moi. meillä on noin 18 vko poika kissa. ja tuota ku sen lemppari "märkäruokaa" on toi latz mut sitä ei löydy enää mistään junioreille tarkoitettuna. wiskassia kyl löytyy mut sitä se ei syö :) niin onko se oikeesti ihan sama antaako junior vai adult muonaa? siinä wiskassin paketissa kyllä luki että "pentu saa tästä kaikki tarvitsemansa vitamiinit kasvamiseen, ja plaaplaa.."
ja sitten saako kissalle syöttää ihmisten ruokaa esim. makaroonilaatikko, italianpata yms.? entä muut ihmisten herkut, karkit, hedelmät ja tommoset? popkornia annettiin maistaa ja hyvää näytti olevan :D kiitos jo etukäteen!
ja sitten saako kissalle syöttää ihmisten ruokaa esim. makaroonilaatikko, italianpata yms.? entä muut ihmisten herkut, karkit, hedelmät ja tommoset? popkornia annettiin maistaa ja hyvää näytti olevan :D kiitos jo etukäteen!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pennulle kannattaa antaa ehdottomasti antaa laadukasta penturuokaa ja raakaa lihaa. Markettirehu ei mielestäni ole laadukasta kissanruokaa koska ne sisältävät aivan liikaa viljaa & kasviksia, kissahan on 100% lihansyöjä. Adult eli aikuisten ruokaa pentu ei jaksa syödä tarpeeksi tyydyttääkseen proteiinin, hivenaineiden ja vitamiinien tarpeen jota pennun kasvu vaatii.
Kissalle ei kannata syöttää ihmisten ruokaa. Ihmisten ruoka on yleensä ihmisen kaltaiselle sekaruokavalion käyttäjälle valmistettua ja näinollen sisältää aivan liikaa kasviksia & viljaa joka voi aiheuttaa hyvinkin vakavia ruoansulatusongelmia ja allergioita pitkässä juoksussa. Myöskään ihmisten käyttämät suola ja mausteet eivät kuulu kissojen ruokavalioon. Lisäksi lihan kuumennus tuhoaa lihasta kissalle välttämättömän B1 vitamiinin ja tauriinin. Tästä syystä liha kannattaa antaa raakana. Korostan vielä että kissa on 100% lihansyöjä eikä juurikaan tarvitse hiilihydraatteja vaan pääasiassa proteiineja ja kohtuullisesti rasvaa. Laadukkaat, lihaisat eläinkaupan ruoat ovat paras vaihtoehto.
Muuten kannattaa ehdottomasti antaa mahdollisimman usein raakaa kanaa, nautaa, sikaa, kananmunia, sydäntä ja kieltä. Sisäelimiä vain kerran viikossa kuten myös kalaa josta järvikalat ehdottomasti keitettynä. Muuten kissa voi saada suolistoloisia. Sisäelimissä saattaa olla liikaa a-vitamiinia joka rasvaliukoisena kiertyy elimistöön. Kalassa taas tiaminaasia joka hajoittaa B1-vitamiinia. Jos antaa paljon raakaa lihaa, kannattaa siihen lisätä kissojen monivitamiinivalmistetta kuten pirskattia että tarvittava vitamiini ja kalsiummäärä täyttyy. Maitotuotteista kannattaa antaa Valion Hyla- tai Ingmannin Into- tuotteita. Näissä on vain vähän laktoosia jota kissan ruoansulatuselimistö ei pysty pilkkomaan.
Helppoa siis on. Laadukasta, lihaisaa kissanruokaa sekä raakaa punaista- ja siipikarjan lihaa ja lihatuotteita terästettynä tavittaessa kissojen monivitamiinilla.
Lue palstaa, paljon vastaavia viestejä.
isompi haitta kattipateille kuin vihannekset.
Jos viitsit lukea edellisiä keskusteluja, viisastut ainakin sen verran, että kissa on lihansyöjä. Unohda latsit ja viskasit, ne eivät ole lihaa, popkorneista ja makaroneista nyt puhumattakaan! Marssi eläinkauppaan ja osta laadukasta märkä- ja kuivaruokaa, ja opeta kissasi syömään myös erilaisia raakoja lihoja. Penturuoan ravinnekoostumus on laaturuuissa erilainen, ja sitä olisi hyvä syöttää ainakin 8kk asti.
Näennäisesti kalliimpi laaturuoka tulee paljon halvemmaksi kuin latsit ja muut, koska kissa syö niitä paljon vähemmän korkeamman lihapitoisuuden vuoksi. Myös eläinlääkärikuluissa säästät.
sen teen. kiitos kun vaivauduitte vastailemaan :D
ekaksi verrata penturuokapurkin ja adultpurkin ravintoarvoja ja sisältöä.
Erot ei välttämämättä ole päätähuimaavia.....