Kertokaa viisaat ihmiset mitä tehdä temppuilevalle automaatille..Kylmänä vaihtaa hyvin, mutta kun moottori on lämmin, ei mene drive, eikä 1 ja 2 päälle..?Eli ainoastaan pakki, parkki ja vapaa suostuu toimimaan..Mikä avuksi?Öljyistä en tiedä milloin viimeksi on vaihdettu, voisiko häikkä johtua esim. sakkaantuneista öljyistä tms?
Toinen ongelma on se, että eilen auto ruikki jäähdyttimestä nesteet pihalle, tänään nestettä lisäilin, mutta kun moottori oli viitisen minuuttia lämmennyt, mittarin viisari heilahti coldilta hotille..Onko järjestelmässä roskia vai mikä vois olla syynä tuollaiseen?
Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista ja hyvää syksyä kaikille!
Toinen ongelma on se, että eilen auto ruikki jäähdyttimestä nesteet pihalle, tänään nestettä lisäilin, mutta kun moottori oli viitisen minuuttia lämmennyt, mittarin viisari heilahti coldilta hotille..Onko järjestelmässä roskia vai mikä vois olla syynä tuollaiseen?
Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista ja hyvää syksyä kaikille!
Vastaukset 7
Vanhimmat
No huh,ongelmasi kuulostavat hyvin vakavilta.
No tarkasta kuitenkin vaihteiston öljytaso,moottori lämpimänä kaikki vaihteet läpikäytynä auto tasaisella alustalla ja vaihde P:llä.Syy kulkemattomuuteen on helpoimmillaan liian alhainen öljytaso.Tähän ne omatoimikorjaajan konstit sitten loppuvatkin.
Jos moottori ylikuumenee todennäköisin syy on vikaantuneet sähköflektit,katso pyörivätkö kummatkin flektit kun kone on kuuma.Tarkasta flektien sulake,pyöräytä flektejä ja varmistu että pyörivät helposti eivätkä ole jumissa.Huonokuntoiset flektit polttavat sulakkeita alinomaa.Myös flektien ohjausreleissä vikoja.Vikaa voi olla toki myös vesipumpussa ja termostaatissa.
MOOTTORIN KÄYDESSÄ. Diileri oli unohtanut mainita, että vaihteiden läpikäynnin jälkeen moottori jätetään käymään.
Jos nesteet oli kadonnut ja vain lisäsit, on todennäköistä, että järjestelmään on jäänyt ilmaa ja siksi heittää hetken päästä taas nesteitä pihalle.
pitäisi olla kirkkaan punaista.
sulla moottorinlämpö ollut korkeampijo aikaisemmin mitä mittari on näyttänyt?Mulla oli vaikeuksia laatikon kanssa kesällä.Itse en niistä paljon ymmärrä mutta kerron,mitä merkkikorjaamolla mulle kerrottiin.Moottorin lämpö nousi viallisen termarin takia llian korkeaksi,ei onneksi lähellekkään mittarissa olevaa viimeistä pykälää mutta huomattavan korkealle.Ajoin auton merkkiliikkeeseen ja kysyin onko lämpö normaali vai epä?Auto sisälle,mittareihin kiinni ja testaamaan.Siinä samassa huomasivat että vaihteistossa jotakin häikkää.Itse olin autolla ajanut vaan lyhyttä ajoa ,siinä vaiheessa auto ollut mulla parikuukautta että ei kokemusta autosta eikä varsinkaan automaatti lootasta.Vaihteisto "suti"elikkä suurinta vaihdetta ei lukinnut niin kuin kuulemma pitäisi.Johtui moottorin liian korkeasta lömmöstä joka taas kuumensi vaihteistoöljyn lämmön liian korkeaksi,vaihteiston öjynlauhdutin samassa jäähdytyskierrossa moottorin kanssa.Loota kuulema sähköohjattu ja jos lootanlämpö liian korkea sensorit lakkaa toimimasta kunnolla.Vaihtoivat termarin ja testasivat,huom,ajamalla sitten mittasivat lämmöt ja olivat ok.Lootakin on toiminut sen jälkeen moitteetomasti!Vähän pitkä tarina tuli mutta jaanpahan kokemuksia muillekkin ja täytyy koputtaa puuta ,elikkä päätä,että pääsis ajelemaan ilman suurempia murheita!
70-80 luvun mopar isolla V8:lla?
kaikille vastauksista! Eiköhän noilla neuvoilla ja kokemuksilla pääse etiäpäin!
Kaveri kurkkasi konepellin alle, öljyt oli ok, mutta syylari vetelee viimeisiään, eli vaihtoon menee. Uusi tilattu, sitä pari viikkoa odotellaan.
Toivotaan, että ongelmat poistuu sillä!
En oo kuin lyhyitä matkoja ajellut, joten en lämpöjen noususta osaa sen kummemmin sanoa, mutta ei ne kyllä noin korkealle ole ennen nousseet..
Heh, kyseessä ei ole 70/80- luvun V8, vaikka tyylikkäitähän nekin on.. ;)
Kiitos vielä kerran kaikille, hyvää syksyn jatkoa!
Taisit itse jo ratkaista ongelma -> jäähdytin kuntoon. Automaattilaatikossa luultavasti tapauksessasi öljyn lämpötila nousee liian korkealle. Laatikossa normaalisti tapahtuu aina pientä luistamista ja tämä tuottaa lämpöä. Toinen yleisin ongelma on, että tehtaalla on "unohdettu" laittaa kiristimet letkuihin, jotka vievät jäähdyttimelle. Nämä tuppaavat vuotamaan vanhetessaan. Vaihda ihmeessä laatikon öljyt, kun saat jäähdyttimen kuntoon.