Helvetti, että pisti vihaksi eilen kun katsoi MOT -ohjelmaa. Malliesimerkki kusipäisyyden aineellistumasta tämä tuulimyllyjen rakentaminen keskelle keäsmökkejä Inkooseen.
Ei tuota, mutta aiheuttaa paljon harmia asukkaille.
Ei tuota, mutta aiheuttaa paljon harmia asukkaille.
Vastaukset 7
Vanhimmat
mutta kyllä se loiskuu MOTin toimittajan, Backmannin, päässä.
Patologisempaa valehtelijaa saa hakemalla hakea, eikä ehkä sittenkään löydä.
Onko se hassi lentokoneessa?, pitäisikö lentohintaa korottaa omalle tilille vielä välistävetäjälle, nyt hän ei saa kuin vain 1 reissusta brysseliin, vain 1900€ jää puhtaana käteen(2120€-213€=1907€), eli on tosi harmaata rahaa, oikein haisee
Sinä varmaan piankin kerrot meille, että missä kohden Backman valehteli?
oikeassa, mutta nyt tilanne on muuttunut.
Kusi oli vielä hetki sitten Backmannin päässä, mutta nyt se on lirahtanut koko MOT:n toimituksen housuihin.
Muutaman ikävän kysymyksen vuoksi ohjelman keskustelupalsta suljettiin.
Mutta mihin perättömyyksiä levittelevän ohjelman keskustelupalsta voisikaan perustua, jos ei sensuuriin ja salailuun?
Täällä ohjelman käsikirjoitus
http://www.yle.fi/mot/mb050926/kasikirjoitus.htm
MOT ohjelma tunnettu puolitotuuksistaan, joten sitä on syytä katsoa kriittisellä ajattelulla. No aina löytyy niitä myötäjuoksevia hyödyllisiä idiootteja.
Tässä muutamia poimintoja ohjelman väittämistä.
Neljää tuulivoimalaa en pitäisi kovin kummoisena tuulipuistona. Valtion tavoittelema 500 MW teho tuulivoimaa vuoteen 2010 mennessä rakennetaan teollisuusalueille. Saaristomerta ei rakenneta täyteen tuulivoimaloita. Ohjelma antaa ymmärtää valheellisesti, että Suomalainen kulttuurimaisema ja lintujensuojelu olisi uhattuna.
Toinen väite koskee tuulivoimaa hiilidioksidipäästöjen lisääjänä. Suomessa on vesivoimaa, mikä toimii tuulisähkön tuotannon tasaajana. Sen lisäksi Suomi kuuluu yhteispohjoismaisiin sähkömarkkinoihin. Norjasta ja Ruotsista on saatavissa runsaasti päästötöntä vesisähköä. Tämän ohjelma unohti mainita. Pohjoismaisessa sähköverkossa tuulivoiman osuus voidaan nostaa VTTn mukaan 10 prosenttiin ilman säätövoiman tarvetta tai muutoksia sähkönsiirtoyhteyksiin. Uusiutuvat energialähteet eivät ole pelkästään tuulivoimaa.
http://www.vtt.fi/vtt/uutta/2004/0412004.htm
Kolmanneksi ongelmaksi jää melu. Sille ei oikein voi mitään. Vaihtoehtoina ovat epävakaampi ilmasto suurempien hiilidioksipäästöjen ja pienemmän tuulivoimatuotannon seurauksena, mikäli pyörimistä pitää kovimmilla tuulilla rajoittaa. Ohjelmassa esitetyt tuulivoimalat ovat malliesimerkki huonosta sijoittelusta. Tämä ei kuitenkaan oikeuta leimaamaan kaikkea tuulivoimarakentamista vastaavanlaiseksi.
Neljäntenä väiteenä esitettiin tuulivoiman kannattavuus. Kysynpä vaan olisiko ydinvoimaa nykyisessä laajuudessa ellei siihen olisi investoitu menneinä vuosikymmeninä miljardeja euroja (EURATOM). MOT ohjelma käytännössä ehdottaa rahoituksen poistamista tutkimuksesta ja tuotekehityksestä. Tällä periaatteella ei olisi ollut Nokiaa ja sen tuomia verotuloja. Tuulivoiman ja uusiutuvien energialähteiden taloudellisia vaikutuksia on tarkasteltu CLIMTECH hankkeessa.
http://www.vtt.fi/pro/climtech/suomi/kehys.html
"Sille ei oikein voi mitään. Vaihtoehtoina ovat epävakaampi ilmasto"
Miten tuo voidaan tietää, eihän vielä riitä tiedoksi jos joku sanoo noin, poliittisia hakuja hakiessaan, kovin yliviisaalta vaikutat