Milloin T.Karpela tulee esiin ?

Olen kysynyt useaan kertaan : milloin ministeri Tanja Karpela selvittää uutta tekijänoikeuslakia julkisesti ?
2174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ja kun on jo housuissa, aletaan suomalaiseen tapaan miettimään 'miten tässä nyt näin kävi' ja alkaa syyllisten metsästys.

Suomalainen politiikka on syvältä, kähmintää ja lobbausta, siitä on demokratia kaukana

Äänestä

Ministeri Karpela ja muut nuoret ministerit ovat vain ja ainoastaan puolueiden sekä lobbareiden yhdistetty äänitorvi ulkomaailmaan.

Perusteeksi voisi sanoa, etteivät edes he itse 'kiireiltään' ehdi etsimään perusteita tämän kaltaisille asioille, koska heillä ei ole asiasta riittävää tietotaitoa. Tai edes halua ottaa asioista selvää.

Seuraavaksi asiasta tehdään tiedustelu lobbaraille, jotka antavat 'tiedotteen' luettavaksi julkisuuteen.

Eihän ministerien tarvitse ajatella asiasta mitään, kunhan lukevat vain mitä paperissa lukee, välittämättä 'vaalikarjan' mielipiteistä.

Yksi asia nousi myös esiin. Miksi ÄKT, gramex, teosto ym. lobbarit ärähtivät siitä kun huolestuneet kansalaiset ottivat yhteyttä kansanedustajiinsa sähköpostin välityksellä?
Miksei kuluttajajärjestöjä kuunnella?
Miksi joku 'asiantuntija' väittää, että Mikko Alatalon tuotantoa on alasladattu yli kuusimiljoonaa kertaa? (Tähän vaaditaan jo muutakin faktaa kuin pelkkä tekstirivi paperilla)

Sanamuoto spämmi ja masinoitua sähköpostinlähetystä, tämähän osoittaa sen, kuinka paljon masinoidummin kyseiset tekijänoikeuksia ajavat kellari-yhdistykset ja heidän 'asiantuntijansa' toimivat.

Summa summarum:
Ministeri Karpela ei koskaan tule selvittämään asiaa julkisesti, koska hän on tehnyt siitä arvovaltakysymyksen.

Kun asiasta on tehty arvovaltakysymys, niin silloin menee sisu kaulaan, eikä asiaa enään voida korjata kun samalla menetetään kasvot.

Summa summarum 2:
- Kansalaisten lain arvostus vähenee tällaisien lakien tuotamisen johdosta, koska niitä ei voida valvoa. Vertaa polkupyöräkypärän käyttöpakko-laki.
- Todelliset piraatit jatkavat kuten ennenkin, koska laki vain ja ainoastaan koskevat yksityisiä ihmisiä, ei ammattipiraatteja.
- Miten laki suhtautuu tilanteeseen, jossa kopioidaan koko levy omaan käyttöön?
Nyt ei ole tapahtunut sitä, että olisi kierretty tai murrettu suojausta, koska levy on poltettu suojauksien kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Harski kirjoitti:

Olen kysynyt useaan kertaan : milloin ministeri Tanja Karpela selvittää uutta tekijänoikeuslakia julkisesti ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu