Poikani sanoi, että heidän koulun pihalla on tammi jossa on paljon tammenterhoja ja jotku ovat jopa syöneet niitä.
Vaikka oravat niitä popsivat ihan himona, niin voiko niitä tammenterhoja syödä myös lapsetkin.
Vaikka oravat niitä popsivat ihan himona, niin voiko niitä tammenterhoja syödä myös lapsetkin.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Aiheuttavat pahoja suolisto komplikaatioita. Lapsesi tulee toimittaa leikkaukseen välittömästi. Tästä toivuttuaan vuosien terapia päälle, kun on joutunut kestämään noin ääliötä äitiä!!!
tv:härmän timantti
...ystävällisestä vastauksesta! ; )
Tammenterhot eivät ole myrkyllisiä. Etelä-Suomessa kasvaa kuitenkin myös Hevoskastanja jota lapset ei aina erota tammesta. Siinä on suuret hedelmät ja ne on aika myrkyllisiä.
Jos on varmasti tammi niin ei myrkyllinen.
ovat. Kts linkin kohdasta: "Tammet"
http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,824,2049,2265,2260,2613
Terhot todennäköisesti myös!
Pienet nautitut määrät eivät tosin ole vaarallisia.
Täytyypä heti sanoa lapsille etteivät syö tammenterhoja. Ja vielä sanoa koulussa niille jotka syövät tai aikovat syödä koulunpihalla olevasta tammesta tammenterhoja.
Kiitoksi vielä kerran. = )
napostelimme ja hyviä olivat.
Ko. HUSin ylläpitämän Myrkytystietokeskuksen listalla nuokin ovat myrkyllisiä tammen tapaan.
Kuten todettu ei pienistä määristä juuri oireita tule.
Mutta tietty varovaisuus on kyllä lapsien kohdalla paikallaan.
että käenkaalin ja suolaseinien kohdalla on merkintä 'K', joka tarkoittaa, että kasvi on 'kohtuullisesti nautittuna myrkykytön'.
Tuli mieleen, että kun olin pieni, niin söin suolaheinää.Ja hengissä olaan. Kai me äidit ollaan vain herkkiä reagoimaan joka asiaan.
Asuin nuoruudessani pohjois-suomessa ja siellä ei ollut tammia kuin korkeintaan koristeena jossain. Nyt kun asumme sellaisessa paikassa jossa on tammia ja vielä kun niissä on tammenterhoja, niin tää on ainakin uus juttu mulle. = )
Ehkä kumminkin olisi parempi noudattaa tämän hetken suosituksissa. = )
keltaista lunta ei saa syödä.äiti opetti
just meni kouralline tammenterhoja ja 3 sientä raakana pihalta ja hyvää oli.