Hei kaikki marrasmammat!

Miten teillä on mennyt tämä niin pitkältä tuntuva odotus? Miten olette vitettäneet aikaanne ja millaisia vaivoja on ollut tai alkanut ilmenemään?

Minulla on kaikki mennyt erittäin hyvin. Yöt alkavat olla vaan aika tuskastuttavia kun herään melkein aina kun kylkeä käännän. Vaavi painaa sen verran vissiin virtsarakkoa ja liitoskivut yllättävät useinkin. Millaisia keinoja teillä on ollut hyville yöunille vai voiko kunnon unia toivoa vasta synnytyksen jälkeen? =)

Olen siivoillut kämppää ja pessyt kaikki vauvanvaatteet, harsovaipat ja lakanat valmiiksi. Kulutan aikaani myös maalaillen ja muutenkin askarrellen. Välillä väsymys vaan vetää veteläksi ja silloin menen suosiolla sohvalle köllöttelemään ja lukemaan tai katteleen telkkua.

Kyllähän tässä jo alkaa välillä kärsimättömäksi tulemaan. Olisi niin kiva kun se möllykkä syntyisi jo (LA 20.11). Mut ei auta. Kyllä se aika pian koittaa ja sitten sitä saakin paijata oikein urakalla.

Oikein ihanaa loppuodotusta teille kaikille!! Koettakaa jaksaa ja lepäilkää vielä kun voitte.
11640
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Täällä toinen joka odottaa, että aika kuluisi nopsaan.

LA on myös marraskuun lopulla.
Viimeinen viikko on oikeastaan ollut nukkumisen kannalta hankalampaa. Alkaa kyljen kääntäminen olla omanlaisensa suoritus ;)

Täällä myös liitoskivut alkaa vaivaamaan ja töistä jouduin jäämään sairaslomalle ennenaikaisten supisteluiden takia pari viikkoa takaperin.
Olen huomannut että nukkumista helpottaa, kun laittaa paksun tyynyn jalkojen väliin ja pitää makuuhuoneen suht. viileänä.
Vauvantarvikkeet on kaikki valmiina, mutta vaatteet on pesemättä. Ajattelin jättää sen touhun hiukan myöhemmäksi, että olisi vähän myöhemminkin jotain puuhastelua.
Oikein hyvää syksyä ja odotusta sinnekin!

Äänestä

Hei,
vointi on vielä mitä loistavin. Yöllä tosin heräilen aina, kun pitää kylkeä kääntää tai vähintään pitää muutaman tunnin välein vessassa ravata. Mutta onneksi nukahdan todella helposti. Jopa helpommin kuin normaalisti, ellei masukaverilla ole ihan hirveät pirskeet meneillään.

Töitä olisi vielä puolitoista viikkoa. Ja hyvin olen jaksanut toistaiseksi.

Yläselkä lähinnä vaivaa, kun työasennoista ei ole enää saanut ergonomisia. Pahimmillaan ainoat siedettävät asennot ovat seisten tai makuullaan. Ja seistessä jalkapohjat pettää.

Valmisteluita olen yrittänyt jättää mammaloman alkuun, ettei sitten aika kävisi liian pitkäksi. Suurin osa on kyllä valmiina (ensimmäistä kun odotan, niin vaikea malttaa mielensä), mutta esim. vaatteet on pesemättä ja jotain pientä ostamatta. Ja ruuan laittoa ja leipomista pakkaseen ajattelin harrastaa, jotta on jotain syötävää, kun ei jaksa ruokaa laittaa, ja tarjottavaa, kun tulee vieraita.

Oletteko muuten huomanneet lantion löystymistä tms? Kun mulla ainakin lantiosta kuuluu jatkuvasti jotain lonksumista, jos ottaa vähän huonoja asentoja.

Millaisia ne liitoskivut ovat? Onko ne vihlontaa? Mutta missä? Varmaan mullakin niitä, mutten oikein osaa tunnistaa/nimetä.

Hauskaa odotusta kaikille!

Äänestä
  • Olipas kiva kun oli näinkin monta marrasmammaa jo vastannut. Ja miten samoina päivinä meillä onkaan lasketut ajat. Jännää.

    Juu, mut niistä liitoskivuista kun kyselit tintti. Mulla ne ainakin tuntuu sellasina viiltävinä hetkellisinä kipuina tuolla nivusissa. Kun nopeasti käännähtää tai kävellessä joskus. Ja sit on sellasta polttelun tunnetta myös siel nivusissa.. en tiiä sit kuuluko nekin siihen samaan kategoriaan?!

