Pitäisi ensiviikolla ottaa asuntolaina enkä osaa päättää 12kk. euriborin ja kiinteän väliltä. Eli pankin tarjous: *12kk. eurib marginaali 2,74% *3v kiinteä 3,0% *5v kiinteä 3,19%.
Oletteko saaneet parempi kiinteen koron tarjouksia? Nyt viisailta vinkkejä.
Oletteko saaneet parempi kiinteen koron tarjouksia? Nyt viisailta vinkkejä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Oletko jo tutustunut Sampo-pankin uuteen "tylsään asuntolainaan", jossa kiinteän koron saa 10, 15 tai 20 vuodeksi. Korot näissä menevät seuraavasti:
* 10 vuoden lainassa 3,50 %
* 15 vuoden lainassa 3,75 %
* 20 vuoden lainassa 3,90 %
tämän minä otan kun kohta alan rakentamaan (20v / 3,9%. ehkä kallis nyt ja voi olla kallis koko laina ajalla, mutta eipähän tuu ressiä ku tietää mitä maksaa.
on joustamatonta lyhennysvapaiden tai maksuohjelman muutosten suhteen, kannattaa varoa sairastumista, työttömäksi joutumista, opiskelemaan lähtemistä,perheenlisäystä tai muuta talouteen vaikuttavaa muutosta.
Tällaisen odottamattoman tilanteen tullen kun joudut ottamaan toisen lainan ja maksmaan joustamattoman lainan poismaksusta sanktiota ennenaikaisesta lyhentämisestä.
Muutoin varmasti hyvä tuote.