toisen huoltiksen bensalla pääsee paljon pidemmän matkan,kun toisen.litramäärä oli sama ja ajotapa sama. toisen aseman bensalla piti tankata jo torstaina,kun toisen aseman bensa riitti maanantaihin. en mainitse asemia.
kilometreissä ero oli n. 200km.
hourulaanko tässä pitää lähteä ????
voiko olla totta
6
1863
Vastaukset
- _tomppa_
Aika mielenkiintoista.. Jospa asemat alkavat antamaan vähemmän bensaa kun mittari näyttää :) mut aika jännä asia kuitenkin..
tarkkuudesta, tositarinaa.
tankkiin sopii ohjekirjan mukaan 23,1L.ajamalla tankille josta tankattu 24,5L. Tiedä ketä uskoo.- Sami
Siis huoltoaseman mittari. Sille vaaditaan vakaajan tarkistus 2 vuoden välein. Laskija ja mittalaite on sinetöity. Virhe saa olla korkeintaan 0,015 litran luokkaa 25 litralla.
Autojen tankit sen sijaan eivät ole mitään vakauskannuja. Auton asento tankkauksessa vaikuttaa myös tankkiin mahtuvaan litramäärään. Joidenkin autojen tankkiin saa hiljaa narraamalla mahtumaan kymmenenkin litraa polttoainetta sen jälkeen, kun pistooli jo laukoo ikäänkuin tankki olisi täysi.
- Bonupannu
...paikkansa ihan hyvin. Meillä Metsäkeittäjät Oy:ssä nimittäin keitellään biopolttoainetta verottajan ulottumattomissa sille toiselle huoltoasemaketjulle, jolta sinä tankkkaat ja ihmettelet kun sillä litkulla ei pääse ihan yhtä pitkälle kuin oikella bensalla.
Aiomme jatkaa salaista ja laitonta toimintaamme, kunnes saamme ihan valtion siunauksen ja verohelpotukset siihen, että pääsemme uunotttamaan teitä hönöjä oikein laillisesti. Tankkaa meidän ponua halvemmalla ja aja sillä puolet siitä matkasta mitä bensalla.
Lisätietoja tarvittaessa: Mona Sahlin, Master Card, Sverige... - apa
sinulla muuttuvatilavuuksinen moottori autossasi.
- l-200
No niin.
Et sitten muistanut mainita autoa ja sille mitattua keskikulutusta.
Minkälaisella tiella ajoit? Hiekka- öljysora, uusi vai kulunut asvaltti, isoja jyrkkiä tai pitkiä loivia mäkiä jotka lisäävät moottorin kuormitusta, renkaiden kunto ja ilmanpaineet jne jne....
Minkälaiset keliolosuhteet olivat, nekin kun vaikuttavat kulutukseen.
Olikohan tankattu polttoaine määrä sama molemmille kerroilla?
Siinäpä noita kysymyksiä ihmeteltäväksi.
T: L-200.
p.s. kannattaisi tarkistaa kieliasua hieman ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t947733- 374087
- 483650
- 2473206
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402752Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as402715Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna212684- 462623
- 1402588
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292549