    Mut kyl sitä huomaa vaan kaikenlaisia kummallisia oireita tässä mahan kasvaessa päivä päivältä suuremmaksi. Ajatella että sitä kantaa sisällään sellasta mini-ihmistä! On se niin ihmeellistä.

    Jeps, mut ihanaa loppuodotusta kaikille vielä kerran.

    Äänestä

Joo mullakin LA 20.11..en millään viittis enää odottaa..ja toinenki osapuoli sano mulle lauantaina ettei sitä millään viittis enää odottaa et se syntyy..

Mä rupesin eilen pesemään pikkusen vaatteita joten huomenna saan kaikki silitettyä ja laitettua lipastoon odottamaan suusta päivää jolloin tulemme takaisin kotiin kunhan ensin pääsemme lähtemään..

Mä oon ollu sairaslomalla viimekuun alusta alkaen et mun aika on niin pitkästyttävää että..ei keksi mitään tekemistä vaikka tilasin sellasen ristipisto työn..joka on vauvan peitto ja musta tuntuu ettei sekään valmistu ajoissa vaikka sitä tekeekin, mutta ei sitä koko päivää jaksaa puurtaa..

Nytkin istun yksin kotona ku on mies töissä..aina se jättää mut yksin tänne kotiin..no huomenna se menee viel töihin sit se onneks jää parin viikon lomalle niin saadaan tää koti lopulliseen kuntoon..ku yksin ei oikein jaksa kaikkee siirrellä ym..

Joo niin munki yöuni on todella katkonaista..joka kerran ku kylkee kääntää niin herää..ja ku meilläkin tuo mies kuorsaa niin viime yönäkin jouduin ajamaan sen sohvalle jotta saisin edes vähän nukkua..

Eilen tajusin myös että kuinka lähellä se synnytys loppujen lopuksi on..nyt voi jo kaikille sanoa et joo ens kuussa sen pitäis syntyä ku ennen joutui sanomaan et joo marraskuussa..

Todella hyvää loppu odotusta meille kaikille marrasmammoille...

Äänestä
  • Tääl ois yks kans jolla laskettu aika olis 28.11, niin se vain se H-hetki lähenee..
    Täälläkin on jos minkälaista vaivaa, yöunet katkonaisia ja kyljen kääntäminen kans yhtä ähellystä,sitten kun saa hyvän asennon ja just nukahtaa niin sitten pitää äheltää ison mahan kans vessaan.

    liitoskipuja on ollut ja ristiselkä ei meinaa kestää tahdissa mukana, mutta hyvin olen pärjänny päivät, vaikka olenkin koko päivän yksin ja mies töissä aamusta iltaan.

    Ajattelin että pesen vauvan vaatteet ja siivoan kämpän, mut taitaa väsymys vaivata...tai laiskuus
    ,) En tiedä kumopi vaivaa, mut kyllä joskus tuntuu ettei jaksa mittää, mut pakko liikuttaa itseään ettei ihan menis laiskotteluksi.

    No, nyt kyllä lähden nukkumaan (Lue, Ähisemään!)

    Hyvää loppuajan odotusta kaikille marrasmameille!

    Marrasvaavin odottaja...

    Äänestä

Taalla myos la 27.11.
Ihan hyvin on mennyt. Alussa kammottavaa pahoinvointia, keskiraskaus tosi ihana ja nyt lopussa pienta liitoskipuilua ja huonoja younia, mutta ei sen kummempaa.

Toissa olen onneksi jaksanut hyvin, toivottavasti jaksan viela aitiysloman alettua (sellainen tyo, ettei hyodyta jaada aitiyslomalle).

Vauvalle on hankittuna vasta sanky, hoitopoyta ja vaunut. Viela ehtii...

Onnellista loppuodotusta!

Äänestä

Moi!
Mulla on LA 13.11., eli nyt RV 34 2. Hyvin olen voinut, ja viimeinen työviikko menossa, jee! Yöunet tosin jää katkonaisiksi, joten vähän väsytää, ja vatsa ei toimi ilman päivittäistä luumusoseannosta. Siinä oikeestaan tämänhetkiset vaivat, eli olo on mainio. Odotan innolla äitiyslomaa, että pääsee pesemään vauvan vaatteita, järjestämään kaappeja, ostelemaan tavaroita... Kai siinä ehtii aika pitkäksikin käydä ennen H-hetkeä. Saisi kuitenkin pysyä vauva masussa ainakin täysaikaiseksi asti, kun miehellä on vielä yksi ulkomaan työreissu tiedossa viikolla 36. Olisi aika ankeeta synnyttää yksin!
Aurinkoisia syyspäiviä kaikille marrasmammoille! Kerätään valoa varastoon nyt kun sitä vielä riittää, että jaksetaan äitiyttä kaamoksen keskellä!

