Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Kuppa...onko yleinen?

Noh...olin sängyssä yhen jätkän kaa kännis...en ees muistanu kortsun olemassa-oloa...nooh...noin kaks viikkoo myöhemmin tapahtuneesta, sain kuulla että kyseisellä jätkällä on kuppa...mitkä ovat kupan oireet ja miten se tarttuu???
Kertokaa joku pliis...Mul on helvetinmoinen lääkäri-kammo....
4733
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ihmettelen jos kuppaa Suomessa on muuta kuin känni puheissa.
Kupan alkuoireita on tori tohtorin melkein mahdoton tunnistaa. Kellertävä visma sukupuolielimestä.
Jos selkään ilmentyy selviä postimerkin kokoisia laimuja. Se on toinen aste ja tohtorin hommma.

Äänestä
  • Kannattaa selvittää..ettei ehdi aivoihin....pilaamaan elämääsi....esim. verikokeessa näkyy kuppa vasta-aineet....

    Äänestä

  • Tooto, vaikutat tosi fiksulta, lähes veneeristen tautien emeritusprofessorilta!

    1) Suomessa ON kuppaa (pyydä vaikka minulta halutessasi).

    2) Kellertävä visva liittyy lähemmin "herrasmiehen nuhan" eli tippurin oireisiin kuin kuppaan.

    Kas kun et diagnosoinut kysyjän mahdollista sairautta brittilihasta saaduksi tanssitaudiksi.

    Äänestä

Alkuun ei näy välttämättä mitenkään ilman verikoetta. Myöhemmin mulle tuli lukuisista mahdollisista oireista "vain" hiusten paikoittainen lähtö ja pari känsää käsiin. Yleislääkäri ei hiusten lähdön takia otattanut pyynnöstäni huolimatta kuppatestiä, HIV:n kylläkin (kilpirauhas- ym. kokeiden lisäksi). Silloin kaikki tulokset näytti puhtailta.

Kuppa tuli esille vasta, kun toinen silmä sokeutui (jäänee pimeäksi). Kuppa lähti viikottaisilla piikeillä kolmessa viikossa, mutta lisäbonuksena sain jälkitarkastuksessa HIV-plus-tuloksen. Rajatonta riemua!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ameeba kirjoitti:

Noh...olin sängyssä yhen jätkän kaa kännis...en ees muistanu kortsun olemassa-oloa...nooh...noin kaks viikkoo myöhemmin tapahtuneesta, sain kuulla että kyseisellä jätkällä on kuppa...mitkä ovat kupan oireet ja miten se tarttuu???
Kertokaa joku pliis...Mul on helvetinmoinen lääkäri-kammo....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu