Suolahoito (Eila Hellgren)

Kokemuksia?

Onko kenelläkään kokemuksia Eila Hellgren-hoitoloiden suosimasta ihonhoito-ohjelmasta, jossa ylimääräistä talia poistetaan suolan avulla? Kävin itse kyseisessä hoitolassa ihonhoidossa (100 e, mutta huippuhyvä) ja sain kotihoito-ohjeet, jotka sisälsivät mm. suolakuorintaa, huuhtelua suolaliuoksella ja pesua lactacydillä. Heidän ideologiansa mukaan ihoa ei keinotekoisesti rasvata mitenkään, vaan tarkoituksena on poistaa iholta juuri sopiva määrä rasvaa, jotta iho ei kuivu liikaa --> rasvausta ei tarvita.

Noh..kuinkas kävikään.., hyvin herkkä ja pintakuiva sekaihoni meni hoidon myötä aivan kaameaan kuntoon ts. se alkoi kuivua ja hilseillä niin, että hymyileminenkin teki kipeää, kun suupielet halkeilivat. Hoitolassa oli ilmeisesti tehty virhearvio ihoni rasvaisuusasteesta (ja annettu huonot ohjeet) ja sieltä lisäksi sanottiin, että alussa iho kuivuu, kun talit lähtee pois ja että kyllä se siitä rauhoittuu.. No.., annoin ihoni rauhoittua muutaman viikon ja kokeilin hoitoa uudelleen (laimeammilla aineilla). Lopputulos oli se, että ihoni sekä kuivui että alkoi työntämään rasvaa ulos ihan kauheasti.. Joten lopetin koko hoito-ohjelman noudattamisen siihen paikkaan.
Olen kyllä huomannut saman asian, kun moni muukin tällä foorumilla, että ihon liiallinen puunaaminen vahvoilla aineilla saa sen rasvoittumaan..

3

5816

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukkii

      Olen myös käyttänyt Hellgrenin suolaa ja lactacydia n. 2 vuotta. Iho on hilseillyt ja lohkeillut ja on paikoittain erittäin kuiva. Apua siitä ei varsinaisesti ole ollut vaan päinvastoin. Aloitin viikko sitten e-pillereiden käytön ja nyt iho on pahempi kuin koskaan. Todella rasittavaa, luulin että 18 ikävuoteen mennässä tästä vaivasta olisi päässyt mutta pahenee vaan. Kaikki muut hoitomuodot on käyty läpi mutta mistään ei ole ollut apua.

    • KYLPYAMME

      Hei!
      On kokemusta ja olen ollut heillä myös töissä. Uskon, ettei tapauksessasi ole kyseessä väärät aineet tms., mutta haluaisin tuoda esille että ihmisella on suurin osa ihosta muualla kuin kasvoissa. PELKKÄ kasvojen hoitaminen esim. Orgon-suolalla ei ole läheskään yhtä tehokasta kuin jos ottaisit muutaman kerran suolakylvyn ja/tai sulattaisit suolan sivelemällä märkänä koko kehoon. Koko keho kannattaa kuoria suolalla esim. juuri kylvyn alussa ja karheaa harjausta harjalla tms. kylvyn aikana. Atooppinen iho paranee, kuona alkaa tulla ulos ja olosi raikastuu. Kaiken lisäksi iho paranee näkyvästi joka puolelta. Hiiva, syylät yms. virheet katoavat.
      KAIKILLA EI OLE KYLPYAMMETTA ja se on se ongelma. Kylpyamme on LOTTOVOITTO, sanoi Eila. Yhdyn siihen täysin.

      • Anonyymi

        Eihän aloituksen tehneellä ollut kyse atooppisesta ihosta. Aika huono ohje neuvoa menemään suolakylpyyn kun kasvoille aiheutettu ongelmatilanne. Tuote ei vaan sovellu aloituksen tehneelle. Toki kehottamalla kylpyyn saa myytyä lisää tuotetta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      136
      2342
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      66
      2261
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      61
      1936
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      73
      1635
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      99
      1484
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      99
      1476
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      118
      1374
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1210
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1181
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      79
      1103
    Aihe