Kohtuukäyttö - mikä siinä on niin vaikeaa?

Erilaisten päihteiden kohtu...

Olen sitä mieltä, että suomalainen tapa juoda alkoholia on monin tavoin sairaalloista. Minkä takia pitää vetää pää niin täyteen, että liikutaan alkoholimyrkytyksen rajoilla? Onko vika kasvatuksessa, geeneissä, asenteissa vai näissä kaikissa?

En voi ymmärtää mitä hienoa on hillua niin päädyissä, että seuraavana aamuna ei pääse sängystä ylös ilman rasiallista buranaa tai pakkoa käydä oksentamassa.

Itselläni tulee ainakin usein seinä vastaan siinä paljonko pystyy juomaan ja jollei tule, niin oksa lentää ja morkkis on melkoinen seuraavana päivänä. Keho kertoo myös oman mielipiteensä.

Täytyy tosin tunnustaa, että olen ollut aivan samanlainen päätyilijä, jota ei koskaan olisi pitänyt aloittaakaan. Suomalaisten pitäisi herätä ja tunnustaa tosiasiat - suomalainen tapa juoda on ongelmajuomista, jos vapaaehtoisesti asettaa itsensä ja seuralaisensa riskialttiiksi monenmoiselle vaaralle.

4

713

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...............

      Onko vika kasvatuksessa, geeneissä, asenteissa vai näissä kaikissa?

      kaikissa.

      • Kun juon aikas harvoin (viimeksi taisi olla jouluna) muutenkin olen kauhean nirso alkoholijuomien suhteen .Inhoan kaikkia alkoholijuomia paitsi siidereitä..mitään muita en saa edes alas!En tykkää juoda itseäni sammuksiin ei ole mun juttu..ehkäpä tämä suomalaisten juominen johtuu kulttuurista..tai sitten ei..


      • Outi
        Leena kirjoitti:

        Kun juon aikas harvoin (viimeksi taisi olla jouluna) muutenkin olen kauhean nirso alkoholijuomien suhteen .Inhoan kaikkia alkoholijuomia paitsi siidereitä..mitään muita en saa edes alas!En tykkää juoda itseäni sammuksiin ei ole mun juttu..ehkäpä tämä suomalaisten juominen johtuu kulttuurista..tai sitten ei..

        Minkämaalainen itse olet?


      • Outi kirjoitti:

        Minkämaalainen itse olet?

        "Minkämaalainen itse olet?"
        jaa mietippä sitä..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2215
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      736
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe