Sheriffi puuttuu tilanteeseen jos joku kirjoittaa viestejä, jotka rikkovat keskustelujen sääntöjä. Sheriffillä on oikeus poistaa asiattomat viestit heti, kun sellaisen näkee. Myös Suomi24:n ylläpito poistaa asiattomia viestejä.
Sheriffit saavat käyttää harkintavaltaansa poistaessaan viestejä. Joillakin keskustelupalstoilla voi olla tiukempi linja kuin toisilla palstoilla ja tämä keskustelijoiden on hyväksyttävä.
Sheriffiä ei kannata turhaan syyttää sensuroinnista. Poistetut viestit eivät useinkaan edusta keskustelun laadukkainta tasoa.
Sheriffit voivat halutessaan siivota oman palstansa turhanpäiväisistä viesteistä, kuten tyhjistä tai lähes tyhjistä viesteistä.
Muista: Kun sheriffi poistaa viestin, poistuu samalla myös kaikki sen alla olevat vastaukset. Niitä ei siis erikseen sensuroida.
( Lähde: Suomi24, Sheriffin toiminta. )
Sheriffit saavat käyttää harkintavaltaansa poistaessaan viestejä. Joillakin keskustelupalstoilla voi olla tiukempi linja kuin toisilla palstoilla ja tämä keskustelijoiden on hyväksyttävä.
Sheriffiä ei kannata turhaan syyttää sensuroinnista. Poistetut viestit eivät useinkaan edusta keskustelun laadukkainta tasoa.
Sheriffit voivat halutessaan siivota oman palstansa turhanpäiväisistä viesteistä, kuten tyhjistä tai lähes tyhjistä viesteistä.
Muista: Kun sheriffi poistaa viestin, poistuu samalla myös kaikki sen alla olevat vastaukset. Niitä ei siis erikseen sensuroida.
( Lähde: Suomi24, Sheriffin toiminta. )
Vastaukset 20
Vanhimmat
2 §
Kansanvaltaisuus ja oikeusvaltioperiaate
Valtiovalta Suomessa kuuluu kansalle, jota edustaa valtiopäiville kokoontunut eduskunta.
KANSANVALTAAN SISÄLTYY YKSILÖN OIKEUS OSALLISTUA JA VAIKUTTAA YHTEISKUNNAN JA ELINYMPÄRISTÖNSÄ KEHITTÄMISEEN.
Julkisen vallan käytön tulee perustua lakiin. Kaikessa julkisessa toiminnassa on noudatettava tarkoin lakia.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
http://www.ykliitto.fi/ihmis/julistus.htm
Jos haluat saada sinun yksilöllisen vihamielisyytesi oikeutetuksi julkisuudessa, sinin pitää pyrkiä tekemään se laillista kautta, eli sinun on saatava Eduskunta ja hallitus hyväksymään näkemyksesi. Näkemyksesi on kuitenkin ihmioikeuslakien ja Suomen perustuslain vastainen, joten onkohan se aivan helppoa.
Kansanvalta ei ole sitä että joku yksi, (tai edes kaksi, kolme tai joku järjestö) somalialaisia vihaava ja halveksiva kansalainen saa kävellä Ihmisoikeusjulistuksen ylitse.
Suomen valtiolla on kansainvälisiä sopimuksia (ne on allekirjoitettu hallituksen toimesta ja parlamentin, kansaedustuslaitoksen päätöksellä)
Ihmisoikeuksien julistus
Ihmisoikeuksien julistus:
# 1 artikla
Kaikki ihmiset syntyvät vapaina ja tasavertaisina arvoltaan ja oikeuksiltaan. Heille on annettu järki ja omatunto, ja heidän on toimittava toisiaan kohtaan veljeyden hengessä.
# 2 artikla
Jokainen on oikeutettu kaikkiin tässä julistuksessa esitettyihin oikeuksiin ja vapauksiin, ilman minkäänlaista rotuun, väriin, sukupuoleen, kieleen, uskontoon, poliittiseen tai muuhun mielipiteeseen, kansalliseen tai yhteiskunnalliseen alkuperään, omaisuuteen, syntyperään tai muuhun tekijään perustuvaa erotusta. Mitään erotusta ei myöskään pidä tehdä sen maan tai alueen valtiollisen, hallinnollisen tai kansainvälisen aseman perusteella, johon henkilö kuuluu, olipa tämä alue itsenäinen huoltohallinnossa, itsehallintoa vailla tai täysivaltaisuudeltaan minkä tahansa muun rajoituksen alainen.
# 3 artikla
Kullakin yksilöllä on oikeus elämään, vapauteen ja henkilökohtaiseen turvallisuuteen.
( on myös muita kansainvälisiä sopimuksia, joihin Suomen valtio on sitoutunut, ne koskevat ihmisten kohtelua erilaisissa poikkaustilanteissa http://fi.wikipedia.org/wiki/Geneven_sopimus )
ylitse. Ei mikään.
Teepä itsellesi selväksi mikä on mielivaltaista propagandaa ja miten se liittyy lakiin sanan vapaudesta. Sellainen sananvapaus, joka tähtää jonkin vähemmistön oikeuksiaen kieltämiseen, on ristiriidassa itsensä kanssa, eli sellainen on mielivaltaa sanan vapauden nimissä, eli sanan vapauden polkemista lokaan.
#Kansan valtaa edustaa valtiopäiville kokoontunut eduskunta. #
Sen kun menet kadun kulmaan ja alat kerätä nimiä, 5000 riittää rekisteröidyn puolueen perustamishakemukseen. katsotaan sitten myöhemmin kuinka käy.
Saksassa luotiin 30-luvulla sellaisten järjestelmä lakien säätämiseksi niin, että mitään lakeja ei tarvinnut noudattaa, ei edes perustuslakia!! Yritä sinäkin! :)
ihmioikeuksia koskevien kanssa. Se ei ole ristiriidassa, eikä se saa mennä ristiriitaan. Tätä tuo somalien vihaaja ei ylitä.
Valtiojärjestyksen perusteet:
§ 1 Valtiosääntö
Suomi on täysivaltainen tasavalta.
Suomen valtiosääntö on vahvistettu tässä perustuslaissa. Valtiosääntö turvaa ihmisarvon loukkaamattomuuden ja yksilön vapauden ja oikeudet sekä edistää oikeudenmukaisuutta yhteiskunnassa.
Suomi osallistuu kansainväliseen yhteistyöhön rauhan ja ihmisoikeuksien turvaamiseksi sekä yhteiskunnan kehittämiseksi.
§2 Kansanvaltaisuus ja oikeusvaltioperiaate.
Valtiovalta kuuluu Suomessa kuuluu kansalle, jota edustaa valtiopäiville kokoontunut eduskunta.
Juu, sinä luulet, että sinä saat polkea toisten ihmisten ihmisoikeuksia.. Saat kyllä osallistua yhteiskunnan kehittämiseen, vapaasti, mutta sinun vapautesi ei saa polkea toisten ihmisten vapauksien estämiseksi! Rasismi on tätä.. Rasismi on kaikkea oikeusvaltion periaatteita vastaan.
Sheriffien tointaohjeet ovat varsin selvät. Mutta mutta nyt vain valitettavasti näyttää siltä, että valtaosa ellei kaikki viestit joissa käsitellään somalien tekemiä rötöksiä on poistettu. No hyvä.
Mutta samalla saa Nilssiä, Assmannia ja muita revitellä miten haluaa. Joten:
Ole edes tasapuolinen sensuroija ja anna ihmisten kirjoitella myös muista kuin suomalaisista murhaajista tai epäillyistä
jooko
uudellen ja uudelleen, ihan sama, ei mitään uutta muuta kuin lisätty yhä hurjempaa uhkailua ja rasistista kiihotusta. Hyvä että on poistettu.
Bodomin tapauksella ei ole yhtään mitään tekemistä Haagan jutun kanssa.
että asia puidaan julkisesti niin, että NG:n syyttömyys on selvä asia eikä kenellekään jää nokankoputtamsita, tai päin vastoin.
yritettiin tehdä väen väkisin mustalaiseksi, ja Bodomin murhien tekijäksi, mutta jotkut niistä viesteistä poistettiin, se oli hyvin tehty.
uudellen ja uudelleen, ihan sama, ei mitään uutta muuta kuin lisätty yhä hurjempia teorioita ja kiihotusta. Ihme että ei ole poistettu.
Haagan tapauksella ei ole yhtään mitään tekemistä Bodomin jutun kanssa.
siis missä? hän on ollut syytettynä ja asia kiinnostaa ihmisiä! Sinun mielestäsi asian saamista käänteistä, eli kuka se 'murhaaja' on, ett miltä asia taas näyttää kun uuttaq tietoa on tullut, ei saisi puhua! Tekijästä ei vielä ole varmuutta.
Haagan jutussa asia on vielä niin kesken, eli oikeudenkäyntikin on vasta edessäpäin, mutta tekijästä tulee tuskin suurta epäselvyyttä. Tosin syytettä ei kai vielä ole nostettu?
Tapauksen tutkiminen kuuluu poliisille. Kenellekään taas ei kuulu oikeutta huudella täällä että 'apinat viidakkoon takaisin','henki pois somaleilta ja heidän kätyreiltään', Tuosta voisit saada syytteen, jos joku niin haluaa. Sellainen kuuluu oikeusvaltion periaatteisiin, että kenenkään henkeä ei saa uhata.
NG:n henkeä ei täällä ole uhattu (lukuunottamatta jotain provoa, jos muistan oikein, tahallaan väärin siteerattu jonkun pohdiskelijan viestiä tms..)
eivät tunnu olevan tiedossa, joten siksi laitoin ne esille. Ja oikein hyvä, jos ne ovat olleet sinulle varsin selvät.
ja mitä ne tarkoittavat, ne ovat yksiselitteisiä. Sekä Suomen perustuslain pääkohdat, ne missä tulee esiin se että oikeusvaltion periaatteisiin kuuluu ihmisarvon loukkaamattomuus, se kohta mikä on yleismaailmallinen. Eli mitään lakia ei ole olemassa joka oikeuttaisi kiihotukseen jotain ihmisryhmää vastaan - ei, vaikka kuka teksi mitä rikoksia, niin sen parusteella ei mitään ryhmää saa alkaa nimitellä 'apinoiksi' ja kehottaa tappamaan.
Lainaan tekstiäsi:
'apinat viidakkoon takaisin','henki pois somaleilta ja heidän kätyreiltään',
Sinä kirjoitit tämän en minä. Joten
tuosta voisit saada syytteen, jos joku niin haluaa. Sellainen kuuluu oikeusvaltion periaatteisiin, että kenenkään henkeä ei saa uhata.
laitanko takaisen sellaisena kuin ne olivat? MIksi? Nehän poistettin. Otin ne talteen, ennen kuin ne poistettiin. Oletko toope? ETkö näe että ne ovat siteerausta toisen viestistä, juuri niistä viesteistä, joitten joku.. heh, arvaa kuka.. haluaisi tänne uudestaa ja uudestaan, yhä hirveämpiä.
Omasta viestistäni otan koko lauseen, josta sinä poimit ehkä tutun kuuloisia palasia (tiedetään kenen):Kenellekään taas ei kuulu oikeutta huudella täällä että 'apinat viidakkoon takaisin','henki pois somaleilta ja heidän kätyreiltään', Tuosta voisit saada syytteen, jos joku niin haluaa.
koita korjata linjaasi, niin ei tule pahempaa sotkua... Täällähän vain PUHUTAAN henkirikoksista, ei suositella ketään tekemään niitä, eikös vaan
laitanko takaisen sellaisena kuin ne olivat?
** Älä laita
MIksi?
** Siksi
Nehän poistettin.
** Hyvä niin
Otin ne talteen, ennen kuin ne poistettiin.
** Hyvä niin
Oletko toope?
** Olen
ETkö näe
** Näen
että ne ovat siteerausta toisen viestistä,
** Niinpä ovat
juuri niistä viesteistä,
** Juuripa niistä
joitten joku.. heh, arvaa kuka..
** No enpä arvaa
haluaisi tänne uudestaa ja uudestaan,
** jo vain putosin
yhä hirveämpiä.
** Ihan varmasti
ne samat, jotka kyllä olivat aikansa lapsia, ja väkivaltaisuutta oli paljon, ja se oli usein erittäin raakaa, niin ne samat ihmiset halusivat tehdä 'sopimuksen' keskenään, uhrin suku ja tekijän suku! Sen takia niitä käräjiä, sen vanhan 'maanlain' mukaan käytiin, että ei jouduttais koskon kierteeseen. Ja se sopimus tehtiin myös tulevia sukupolvia sitovaksi. Tämä on tärkein asia suomalaisen kansanoikeuden historiassa, se että ihmiset eivät oikeasti hyväksyneet tappamista. Ei se, että 'oltiinpa me tappajakansaa'.