Äänestä

moikkamoi, täällä myös yksi marrasodottaja, la 18.11 eli h-hetki häämöttää jo :)
mulla mennyt odotus tosi hyvin, lukuunottamatta sitä että nyt on jo menos toinen hiivakuuri, ja et on ollu jo pari viikkoa peräpukamat. kai neki kuuluu osana tähän raskauteen (niin olen kuullut et aika normaalia). muuten odotus on ollut ihanaa!

hei muuten.. onko teilä muil ollu vaivana se et ku nukutte yöllä ´kyljellään ni tuleeks teil toi lonkkaluu ja pakara kipeeks.. mulla tulee. ja se on tosi tosi inhottavaa..tuntuu ettei mikään nukkumisasento enää kelpaa. joutuu kääntelemään kylkee tunnin välein, siltä tuntuu.

mut mut... aika menee jotenkuten uudesssa kaupungissa, mies käy koulua ja minä yritän pitää kotia kondikses. vauvan kamat on jo suurinpiirtein hankittu, vaatteet viel pesemät, mut jääpähän tekemistä viel loppuraskauteenki!

onnellista odotusta kaikille! kirjoitelkaa kuulumisisa sittenku se pikkutulokas on maailmassa :)

Äänestä

Täällä myös, kotona makoillaan. Lääkärin määräyksestä vuodelevossa.
Tarvikkeita on hankittu paljon ja tuntuu että aina jotain tärkeää on vielä hankkimatta.
Olo on ollut varsin mainio koko ajan. Voi kun saisin puuhata kotia kuntoon...

Äänestä

Mä olen varmaan ainoa kenen mielestä tää aika on mennyt ihan sairaan nopeasti...
Huomenna olisi jo viimeinen työpäivä ja sitten ihmetellään ja odotellaan kotona. Jalatkin on pysynyt mukana tahdissa, vaikka joutuu töissä olemaan jalkojen päällä 8 tuntia.
Ja iltaisin kun mä silmät kiinni laitan, niin en mä ennen herätyskelloa aamuisin herää. Unenlahjat on ilmeisesti loistavat :-)
Vauveli on ollut jo kauan pääalaspäin ja nyt viime päivinä on mahakin jo laskeutunut...

Äänestä

Heips!
täällä olisi kans yksi marrasmamma lisää:)
koko raskausaika on mennyt hyvin viikolle 27 asti(nyt 33) jonka jälkeen rupes tulemaan kaikenlaisia vaivoja:( mm.selkäkipu,raskausajandiabetes jne. mutta jospa se tästä;)
vauvelin vaatteet olisi viel pesemättä,mut hommattu kumminki on...=)
yöunet jää nykyään aika vähiin kun pitää pissalla laukata tunnin välein...mut eihän täs enää pitkä aika olis!!
koittakaahan muutki odottajat jaksella!!=)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sabzu kirjoitti:

Miten teillä on mennyt tämä niin pitkältä tuntuva odotus? Miten olette vitettäneet aikaanne ja millaisia vaivoja on ollut tai alkanut ilmenemään?

Minulla on kaikki mennyt erittäin hyvin. Yöt alkavat olla vaan aika tuskastuttavia kun herään melkein aina kun kylkeä käännän. Vaavi painaa sen verran vissiin virtsarakkoa ja liitoskivut yllättävät useinkin. Millaisia keinoja teillä on ollut hyville yöunille vai voiko kunnon unia toivoa vasta synnytyksen jälkeen? =)

Olen siivoillut kämppää ja pessyt kaikki vauvanvaatteet, harsovaipat ja lakanat valmiiksi. Kulutan aikaani myös maalaillen ja muutenkin askarrellen. Välillä väsymys vaan vetää veteläksi ja silloin menen suosiolla sohvalle köllöttelemään ja lukemaan tai katteleen telkkua.

Kyllähän tässä jo alkaa välillä kärsimättömäksi tulemaan. Olisi niin kiva kun se möllykkä syntyisi jo (LA 20.11). Mut ei auta. Kyllä se aika pian koittaa ja sitten sitä saakin paijata oikein urakalla.

Oikein ihanaa loppuodotusta teille kaikille!! Koettakaa jaksaa ja lepäilkää vielä kun voitte.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu