Poikani sanoi, että heidän koulun pihalla on tammi jossa on paljon tammenterhoja ja jotku ovat jopa syöneet niitä.
Vaikka oravat niitä popsivat ihan himona, niin voiko niitä tammenterhoja syödä myös lapsetkin.
Ovatko TAMMENTERHOT myrkyllisiä?
11
11246
Vastaukset
- Mitenkään Voi
Aiheuttavat pahoja suolisto komplikaatioita. Lapsesi tulee toimittaa leikkaukseen välittömästi. Tästä toivuttuaan vuosien terapia päälle, kun on joutunut kestämään noin ääliötä äitiä!!!
- ei hätää
tv:härmän timantti
- Äiti
...ystävällisestä vastauksesta! ; )
- Klooni.
Tammenterhot eivät ole myrkyllisiä. Etelä-Suomessa kasvaa kuitenkin myös Hevoskastanja jota lapset ei aina erota tammesta. Siinä on suuret hedelmät ja ne on aika myrkyllisiä.
Jos on varmasti tammi niin ei myrkyllinen.- tammet
ovat. Kts linkin kohdasta: "Tammet"
http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,824,2049,2265,2260,2613
Terhot todennäköisesti myös!
Pienet nautitut määrät eivät tosin ole vaarallisia. - Äiti
tammet kirjoitti:
ovat. Kts linkin kohdasta: "Tammet"
http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,824,2049,2265,2260,2613
Terhot todennäköisesti myös!
Pienet nautitut määrät eivät tosin ole vaarallisia.Täytyypä heti sanoa lapsille etteivät syö tammenterhoja. Ja vielä sanoa koulussa niille jotka syövät tai aikovat syödä koulunpihalla olevasta tammesta tammenterhoja.
Kiitoksi vielä kerran. = ) - natiaisina
Äiti kirjoitti:
Täytyypä heti sanoa lapsille etteivät syö tammenterhoja. Ja vielä sanoa koulussa niille jotka syövät tai aikovat syödä koulunpihalla olevasta tammesta tammenterhoja.
Kiitoksi vielä kerran. = )napostelimme ja hyviä olivat.
Ko. HUSin ylläpitämän Myrkytystietokeskuksen listalla nuokin ovat myrkyllisiä tammen tapaan.
Kuten todettu ei pienistä määristä juuri oireita tule.
Mutta tietty varovaisuus on kyllä lapsien kohdalla paikallaan. - edell
natiaisina kirjoitti:
napostelimme ja hyviä olivat.
Ko. HUSin ylläpitämän Myrkytystietokeskuksen listalla nuokin ovat myrkyllisiä tammen tapaan.
Kuten todettu ei pienistä määristä juuri oireita tule.
Mutta tietty varovaisuus on kyllä lapsien kohdalla paikallaan.että käenkaalin ja suolaseinien kohdalla on merkintä 'K', joka tarkoittaa, että kasvi on 'kohtuullisesti nautittuna myrkykytön'.
- Äiti
edell kirjoitti:
että käenkaalin ja suolaseinien kohdalla on merkintä 'K', joka tarkoittaa, että kasvi on 'kohtuullisesti nautittuna myrkykytön'.
Tuli mieleen, että kun olin pieni, niin söin suolaheinää.Ja hengissä olaan. Kai me äidit ollaan vain herkkiä reagoimaan joka asiaan.
Asuin nuoruudessani pohjois-suomessa ja siellä ei ollut tammia kuin korkeintaan koristeena jossain. Nyt kun asumme sellaisessa paikassa jossa on tammia ja vielä kun niissä on tammenterhoja, niin tää on ainakin uus juttu mulle. = )
Ehkä kumminkin olisi parempi noudattaa tämän hetken suosituksissa. = ) - on tämä
Äiti kirjoitti:
Tuli mieleen, että kun olin pieni, niin söin suolaheinää.Ja hengissä olaan. Kai me äidit ollaan vain herkkiä reagoimaan joka asiaan.
Asuin nuoruudessani pohjois-suomessa ja siellä ei ollut tammia kuin korkeintaan koristeena jossain. Nyt kun asumme sellaisessa paikassa jossa on tammia ja vielä kun niissä on tammenterhoja, niin tää on ainakin uus juttu mulle. = )
Ehkä kumminkin olisi parempi noudattaa tämän hetken suosituksissa. = )keltaista lunta ei saa syödä.äiti opetti
- tunksten
just meni kouralline tammenterhoja ja 3 sientä raakana pihalta ja hyvää oli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1174326- 1503689
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah903450Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia392829- 1291740
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta371568Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk141211Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191184Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221154Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421140