Nyt on kolme poikasta lähtenyt pesästä ja emot syöttävät niitä ahkerasti, eivät vielä syö itsenäisesti. Myös koiras osallistuu ruokintaan. Poikaset ovat nyt n. 3 viikkoa vanhoja.
Nyt minua lähinnä ihmetyttää, että vaikka koiras ruokkii poikasia hyvin, niin se välillä koettaa nyhtää yhdestä poikasesta höyheniä, nähtävästi uuden pesän rakentamistarkoituksessa. Vai eikö naaraan kuulu ensisijaisesti rakentaa pesää? Eli jos tuo poikasten höyhenten nyhtäminen jatkuu, niin olisiko aiheellista siirtää koiras toiseen häkkiin yksin ja jättää naaras poikasten kanssa?
Minulla on toinen hyvä ja tilava häkki. Eikös silloin yksin ollessaan koiras viserräkin enemmän kutsuessaan näköetäisyydellä olevaa naarasta? Nyt on kyseessä siis toinen poikue, eikä pesintää ole enää tarkoitus jatkaa. Aikaisintaan ensi vuoden helmikuussa aloitamme uuden pesinnän. Pesinnät tulee rajoittaa 2-3 krt/vuosi.
Koiraskanarian erottaminen pesinnän jälkeen?
2
325
Vastaukset
- minna
eli sulla on nyt oransseja kanarian poikasia..? vai? olisin siis yhden koiraan kiinnostunut ostamaan jos vain olisi mahdollista. voisin maksaa niistä enenmmän kuin sen 15 euroa mitä eläinkauppa niistä maksaisi... eli n. 25-40 euroa. :) mutta ilmoittele!
Minna, mese/sähköposti: [email protected] - eeku
Nyppiminen johtuu vain liiallisesta ns. voimaruoan käytöstä. Uusi pesänteko-vireys on alkanut liika aikaisin. Ei auta mitään muuta kun uros pois…tai sitten naaras pois, koska sama ylivireys on myös naaralle ja se on usein pahempi.
Minä olen tämmöisessä tapauksessa ottanut naaraan pois, koska tässä vaiheessa ruokkiminen kuuluu jo lähes täysin uroksen tehtävään.
Muista aina ...voimaruoka vain ensimaiset 4-5 vrk. -ei enää sen jälkeen. Sitten kaikki on kunnossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482553
- 1831826
- 701647
- 921628
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91291- 95989
- 80988
- 72988
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes188894- 67891