Vieläkö on toivoa toipua homeen aiheuttamista oireista? Kiitos kattavasta listasta jonka löysin täältä.
Äidilläni niistä lyötyi 42 oiretta ja useat sieltä vakavimmasta päästä mm. huimaaminen, lähimuistiongelmat, sumuläikät silmissä sekä muitakin silmä oireita, keuhkojen vinkuminen, ahdistus, yskä jne.
Hän on altistunut jo vuosien ajan ja nyt vihdoin muuttamassa (toivottavasti) puhtaaseen asuntoon.
Onko mahdollista, että nämä oireet lievittyvät tai häviävät? Voiko itse vaikuttaa parantumiseen esim. ruokavaliolla tai lääkkeillä? Olisi kiva kuulla toipumis kokemuksia!!
Siunattua syksyä kaikille!
Äidilläni niistä lyötyi 42 oiretta ja useat sieltä vakavimmasta päästä mm. huimaaminen, lähimuistiongelmat, sumuläikät silmissä sekä muitakin silmä oireita, keuhkojen vinkuminen, ahdistus, yskä jne.
Hän on altistunut jo vuosien ajan ja nyt vihdoin muuttamassa (toivottavasti) puhtaaseen asuntoon.
Onko mahdollista, että nämä oireet lievittyvät tai häviävät? Voiko itse vaikuttaa parantumiseen esim. ruokavaliolla tai lääkkeillä? Olisi kiva kuulla toipumis kokemuksia!!
Siunattua syksyä kaikille!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä ne aikaa myöten helpottuu. Osa jää kokonaan pois (kuten minulla, kuume, nivelkivut, nenä verenvuoto). Osa sitten jää vaivaamaan kunnes saa jatkohoitoa. (Minulla poskiontelontulehdukset vaativat leikkaus hoitoa, pojan korvatulehdukset vaativat kitarisojen poiston).
Sitten astma. Se VOI parantua, mutta takeita ei ole. Siihen en pysty sanoa vielä mitään, muuta kuin, että ollaan asuttu hometalosta pois 10kk, mutta astma on vielä.
Toivotaan, että helpottaa, kun äitisi muuttaa.
Kiitos vastauksestasi!
Jäämme odottamaan mitä tuleman pitää.
Aika hurjaa tämä on, ei olisi uskonut millaisia reaktioita home saa ihmisessä aikaan.
Äiti ei pysty edes kävelemään kunnolla, on niin hutera ja epävarma.
Lääkärissä hän on ravannut jo vaikka kuinka kauan ja kaikki mahdolliset kokeet ja kuvat on otettu ja mitään ei ole löytynyt, mutta tästä homeen aiheuttamista vaikutuksista lääkäri ei ole puhunut mitään.
Todella ihmetyttää eikö lääkäreillä ole tarvittavaa tietoa asiasta.
Seuraavan kerran ajattelin mennä mukaan lääkäri käynnille ja vähän valistaa,(jos siitä nyt yhtään hyötyä on).
Maaimassa monta on ihmeellistä asiaa...
Hei homehuuruinen
Homeoireet saattavat lievittyä 1-5 vuodessa (noin kahdessa vuodessa), kun altistus loppuu.
Kun äitisi muuttaa puhtaaseen asuntoon, niin kaikki tekstiilit, huonekalut ja kirjat on kunnolla puhdistettava. Muuten oireilu jatkuu.
Siunausta äidillesi ja itsellesikin !
Kiitos hilkkaliisa!
Kuinka tekstiilit tulisi puhdistaa, riittääkö vaatteille esim. tavallinen pesu pyykkikoneessa?
Ja astioille astianpesukone?
Entäs puiset huonekalut ja kirjahyllyt? Ainakaan mitään näkyvää niissä ei ole. Onko muita vinkkejä?
Kiitos jo etukäteen!!
Tällä palstalla on keskusteltu monessakin kohdassa hometalon huonekalujen puhdistuksesta.
Suurin osa kannattaa hävittää.
Lue esim STP:n kirjoitus:
Homeitiöiden proteiinit
Kirjoittanut: Stp 26.5.2005 klo 10.54
Sinuna jättäisin jäljelle ilman pehmusteita olevat huonekalut. Hävittäisin myös kaikki täkit, tyynyt, patjat ja kirjat.
Kysymys ei ole siitä, että ne alkavat tuottaa uutta kasvustoa, vaan siitä, että ne sisältävät homeproteiineja, jotka ovat allergeenejä siinä missä "koiran-kissankarvatkin" tai siitepölyt.
Mikään ultraviolettisäteily ei tuhoa olemassaolevia proteiineja; kasvustoja kylläkin.
Toivottavasti en vaikuta pahan ilman linnulta kertoessani, että muutin itse homekämpästä pois jo 3,5 vuotta sitten, ja joudun silti elämään ihan kortisonin tuella. Jos en söisi ja hönkisi sitä, lämpöilisin yhä vielä, ja ilmeisesti jatkuvasti. Koska home jätti jälkeensä tulehduksen (johon ei ole parantavaa lääkettä) jäin tällaiseksi. Silmäluomeni ovat myös yhä vielä turvonneet - se ärsyttää minua myös suunnattomasti.
Ja kyllä - huonekalut petivaatteineen pölynimureineen ja pyykkikoneineen uusittiin.
Hiukseni olen saanut uutteralla hoidolla parempaan kuntoon - nekin menivät kauheiksi. Päänahkaan tuli muun muassa tulehtuneita plänttejä.
Mätän myös päivittäin suuhuni melkoisen määrän vitamiineja ja sen semmoista. Yleiskunto on onneksi parantunut.
Jospa siellä uudessakin asunnossa on hometta.
Pienikin määrä voi vaikuttaa, kun on herkistynyt ja sairastunut homeista. Miten puhdistit kirjat ym. ? Itse oireilin rajusti kirjaston kirjoista, kun opiskelin.
Joillakin oireet voivat jäädä pysyviksi ja oireet voivat vaivata vuosia altistumisen loputtuakin.Sillä "alun perin vain altistuksen yhteydessä ilmaantuva astmatulehdus voi kroonistua vaikeaksi krooniseksi astmaksi" (Nordman,Hytönen, Keskinen 1999, 373).
Et sinä "sairastellu" ole mikään "ikävä ihminen" kun kerrot omista koemuksistasi. Tietoa ja omia kokemuksiahan täällä jaetaan. Me kaikki reagoimme omalla tavallamme - yhteistäkin on.
Lääkärit esimerkiksi sanovat monille homesairaille: "Keuhkoissa ei ole tuntoa ja keuhkot eivät voi olla kipeät". No me homesairaat kyllä tiedämme miten kipeät keuhkot ovat, kun niissä on tulehdus. Siis keuhkot voi olla kipeät ! Särkee ja kirvelee niitä keuhkoja, kun ne ovat tulehtuneet! Olen keskustellut tästä monien homesairaiden kanssa. Samanlaisia kokemuksia.