Kännykät

Ties mistä syystä näen joka päivä monta kertaa liikenteessä kuskeja, jotka puhuvat kännykkäänsä käsi korvallisella. Valvonta puuttuu tai on mahdotonta. Ajo näyttää sujuvan hyvin.

Itse en pysty ajamaan käsi korvallisella, joten opetella sekin täytyisi.
4395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

jaas, etkö ole opetellu vielä????? Olis jo korkee aika sinunkin.

Äänestä
  • ...

    Äänestä

  • on varmaan se joka sekoilee risteyksissä, moottoriteillä, maanteillä jne. kun ei osaa näyttää vilkkua, ei pysy omalla ajoradalla, ei aja tasaista nopeutta, ei huomaa muita, ei älyä joustavuutta liikenteessä ja on todella TÄYNNÄ ITSEÄÄN kun muut liikenteessä eivät ymmärrä miksi kännykkämiehen/-naisen ajatuksia olisi mahdollista ennakoida ja antaa heille vapauden omiin hetkellisiin liikennesääntöihinsä.
    Vaihdoin autoni Lantikkaan joten kylkeen sopii tulla vaikkapa Kehien liittymissä, ja kunnolla.

    Äänestä

Käytin handsfree laitetta jo vuosia ennen kuin se tuli pakolliseksi. Nyt on niin oiva bletooth-kuuloke, että unohdan sen korvaani joskus jopa nukkumaan mennessä, kas kun ei paina korvaa yhtään. Viiskymppiähän siitä kai sakkoja on rapsauteltu, sillä saa jo bletooth-napin ja on käytössä mukava.
Mut kivaahan se on ku saa rikkoa lakia. Lakihan on kait tehty rikottavaksi, vai?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Olle Karlsson kirjoitti:

Ties mistä syystä näen joka päivä monta kertaa liikenteessä kuskeja, jotka puhuvat kännykkäänsä käsi korvallisella. Valvonta puuttuu tai on mahdotonta. Ajo näyttää sujuvan hyvin.

Itse en pysty ajamaan käsi korvallisella, joten opetella sekin täytyisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu