa...Tai sitten sulla anatomia hakusessa.
Ja se on muuten KLITORIS. Ihan vaan kotimaisella K:lla vaikka hieno vieraskielinen sana onkin...
- Anonyymi
Enevissä määrin näkee naisia pyörän satulassa. Onko tässä nyt isompi epidemia käsillä t. Panosmies
- Anonyymi
Vanha avaus, mutta aihepiiri ajaton. Sopivimpia vastauksia fillariasioihin, käyttötarkituksiinsa oikean pyörätyypin valintaan, satulaan ja fillarin ajoergonomian säätöihin löytynee oheiselta palstalta. Varjopuolena, että siellä on jokunen joilla homma menee hieman hifistelyn ja friikkeyden puolelle.
- https://keskustelu.suomi24.fi/urheilu-ja-kuntoilu/pyoraily?page=5
Pyöräily on mielyttävää ja hyödyllistä mutta harmi kun sillä on etujensa ohessa haittapuolia ns. miesterveydelle.
"Miehet ja runsas pyöräily - ei hyvä!"
"Runsaan pyöräilyn ja eturauhassyövän välillä löytyi yhteys tuoreessa tutkimuksessa."
- https://www.iltalehti.fi/syopa/a/2014070918476097
"Näin uskomattoman tehokasta on tavallinen pyöräily – 9 hyvää asiaa, jotka tapahtuvat kun alat pyöräillä"
- https://www.is.fi/terveys/art-2000007930322.html - Anonyymi
Minulla on taas ihan päin vastoin. Lenkin jälkeen panettaa aivan hulluna. Esim. parisatasen jälkeen mulkku on kuin lipputanko ja sitä saa emäntä saunan jälkeen imeskellä aikansa että rauhoittuu. Lisäksi suht nopeana laukeajana kestävyys on lenkin jälkeen aivan eri luokkaa. Kykenen tuottamaan eukolle nautintoa paljon pidempään ja se kliimaksi onkin sitten melkoinen räjähdys :) Toki olen valinnut satulan oikein ja ajan aina pyöräilyhousuilla.
- Anonyymi
Jo nyt on kun ei pillu kestä pyöräilyä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1215725Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744721868Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk211252Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111213Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861083Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.48995- 64961
- 64906
Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.23867Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll59865