Kuuluuko viikonloppuiset ryypiskelet normaaliin nuoruuteen? Että otetaan viinaa 15 vuotiaasta pari kymppiseen viikonloppuisin?
Tuntuu että olen aina epänormaali. Nyt oon alkanu jo onneks rajoittaa.
Ja tuntuu että näyttäisin paljon vanhemmalta mitä olen, mutta tiedän että ihminenhän vanhenee luonnollisesti kun ikää tulee.
Vai onko kyse alkoholista?
Tuntuu että olen aina epänormaali. Nyt oon alkanu jo onneks rajoittaa.
Ja tuntuu että näyttäisin paljon vanhemmalta mitä olen, mutta tiedän että ihminenhän vanhenee luonnollisesti kun ikää tulee.
Vai onko kyse alkoholista?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minulla kuului ja inhottaa vieläkin!!
Hyvä vaan, jos et kulje massan mukana. Viikonloppuisin voi todellakin tehdä muutakin kuin dokata. Ei tarvitse niin paljon kiikkustuolissa katua nuoruuden töppäilyjä ;D
Ei se varmaan vielä ulkonäköön vaikuta, mutta vanhemmiten kyllä, jos jatkat juopottelua.
suomessa kuuluu. jos ei ryyppää aivojaan pihalle ja sammu oksennukseensa sekä virtsaansa on sairas ja epänormaali ja huono ihminen. näin suomessa, maailman huonoimmassa maassa.
Mulla on ikää nyt 28v. mutta näytän kuulemma noin 35 vuotiaalta. Dokasin 13 vuotiaasta pitkälti päälle 20 vuotiaaksi joka viikonloppu. Joskus parin kympin tienoilla alkoi tulla putket kuvioihin, 2-4 päivää. Sellaisina ne on pysyneet näihin päiviin asti. Olen menettänyt todella paljon alkoholin ja huumeiden takia. Et tuskin usko tästä viestistä että sun kannattais lopettaa, mutta... toivottavasti lopettaisit.
Ei. Ne kuuluu tietynlaisen ihmisryhmän korviketoimintamalleihin.
Ilmeisesti jotkut mainosmaakarit ja elämän runnomat tapajuopot haluavat nähdä asian toisin. Nuori on siiderivalmistajalle kuluttaja joka kannattaa saattaa tuotteiden pariin ja juopolle on tarpeen kokea että hänen "linjansa" on oikea koska muutkin niin tekevät. Ei ole niin paha mieli kun ei tarvi mennä alamäkeä yksin.
Kyllä pidempiaikainen juopotttelu ulkonäössä näkyy. Niinkuin muukin päihteidenkäyttö. Alkoholi on kannabista pahempi tässä suhteessa. Mutta silti:
http://koti.mbnet.fi/sdryy/pics/auranmaan_viikkolehti_huumevalistus.jpg
"Kuuluuko viikonloppuiset ryypiskelet normaaliin nuoruuteen? Että otetaan viinaa 15 vuotiaasta pari kymppiseen viikonloppuisin?"
Kyllä kuuluivat. synt. 1944 as. Helsingin Töölö
alkoholisti.
kysyjällä ja Omegalla.
Terv. Kymenlaaksosta vm.-53
alkoholisti.