Siis mitä eroa on Pepsi Maxilla ja Diet Pepsillä? Jälkimmäisen merkin näin pepsin nettisivuilla, sitä ei kai saa edes Suomesta. Mun käsittääkseni Pepsi Maxissa ei oo kaloreita eikä sokeria, joten eikö se sitten ole dieettilimsa?
Pepsi Max ja Diet Pepsi
5
899
Vastaukset
- Urpo
Veikkaisin että kyseessä on sama juoma. Myydään vaan trendikkäämmällä nimellä täällä.
Suomessahan (paljon muuallakin euroopassa) nämä sokerittomat kulkevat nimellä Light kun jenkeissa Diet Onhan tämä vanha ketju, mutta näin YouTubessa erään mainoksen, jossa mainostettiin Diet Pepsi Maxia, ja siinä oli muistaakseni kymmenen kertaa enemmän kofeiinia.
http://www.youtube.com/watch?v=UVYzxxgKXTY- I´ll put the favour
Max is highly caffeinated
Plus it has ginseng (as if the little bit of ginseng in there is supposed to compensate for the fact that you get twice the amount of caffeine as regular or diet pepsi (DP) and all that artificial sweetner).
Now, don't get me wrong. I love the stuff. Will choose DP Max over regular DP anytime I can find it. I would assume the ginseng is what changes the flavor. There's none of that in regular or DP. It has a slightly herbal note and seems to be a bit sweeter too, don't you think. That's unexpected since caffiene on its own has a bitter taste. Perhaps they added sweetner to overcome the taste of the extra caffeine.
Bon Appetit! or Cheers!
Eli lyhyesti MAX = MORE
Diet pepsi on 10 X parempaa kun tavis max.. sääli vaan ettei saa suomesta..... - Jaska Lööf
Kyseessä on kaksi eri juomaa ja muistelen että makeutusaine on eri. Oisko ollut niin että Dietissä käytetään aspartaamia. Anyway... DIET on huomattavasti raikkaamman makuista ja MAX makeampaa.
Itse tykkään DIETistä enemmän.- makiaa.....
Pepsi Maxissa on kofeiinia sekä fosforia tuplasti verrattuna Diet juomaan.
Makeutusaineena molemmissa on aspartaami.
Maxissa 77mg/pll, Dietissä 111mg per puteli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....558719Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3036575Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?995897- 1523800
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.283193Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja
Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.623109- 1521860
On asioita joita kadun
Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä171756- 321438
Mitä sä pelkäät?
Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le191186