Suomen kansalta!!!
Riistoporvarit taas vauhdissa!
Vastaukset 8
- oskarius
Mielestäni Mönkäre ja Tuomioja eivät ole ainakaan esittäneet olevansa porvareita. Ovat demareiden leirissä. Hehän tämän ovat juonineet! He ovat siis riistodemareita. Oi kallis Fortumin sähkö. Tätä vihreät kaipaavat.
- gfjhykhö
Nimenomaan, juuri demarit ovat johtaneet Suomen nykyiseen jamaan. Miten hitossa ne kyvyttömät tollot voi olla vuodesta toiseen suurin puolue? Eikö köyhäkansa ikinä tajua niitten kusetusta?
- sietämätöntä
Fortumin optioiden suuruus täysin järjettömässä luokassa! Ei ole varaa hoitaa vanhuksia, ei sairaita, köyhyys lisääntyy , ja jollekin Liliukselle maksetaan järjettömiä summia valtiolta siitä, että hän nyhtää meiltä yhä lisää sähköstä ja bensasta. Hallituksen valvojat ääliöitä ! Leikkurit käyttöön . Lilius luovu liioista miljoonista , joita meidän onnettomat poliitikkomme ovat menneet lupaamaan . Tälläista ei saa enää tapahtua. Soneraankin upotettiin käsittömät summat, ja supereliitin makea elämä maksatetaan kaikkein huono-osaisimmilla !
- ja sodilla?
Otsikossa kysymys
Ehkei nyt ihan ole noinkaan. Valtiohan kerää optiotuloista muhkean veropotin. Verotulo olisi huomattavasti pienempi, jos sama osuus tuloksesta verotettaisiin pääomatulona.
On kokonaan eri asia, että moiset optiosopimukset ovat täysin kohtuuttomia ja epäoikeudenmukaisia. Tapahtunut voidaan selittää sillä, että polittisessa valmistelukoneistossa yleensäkin jaksetaan tarkastella päätösten ja lakien vaikutuksia vain keskiarvojen mukaan. Ei ole ensimmäinen kerta, kun taivastellaan, että kuinkas tässä näin kävi.
Ainakin kaikkia taloudellisia päätösehdotuksia tulisi tarkastella myös ääritilanteissa. Näin voitaisiin välttää kohtuuttomuudet ja toisaalta porsaanreiät.- topias
Demarien oli pakko laittaa hallitukseen naisministereitä tasa-arvolain edellyttämässä suhteessa, ja kun päteviä naisia ei yksinkertaisesti löytynyt, piti valita vähiten tollo - Sinikka Mönkäre. Tulokset puhukoot puolestaan.
Ja tämä Fortumin optiosekoilu hukkuu pyöristyksiin, jos sitä verrataan Mönkäreen toimintaan valtio-omistajan edunvalvojana Partekin myynnissä Herlineille. Ei pitänyt Herlinien Partekia pilkkoa vaan miten kävi?
Toisaalta turha tässä on Mönkärettä syyllistää, kai se parhaansa on yrittänyt. Jos on lusikalla annettu ei voi kauhalla ammentaa. Tasa-arvolaki sen sijaan joutaa romukoppaan.- matkalle
Lääkärihän se on paras kauppa - ja teollisuusministeri ja humanisti tms. vastaava oikeusministerinä- sukupuolesta riippumatta.
Miksi muuten nuoria naisia on jatkuvasti ulkomaankauppaministerinä? Lähi-ja Kaukoidässä on oma,ikää kunnioittava sekä naisia väheksyvä kulttuurinsa, joka ei meidän sukupolvemme aikana tule muutuumaan.Miksi näin ehdoin tahdoin asetetaan sikäläiset kollegat hankalaan välikäteen ?
- niin ei
tukijaisia tipu !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm741244- 561081
Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s451031Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."
Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k75929Martina ja Levin kiinteistö
Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.342836Harmittaa kun en saa edes tietää
miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää64830Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte21744- 40737
Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta
Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi9695Teköäly löytää teidät
Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani183659