Cherry tai joku toinen kiltti näkijä

Kiittäen

Mitä työelämässä tapahtuu?
Saanko työtä piankin vai pitääkö odottaa kauankin?
Toinen asia mikä mieltäni vaivaa on jatkuva epävarmuus rakkaudessa.
Tällähetkellä olen ns. varattu, mutta en koe että tämä olisi se ns. oikea. Tuoko rakkaus jotain uutta tullessaan ja löytääkö nykyinen rinnalleen kumppanin, koska koen, että jos lähden olen vastuussa siitä mitä hän tekee ehkä itselleen senjälkeen.
Koen ettemme ole kumpikaan onnellisia, mutta ”poispääsyä” ei tunnu olevan.
Mitä voisit kertoa myös rakkaudesta? Tuleeko joku toinen kenties jommankumman elämään vai jatkuuko tämä ns. ei mikään? Miten jo olemassaolevat ystävät kulvat rinnalla eteenpäin?

Kiittäen nöyrimmin, jos vain jaksat ja ehdit.

6

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Crystall

      Olet nykyisen kanssa velvollisuudentunteesta. Tämä ei ole tasa-arvoista oikeaa rakkautta, vaan kumppanisi takertuu sinuun. Tunteesi siitä ettei hän ole se oikea, on täysin oikea. Rakkaus on herkkä tila, siinä aistii helposti asioiden oikeat vivahteet.

      Sinä et ole vastuussa kumppanistasi vaan vain hän itse on vastuussa itsestään. Jätetyksi tuleminen on vaikea tilanne kenelle tahansa eikä kenenkään ole helppo kestää sitä. Mutta tunteitaan ei voi pakottaa.

      Teidän olisi hyvä puhua tilanteestanne avoimesti ja rehellisesti itsellenne ja toisillenne. Teidän olisi myönnettävä toisillenne että ette ole onnellisia ja voisitte olla yksin onnellisempia kuin nyt. Sinä rakastat toista. Jos et nyt niin hyvin pian. Kun selvitätte tilannetta nykyisen kumppanin kanssa, älkää loukatko toisianne älkääkä sanoko kaikkea negatiivista mitä ehkä haluaisitte sanoa. Näin voitte säilyä ystävinä myös silloin, kun teillä kummallakin on uusi. Nykyisten ystävienkään ei silloin tarvitse valita puoltaan. Säästäkää itseänne ja muita niin paljon kuin pystytte ratkaisuanne tehdessä.

      Cherry näkee tilanteesta lisää, hän voisi täydentää tätä.

      • Kiittäen

        kiitos sinulle tuhanesti sanoistasi!
        Toivottavasti Cherry jossain vaiheessa jaksaa katsoa tilannetta lisää.
        Kivaa syksyn jatkoa sinulle Crystall!


    • Olet hieman pahassa raossa juuri nyt tuon työllistymisesi suhteen, olosuhteet ovat hieman hankalat. Voit kuitenkin itse saada energiat liikkeelle kohti päämäärääsi käyttämällä esim. voimalausetta 'Työllistyn pian' tai 'Minä saan töitä', mikä nyt suuhusi parhaiten sopii. Toista lausetta niin usein kuin mahdollista, se toimii vaikket uskoisikaan - ja vuodenvaihteen jälkeen tilanne näyttää jo paljon paremmalta.

      Näkisin, että teille molemmille löytyy kyllä uusi kumppani mahdollisen eron jälkeen. Miesystävälläsi on taipumus yrittää manipuloida Sinua ja tunteitasi, ja eron yhteydessä hän todennäköisesti järjestääkin jonkin teatraalisen tempun saadakseen sinut jäämään luoksesi, mutta älä ota tuota temppua liian tosissasi - ei ole oikein kiristää toista tuolla tavalla jäämään luokseen, ja hän kyllä löytää itselleen uuden olkapään ja kainalon ennen pitkää. Jos pelko toisen vahingoittumisesta on ainoa syy, joka pitää teidät yhdessä, kyse ei ole niinkään rakkaudesta vaan läheisriippuvuudesta.

      Toivotan Sinulle rohkeutta tehdä tervehdyttäviä ratkaisuja elämässäsi! Crystallin sanoista löydät paljon viisautta toimia oikein, kiitos siitä hänelle! Valoa ja voimaa syksyysi :)!

      • Kiittäen

        Kiitos myös sinulle Cherry ja aurinkoista & kaunista syksyn jatkoa!

        Olisi ollut kiva vielä kuulla miten jo olemassaolevat ystävät kulkevat mukana elämän virrassa ja mikä heidän paikkansa on itse kenelläkin, mutta ennenkaikkea vanhemmalla kauempana asuvalla -ja nuoremmalla hieman lähempänä asuvalla mieshenkilöllä?


      • Kiittäen kirjoitti:

        Kiitos myös sinulle Cherry ja aurinkoista & kaunista syksyn jatkoa!

        Olisi ollut kiva vielä kuulla miten jo olemassaolevat ystävät kulkevat mukana elämän virrassa ja mikä heidän paikkansa on itse kenelläkin, mutta ennenkaikkea vanhemmalla kauempana asuvalla -ja nuoremmalla hieman lähempänä asuvalla mieshenkilöllä?

        Tämä nuorempi mies vaikuttaa melko kiireiseltä omassa elämässään, yhteys hänen kanssaan saattaa katketa jossain vaiheessa, mutta vanhemmalla miehellä on syvät tunteet sinua kohtaan, ehkä jopa ystävyyttä syvemmät. Hän saattaa elätellä toiveita suhteenne muuttumisesta rakkaudeksi nykyisen ihmissuhteesi mahdollisen katkeamisen jälkeen, eikä varmastikaan hylkää sinua ystävänä uudessakaan tilanteessa.

        Kaiken kaikkiaan ympärilläsi on vahva, hyvä turvaverkko, jonka varaan on turvallista laskeutua. Rohkeasti siis vain uusia tuulia haistelemaan!


      • kiittäen
        cherrykirsikka kirjoitti:

        Tämä nuorempi mies vaikuttaa melko kiireiseltä omassa elämässään, yhteys hänen kanssaan saattaa katketa jossain vaiheessa, mutta vanhemmalla miehellä on syvät tunteet sinua kohtaan, ehkä jopa ystävyyttä syvemmät. Hän saattaa elätellä toiveita suhteenne muuttumisesta rakkaudeksi nykyisen ihmissuhteesi mahdollisen katkeamisen jälkeen, eikä varmastikaan hylkää sinua ystävänä uudessakaan tilanteessa.

        Kaiken kaikkiaan ympärilläsi on vahva, hyvä turvaverkko, jonka varaan on turvallista laskeutua. Rohkeasti siis vain uusia tuulia haistelemaan!

        Tuhannet kiitokset Sinulle Cherry, annoit minulle voimaa ja uskoa eteenpäin noilla sanoillasi!

        Aurinkoa, valoa ja enkeleitä syksyysi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      17
      2354
    2. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      241
      2033
    3. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      207
      1802
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1461
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      48
      1356
    6. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      56
      1263
    7. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      181
      1170
    8. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      94
      1110
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      985
    10. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      14
      931
    Aihe