Niin se poliisi tekee

Juu... Ei niillä turvallisuuden parantaminen ole mielessä. Vaan se että saavat mahdollisimman isot sakkotulot ja ison rangaistuksen kuljettajalle. Monille tutuilleni(itsellenkin kerran) Sattunut että olen ohittanut siviilikytät jollain 15-20km/h ylinopeudella. No pysäytys ei ole seurannut läheskään heti vaan kyttis liimautuu perseeseen useamman kilometrin ajaksi odottelemaan ja painostamaan että jospa tuo vielä ajaisi kovempaa, niin saisivat sitten lykätä isomman sakon/ajokiellon./kukan hattuun pomoltaan?
Kuinkahan moni onneton on provosoitunut tästä liikkuvan painostuksesta?
7513
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"Kuinkahan moni onneton on provosoitunut tästä liikkuvan painostuksesta?"

Olen haksahtanut tuollaiseen, mutta vain kerran (ei tekemätöntä paikkaa, köhköh).

Yrittihän Tapani Kansakin kerran väittää poliisin provosoineen hänet ylinopeuteen liimautumalla takapuskuriin. Niin kävi minullekin, mutta eihän sitä pystynyt mitenkään todistamaan oikeudessa, yksin kun olin autoillut.

Poliisi kyllä oli koonnut oikeuteen minulle melkoisen syntilistan lyhyelle maantien pätkälle, mutta vain yksi meni läpi ja sehän oli törkeä ylinopeus. Poliiseilla oli liian hyviä kuvia, sanoivat "nämä kuvat on sekunnin välein ja meillä on 117 kun tuo (minä) häipyy horisonttiin, joten on siinä 60:n rajoituksella ainakin se 117. Heh!

3 kk tuli silloin ajokieltoa, olihan se vähän vittumaista ajaa rajoitusten mukaan niinkin kauan ja muutenkin huomiota herättämättä. Mennessäni hakemaan korttia takaisin kysyivät, että "millä tulit", vastasi rehellisesti, että "autolla", naureskelivat ja tökkäsivät kortin kouraan. Ei ollut autoni kaukana, mutta eivät vaan huomanneet tuloani, olis voinut tulla lisää ajokieltoa, mutta mitä väliä.

Äänestä
  • Liikkuvilla ei ole muuta mielessä kuin rahastus. Lähdetään vaudilla ohittajan perään ja liimaudutaan siviiliautolla ohittajan takapuskuriin. Mieluusti valitaan kalliimman luokan auto, niin on isommat päiväsakot. Fiatit ja ladat ei kiinnosta. Tuo on suorastaan törkeää liikenteen vaarantamista, kun estetään jarrutus ja siirtyminen omalle kaistalle turvallisesti.

    Äänestä

  • pekka kirjoitti:

    Liikkuvilla ei ole muuta mielessä kuin rahastus. Lähdetään vaudilla ohittajan perään ja liimaudutaan siviiliautolla ohittajan takapuskuriin. Mieluusti valitaan kalliimman luokan auto, niin on isommat päiväsakot. Fiatit ja ladat ei kiinnosta. Tuo on suorastaan törkeää liikenteen vaarantamista, kun estetään jarrutus ja siirtyminen omalle kaistalle turvallisesti.

    paskalla käydessäänkin. Ajelet vain sitä omaa suoritustasi ja jos on pahan tuntuinen perässäajo niin etsi seuraava pysäkki tai vastaava ja pysähdy hetkeksi ja päästä hötkyilijä ohi. Sen jälkeen jatkat nätisti matkaa, eikä v..uta yhtään.

    Näin minä teen ja jätän ne herneet ja palot muiden sieraimiin.

    Äänestä

Sen voin rehellisesti sanoa että se että sanot poliisille mitä hänen työnkuvaan kuuluu on niitä vihoviimeisiä temppuja jota kannattaa sanoa mutta jos noin paljon v...uttaa jo ennestään niin voithan sanoa että "teidän työnnehän on estää liikenten vaarantaminen, ja näin ollen vähentää liikenneonnettomuuksia ja vaaratilanteita, tässä te kuitenkin olette seuranneet minua kilometritolkula minun ajaessa ylinopeutta eli olen teidän hitaan toimintanne johdosta vaarantanut liikenettä useita kilometrejä" tämän jälkeen kiistätte syyllisyytenne ja viette asian oikeuteen ja kerrotte aivan saman asian tuomarille koska jos poliisit väittävät pysäyttäneensä sinut heti voi vedota siihen että ajoit ylinopeutta tasan sen 3 sekuntia joka saattaa vähän lieventää hommaa...
Toisaalta, älä tyhdy tähän... aiheuttaa vaan turhaa vaivaa... ideana vaan....aika tyhmä ehkä

Äänestä
  • poliiseja aina tarvitaan. Ilman nopeusvalvontaa meno olis kuin saksalaisella autobaanalla ja onnettomuuksia saman verran.

    Joka ammatissa on huonoja päiviä ja pöllöjä ihmisiä.

    On kuitenkin omien korvien välistä kiinni, että kuinka "kova" tyyppi on. Koitan lapsillekin sanoa, että tyhmä ei ole se joka kieltäytyy käyttäytymästi hölmösti joukon painostamana, vaan se joka käskystä hölmöilee.

    Äänestä

Oikeastaan ei ole raha mielessä.

Esim Kivimäen K@1su haastoi oikeuteen 8km/h ylinopeudesta

Noh tässähän on kaksi vaihtoehtoa

A: Valtiolle noin tonni menoja oikeudenkäynnistä ja 70€ tuloja sakosta

B: Valtiolle noin 1080€ menejoka oikeudenkäynnistä

Äänestä
  • Et sä lapsi koskaan nuku?

    Yritäpä löytää vielä vanhempi keskustelu tänne riivittäväksi. Voi olla kiire kohta, kun noin ahkerasti tehtailet näitä henkilöön käyviä solvauksia...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tienkuluttaja kirjoitti:

Juu... Ei niillä turvallisuuden parantaminen ole mielessä. Vaan se että saavat mahdollisimman isot sakkotulot ja ison rangaistuksen kuljettajalle. Monille tutuilleni(itsellenkin kerran) Sattunut että olen ohittanut siviilikytät jollain 15-20km/h ylinopeudella. No pysäytys ei ole seurannut läheskään heti vaan kyttis liimautuu perseeseen useamman kilometrin ajaksi odottelemaan ja painostamaan että jospa tuo vielä ajaisi kovempaa, niin saisivat sitten lykätä isomman sakon/ajokiellon./kukan hattuun pomoltaan?
Kuinkahan moni onneton on provosoitunut tästä liikkuvan painostuksesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu