Auto on siis 405 gl, vuosimallia 1988 ja kone 1.6.
Ongelmia:
Viime viikolla havaittiin pientä nykimistä, joka yhtäkkisesti paheni nyt tiistai-iltana. Kaasua tarvitsi polkea todella lujasti, jotta auto pysyi käynnissä ja siltikin nykiminen oli huomattavaa.
Eilisaamuna vaihdettiin ilmansuodatin, bensansuodatin ja viimein bensapumppu, joka oli silmin nähden sökönä. Auto toimi näiden toimenpiteiden jälkeen kuin unelma. Ajoimme noin tunnin/100 kilometriä (kyläpaikasta kotiinpäin), kunnes taas...
Hirvittävä nykiminen alkoi.
Nyt auto ei pysy käynnissä tyhjäkäynnillä, liikkeelle pääsee vain hirvittävällä kaasuttamisella, ts. auton saa pysymään näin käynnissä. Mitä pienemmällä vaihteella/hitaammin ajaa, sen huonommin auto kulkee, eli nykii kuin armoton ja sammuu, jos kytkimen laittaa pohjaan vähänkin vaihteen vaihtamiseen tarvittavaa hetkeä pitemmäksi aikaa. Yli satasen nopeudessa nykiminen katoaa miltei täysin.
Kotona, johon vihdoin kaiken tuskailun jälkeen pääsimme, oli vanhasta 309:stä jäänyt bensapumppu, jota vielä kokeilimme aiemmin päivällä vaihdetun tilalle. Vika ei ole siinä, vaikka oireet ovat täysin samanlaiset kuin edellisiltana, ennen rikkinäisen pumpun vaihtoa. Alipainesäädinkin on kunnossa... Kaasuttimen kimppuunko seuraavaksi?
Mainittakoon vielä, että kun auton sammuttaa, se potkaisee pari jälkikäyntipotkua. Jälkikäynninestin on vaihdettu.
Jos tohkeissani unohdin mainita jotain oleellista, kysykää ihmeessä. ;)
405:n ongelmavyyhti
5
1164
Vastaukset
- ex-pösö 605
mulla teki joskus vastaavaa, kun huollossa vaihtoivat väärät lämpöarvoltaan olevat tulpat. jonkun aikaa pelasi ja sit alko kesken ajon käyntihäiriötä ja nykimistä. tää on vaan yx ehdotus.
tuo mieleen ylikuumenemisen. Onhan sytytys kohdallaan ja virranjakajan säätimet kunnossa?
- vuosien takaa
sytytysjohdot, virranjakajan kansi saarnaaja vaihtoon
- lisää
jos edelliset ei auta niin vika on sytytysyksikössä tai jakajan Hall-anturissa. Sähköpuolella se vika todennäköisesti kuitenkin on.
- Mie
Kiitos teille kaikille, jotka jaoitte omia ehdotuksianne ja mielipiteitänne.
Nykiminen ja kaikenlainen muu oikuttelu loppui kuitenkin itsestään eilisiltana eli ei sitä kauaa kestänyt. TOIVOTTAVASTI tästä nyt päästiin, koska aika karmeaa menoa Pösön kanssa sai kestää.
Sen verran noita vastauksianne kommentoisin, että...
-tulpat on vaihdettu aiemmin kesällä ja ne ovat oikeanlaiset
-tänään tarkastettiin virranjakaja ym. (monia!) mahdollisia vikakohteita, mutta mitään ei löytynyt (virranjakajan kannessa on tosin saattanut olla kosteutta, sillä senhän aiemmin tietenkin unohdin mainita, että ongelmat pahenivat konehuoneen pesun jälkeen, vaikka oireita olikin jo ennen sitä)
-kun vian kanssa tapeltiin, se todella tuntui enemmän kaasutinpuolen kuin sytytyspuolen ongelmalta, mutta ehkäpä se on sittenkin ollut jotenkin tuohon kosteuteen liittyvää... Mene tiedä.
-jälkikäynti jatkuu, ei tosin pahana - kytkimen kanssa kikkailu sammuttaessa auttaa
Palataan asiaan, jos on palaamista! ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle743910Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1883169Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472986Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle702560Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3672303- 1631935
- 781595
- 331505
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231398Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391382