Hormonien muutokset syynä huonoon ihoon?

Hei! Onko totta, että hormonien muutokset suuntaan tai toiseen vaikuttaa ihon kuntoon? Sain lekurilta selässä oleviin mustapäihin seuraavat tuotteet: apocyclin(antibiootti) ja dalacin liuos. Mulla ei ole mitään kokemusta antibiooteista ja siksi ajattelin, että voiko niiden sivuvaikutukset olla pahempia kuin itse mustapäät eli onko mustapäät pienempi riesa kuin mahd. pahat sivuvaikutukset??
4721
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

iholla olevaa tulehdusta. Vaikuttaakohan ne ollenkaan pelkkiin mustapäihin..? Ei antibiooteilla ainakaan mun kohdalla oo mitään sivuvaikutuksia ollu, mut onko tarpeen syödä niitä selässä oleviin mustapäihin..? Tai tietenkin sen päättää jokanen itse. Juuh, kyllähän hormonitason muutokset voi vaikuttaa ihon kuntoon, näkyy esim. murrosiässä ja kuukautisten aikana. Mut ei kaikilla tietenkään.

Äänestä

Kyllä hormoonit vaikuttaa ihon kuntoon. Esim.hormooneista johtuen joillekkin naisille/miehille tulee vasta ns.aikuisiällä finnejä vaikka niitä ei murkkuiässä olisi ollut yhtään.

Itse söin aikoinani tuon apocyclin-kuurin. Itselleni sivuoireena tuli, aina tabletin otettuani, lievä pahoinvoinnin tunne. Se kesti tollasen 5-10 minuuttia. Sitte tietysti kun on antibioottikuuri päällä, on herkempi kaiken maailman flunssille/influenssille, luonnollisesti. Antibioottikuuri aina heikentää jonkin verran vastustuskykyä.

Äänestä
  • ..että kuten mun tapauksessa teininä ei ollut finnejä ja mustapäitä ja vasta nyt 30+v. iässä tullut..selkään, mutta onneksi ei kasvoihin eikä muualle..? Onko antibiootit 100% tehokkaita vai onko nekin hyvin yksilökohtaisia?

    Äänestä

  • Ronny33 kirjoitti:

    ..että kuten mun tapauksessa teininä ei ollut finnejä ja mustapäitä ja vasta nyt 30+v. iässä tullut..selkään, mutta onneksi ei kasvoihin eikä muualle..? Onko antibiootit 100% tehokkaita vai onko nekin hyvin yksilökohtaisia?

    Mulle ei ainakaan auttanut antibiootit eikä Dalacin -liuos yhtään. Akne alkoi kun jätin e-pillerit pois. Raskaana ollessani ei finnejä tullut, mutta nyt kun ehkäisynä muu kuin hormoni, iho kukkii, ja ikää on sentään kolkyt ja risat!
    Olen ihan epätoivoinen, mitkään puhdistukset ymt ei tunnu auttavan, mikään ei auta! Jos joku tietää mikä voisi auttaa, niin olen suuresti kiitollinen tiedoista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ronny33 kirjoitti:

Hei! Onko totta, että hormonien muutokset suuntaan tai toiseen vaikuttaa ihon kuntoon? Sain lekurilta selässä oleviin mustapäihin seuraavat tuotteet: apocyclin(antibiootti) ja dalacin liuos. Mulla ei ole mitään kokemusta antibiooteista ja siksi ajattelin, että voiko niiden sivuvaikutukset olla pahempia kuin itse mustapäät eli onko mustapäät pienempi riesa kuin mahd. pahat sivuvaikutukset??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu