Ei neljättä presidenttiä Suomeen

Toista se oli ennen, oli vain yksi presidentti ja maassa asiat hyvin.
Nyt on kolme presidenttiä ja asiat ovat päin peetä.
Ei enää lisää presidenttejä, siksi toivon, että nykyinen jatkaa kunnes entisistä edes yksi vähenee. Vaikka en nykyistäkään erityisesti kannata.
4209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Onhan Sulla perkeleenmoinen argumentti Halosen puolesta. Aivan ennenkuulumatonta typeryyttä.
Onko väki todella näin tyhmää?

Äänestä

Asiat menevat pain helvettia, koska demaridiktatuuri hallitsee maata liian kauan ja on ulottanut korruptoituneet lonkeronsa kaikkialle (SAK, Suomen Pankki, YLE, Hesari, Suopo, Ulkoministerio jne jne)

Äänestä
  • kiinni, ettei se paskasi lemua mitä heittelet.

    Äänestä

  • Suomessa on niin paljon entisiä presidenttejä, koska perustuslakia muutettiin niin ettei yksi saa istua kuin kaksi kautta. Muuten meillä olisi kenties yhä Mauno Koivisto presidenttinä - sopisi se kyllä minulle, mutta Kekkosen loppuaikojen kokemus sai suomalaiset kammoamaan tällaista mahdollisuutta.

    Suomalaiset äänestäjät ovat kerta toisensa jälkeen pitäneet sosialidemokraattia parhaana ehdokkaana. Se on demokratian sääntöjen mukaista eikä siinä ole mitään ihmeellistä "soluttautumista" takana. Suomalaiset haluavat säilyttää hyvinvointivaltion (muistattehan, että Ahtisaari kampanjoi teemalla "Kadonneen hyvinvointivaltion metsästäjä") ja kokevat että sosialidemokraatit ovat aidoimmin ja varmimmin sillä asialla.

    Ovat aivan oikeassa.

    Mitä tulee tähän SDP:n ujuttautumiseen ja soluttautumiseen kaikkialle valtakoneistoon.. Valtakoneistossa on kaikkien puolueiden edustajia ja on siellä sitoutumattomiakin. Sitoutumattomia on kuitenkin vähemmän sen takia, että heillä harvoin on sopivaa poliittista asiantuntemusta poliittisiin töihin. Outoa eikö olekin?!

    Poliiseissa ja upseereissa on kovin vähän vasemmistolaisia. Mikä sääli - tykkäisin sellaisesta poliisista: olisivat kenties kuten siinä Costa Rica -mainoksessa ("lupaan ja vannon kautta kiven ja kannon").

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


suomalainenkansalainen kirjoitti:

Toista se oli ennen, oli vain yksi presidentti ja maassa asiat hyvin.
Nyt on kolme presidenttiä ja asiat ovat päin peetä.
Ei enää lisää presidenttejä, siksi toivon, että nykyinen jatkaa kunnes entisistä edes yksi vähenee. Vaikka en nykyistäkään erityisesti kannata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu