Mitä mieltä ootte siitä kun DJt miksaa Depeche Moden piisejä uusiksi ja Mute on siitä nokka kierossa.
Täähän oli pahimmillaan/parhaimmillaan kovaa bisnestä kun sai ostaa joka indie liikkeestä remixbootlegeja joissa oli mitä upeimpia remixejä.
Nythän Exiterin julkaisun aikaan netistä sai kasapäin imutettua näitä samaisten tiskijukkien tai osaavien fanien tuotoksia.
Onko se teistä väärin, mikä on fanin/kuluttajan kanta tähän?
Aiotteko ostaa alkuperäis painoksen uutta levyä vai meinaatteks imuttaa sen jostain (saakohan tätä ees kysyä saatika sitten uskaltaako kukaan vastata).
Mä aion ostaa alkuperäis painoksen ja jopa ettiä käsiini mahdollista erikois painosta???
Nytkin on jo netissä impattavana uus piisi tulevalta levyltä; A Pain That I´m Used To. (kuulostaa ihan hyvältä, no kitaraa ja rumpua on mukana, aikas rokahtava, mutta ihan jees, Dead of Night tapainen paatos rallatus. Ei tietenkään millään lailla saman lainen mutta se piisi tuli ekaks mieleen kun ekaa kertaa kuuntelin.
Preciouksesta on jo saatavilla monia remixejä kunhan jaksaa vaan etsiä.
Lisää galluppia pukkaa...MP3
2
337
Vastaukset
- SisterOfNight
Mä en vaan ole niin kovin innostunut remixeistä. Vain harvoin joukkoon eksyy todellisia helmiä (tai sellaisia, joista diggaa oikeasti). Mulle ehkä riittää se alkuperäinen paatos ja tuotokset. Mode teki alkuvuosina itse remixit, joista moni olikin mainio. Onko niin, että Mute ei anna lupaa miksauksen tekoon, vaikka sitä anoisi? Niin se kaiketi pitäisi mennä eikä niitä miksauksia vaan tehtäisi omin päin.
Imuroinnista olen kyllä sitä mieltä, että artistille ne rahat mitä artistille kuuluu. Mun mielestä vertaisverkot eivät ole sallittu "esikuuntelu"kanava enkä muutenkaan hyväksy kaupallisesti tarjolla olevan matskun ilmaisvälitystä. Bootlegremixien ja livebootlegien kohdalla olen sitten jo hiukan toista mieltä. Niin kauan kuin raha ei vaihda omistajaa, niistä ei oo haittaa. Jälleen artistin pitäisi saada päättää ja Modehan ei ole julkisesti tuominnut kuin virallisesti julkaistun matskun jakelua. Ikävää bootlegien osalta on, että niilläkin on kaupalliset markkinat olemassa ja imuroitavissa olevaa matskua on myös rahalla saatavissa. Se menee sallitun alueen ulkopuolelle. Jos olisin ite muusikko, kyllä vituttaisi. - jo 21 v......
Deppareista omistan, oon ostanu!!!! Ja tulevaisuudessakin ostan. Yksinkertaista...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213650
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt513383Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka523066Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222859Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1351379