Lisääntymis valmis....

laydee

Heips!

Olen tässä jo 2-3 viikkoa seurannut kun tuo uros tulari on jaksanut jahdata naarasta, välillä se roikkuu siinä kiinni kun se kävelee, ja toisinaan juoksee naaraan eteen värisyttämään häntäänsä ym. mutta se vaan loppupeleissä menee niin, että naarasta ei kiinnosta, vaan se pakenee ylös lehdille oleskelemaan tai rannalle...ja siellä se oikeastaan joutuu viettämäänkin koko aikansa..kun uros tuppaa heti käymään päälle..:)

Onko tämä pitemmän päälle oikein hyväksi kummallekaan? kun toinen haluaa lisääntyä ja toinen ei sitten millään... että olisiko tässä sellainen ratkaisu hyvä jos ostaisi toisen naaraan sinne lisäksi? akvan koko on 65litraa liskot ovat, melahäntä tuliliskoja.
Olen myös huomannut että uroksella näkyy jtn peräaukosta...jtn karvaisen näköistä..en oikein osaa sitä kuvailla, mitähän se voisi olla?

Kiitos paljon jo etukäteen!

2

311

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joonas @ Sammakkolampi.net

      Mielummin päin vastoin: erota pariskunta väliaikaisesti, eli nyt pahimman lisääntymisinnon ajaksi toisistaan. Käytännössä tämä tarkoittaa toisen samanlaisen altaan rakentamista, tai vanhan jakamista kahteen osaan.

      Melahännät (suku Pachytriton) voivat olla hyvin aggressiivisia toisiaan kohtaan, etenkin lisääntymisaikana. Joten kolmannen otuksen lisääminen soppaan luultavammin vain lisää kahinaa kun kaksi naarastakin alkaa huonolla tuurilla vainota toisiaan. Kun allas on noinkin pieni, törmäilevät eläimet toisiinsa pakostakin ja muutahan sitä ei reviirikahinoiden alkamiseksi tarvitakaan.

      Toinen vaihtoehto on koettaa lisätä altaaseen lisää piilopaikkoja joihin naaras voi paeta. Mutta luultavasti oikein himoissaan oleva koiras löytää naaraan piilosta kuin piilosta, joten niistä ei tässä tapauksessa ehkä juurikaan ole apua.


      Koiraan viemäriaukosta näkyvä karvan näköinen on englanniksi nimeltään papillae. Nämä "papillat" tulevat usein esiin nimenomaan lisääntymisaikaan.

      • laydee

        Kiitos vastauksestasi!

        Pitääpä sitten miettiä mikä olisi paras vaihtoehto:)...luultavasti siirto erilliseen altaaseen pariksi päiväksi..koska altaan jakaminen edellyttäis toisen ranta alueen rakentamista pieneen tilaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      53
      1328
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      919
    3. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      44
      737
    4. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      730
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      259
      659
    6. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      48
      553
    7. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      509
    8. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      176
      508
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      60
      507
    10. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      110
      497
    Aihe