Paljon maksaa konjakki tai konjakin tyylinen juoma?
Konjakki
Leipuri
81966
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Niin maksaakin!
Alkossa:
- Monopol Cognac 0,7 l 20,60 €
- Apteekkarin Cognac 0,5 l 15,98 €
- Rémy Martin V.S. Grand Cru 0,7 l 28,30 €
- V.S.O.P. Monopol Cognac 0,7 l 26,80 €
- Martell V.S.O.P. 0,7 l 44,90 €
- Hennessy Paradis 0,7 l 266,10 €
Siinäpä hinta- ja laatuhaarukkaa! Jos leivontaan aiot käyttää, niin halvimmatkin kelpaavat. Ne ovat aivan aitoja konjakkeja, vaikka olisivat olleet tynnyrissä lyhyemmän aikaa ja Suomessa pullotettu.
Joo, halvinta oli tarkoituskin ostaa leivontaan. Aika kalliita tosin nekin näemmä.
Tulisi kalliit joulupiparit Hennessy Paradisilla :)
Kelpaisiko brandy siihen tarkoitukseen? Brandythän on tehty samasta raaka-aineesta samalla menetelmällä kuin konjakitkin. Ne on tehty vain Cognacin alueen ulkopuolella, joten ne eivät ole oikeutettuja cognac-nimeen.
Halvimmat brandyt ovat n. 4 € halvempia (0,7 l) kuin vastaavat konjakit.
Brandy on kuitenkin hieman kauempana konjakista,kuin pelkästään "Ne on tehty vain Cognacin alueen ulkopuolella".Esim.raaka-aineet,rypäle lajit,kypsytys ajat,lisätyt mausteaineet jne jne....
Se on kyllä totta että erittäin hyviä brandyjä löytyy.Ei siinä mitään.En minä niitä juomana halveksi.
Ja yksi juttu muuten on se,että brandyt on pääsääntöisesti 36% vahvuisia,konjakkien ollessa aina sen 40%.Tosin yhden 41% poikkeuksenkin muistan.
Niitä juuri tarkoitin "konjakin tyylisillä juomilla"! En vaan muista nimiä kun en viinoja pahemmin nauti muita kuin yhtä lajia.
Brandy tietenkin poikkeaa konjakista ties millä tapaa mutta eiköhän silläkin hyviä pipareita saa aikaiseksi kun se tulee vain maustekäyttöön.
Niin.Viski se minullakin on pääasiallinen väkevä nautintoaine.Kuitenkaan niitä muita halveksimatta tai maistelematta.
Mutta onhan brandyt hyviä,ja usein konjakin veroisia.Silti useasti niin kovin kaukana,kauempana kuin "muualla kuin cognacin alueella tehty".
Brandy on usein paras vaihtoehto mausteeksi ym.
Kolmen tähden jaloviina on parempaa ku monet,kaliimmat huonot brandyt. Moldavialainen armanjakki Beljit Ais parempaa ku halvat ranskalais konkat.