Australian pohjoisosissa sijaitsee Berrimah-niminen unelias kylä.Eräs kesäkuinen ilta oli oli hiukan erillainen."Olimme grillailemassa rauhallisesti takapihalla",kertoo Basil Roe",kun tuo helvetinkone putosi taivaalta ja porautui hirveällä rytinällä suoraan Toyota Land Cruiserini sisään."Kysymyksessä oli yli 130-kiloinen Sparrow-raketti,joka lähti karkumatkalle harjoituslennolla olleelta HORNET-hävittäjälentäjältä."Onneksi sitä ei ollut viritetty räjähtämään,"kommentoi Roe kuivasti outoa tapahtumaa,"muuten emme olisi ehkä voineet jatkaa grillailua."MITÄ SUOMEN VALTIO ON VALMIS TEKEMÄÄN ESTÄÄKSEEN VASTAAVANLAISTEN ONNETTOMUUSTEN TAPAHTUMISEN??????????????????
AUSTRALIASSA TAPAHTUU
pikku-stobe
51176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Suomen valtio ei anna lupaa hävittäjilleen lentää Australian ilmatilassa.
Tollo - vahinkoja sattuu sekä pienissä, että isoissa asioissa -vaikka niinhän ei saisi käydä.
eikö Rehn ostanut Suomeen ,joskus muinoin HORNETIT......
Sparrow on ohjus, ei raketti. Ilmeisesti se on irronnut ripustimsestaan ja liitänyt ballistisena osuen sattumalta kaverin kärryyn.
Mitä odota Suomen valtion tekevän, jottei susi söisi koiraasi/lastasi/kissaasi tai jottei Finnairin liikennekoneessa aukea tavaraluukku ja matkalaukku mätkähdä corollaasi?
Rehn ei muuten ostanut Hornetteja vaan allekirjoitti kaupan valtion puolesta.
Horneteissa, en ymmärrä???
Helpointa on, kun kielletään toyota-merkkiset autot Suomesta kokonaan liian onnettumuusalttiina.