Kumpi on vale uskonto

jokuva

Raamatun Jumala vai koraanin Jumala. Kummassakin kirjassa loytyy huimia ristiriitoja, mutta kumpi niistä on valetta

15

1140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokuva

      argh, piti sanoo ristiriitaiset toisensa suhtee!

    • Lukee että Raamatu

      On peraisin jumalalta mutta väärenetty osa ihmisten osa Jumalan toimesta.

    • Notkuva

      Koraaninikkarilla oli käytettävissään sekä juutalaisten että kristittjen puolisko Raamatusta. Ettei olisi toistoksi mennyt, piti ottaa valikoiden pala sieltä ja toinen täältä. Ja kun ei huolellinen ollut, tuli vähän sotkettua.

      Kaikki kolme lukeneena sanoisin, että ihmismyönteisin on tuo kristittyjen käyttämä teos.

      • ???

        ole käytössä kumpikin puoli Raamatusta?


      • Ranyaa
        ??? kirjoitti:

        ole käytössä kumpikin puoli Raamatusta?

        Mutta juutalaisilla kun ei ole.


      • Hertha

        "Ihmismyönteisyyteen" ei tarvita pyhiä kirjoja. Osaamme sen omasta takaakin.


      • ateisti-45
        Hertha kirjoitti:

        "Ihmismyönteisyyteen" ei tarvita pyhiä kirjoja. Osaamme sen omasta takaakin.

        kirjoja tarvitaan - mitä niissä on mitä emme osaa omasta takaa?


      • Hertha
        ateisti-45 kirjoitti:

        kirjoja tarvitaan - mitä niissä on mitä emme osaa omasta takaa?

        Varmaan kukaan palstalaisista ei ole kasvanut yhteisössä, jossa ei tiedetä mitään mistään pyhistä kirjoista ja uskonnoista.

        Siksi meidän lienee työlästä kuvitellakaan, mitä meillä olisi enemmän tai vähemmän ilman niitä.

        Kuinka paljon vähemmän (tai enemmän) meillä olisi kysymyksiä? Mitä olisimme kysyneet? Mihin olisimme pyrkineet? Mitä olisimme välttäneet?

        Millainen kulttuuri meillä olisi?


    • nimetön
    • jli

      "Otan käännettynä lainauksen Krister Renard’ilta (http://gluefox.com/min/orel/kora.htm ):
      ”Islam väittää, että Koraani tuli Muhammedille täydellisenä. Monissa kohdissa väitetään, että Koraani lähtee Raamatusta ja on suora jatke siihen (suura 41:43 ja 46:11).
      Sanokaa: ”Me uskomme Jumalaan, me uskomme siihen, mitä on lähetetty meille ja mitä on lähetetty Aabrahamille, Ismaelille, Iisakille ja Jakobille sekä kantapäälliköille, siihen mitä Mooses ja Jeesus ovat saaneet ja mitä profeetat ovat saaneet Herraltaan, ilman että teemme heistä eroa, siinä että alistumme häneen” (suura 2:130)

      Koraanin mukaan ovat sekä Vanha että Uusi testamentti ilmestyksiä Jumalalta. Samaan aikaan Koraani sisältää väitteitä, jotka suoraan ovat Raamatun vastaisia. Paitsi kolminaisuus ja Jeesuksen jumalallisuus kielletään myös ristiinnaulitseminen, ylösnousemus sekä seikka, että Jeesus on ihmisen pelastaja (suura 4:156). Muslimit joutuvat tässä ratkaisemattomaan ongelmaan. Jos he hylkäävät Raamatun, heidän täytyy myös hylätä Koraani, koska se tukeutuu Raamattuun Jumalan Sanana. Jos toisaalta muslimit hyväksyvät Raamatun, he joutuvat hylkäämään Koraanin, koska se on ristiriidassa Raamatun kanssa. Päästääkseen tästä ongelmasta, ollaan sitä mieltä, että Raamattu on väärennetty sen jälkeen, kun Koraani syntyi. Tämä on helposti torjuttavissa, koska meillä on tänään Raamatun käsikirjoituksia, jotka ovat paljon vanhempia kuin Koraani, joka kirjoitettiin 600-luvun alkupuolella. Ei ole minkäänlaisia todisteita, että Uusi testamentti olisi syntynsä jälkeen vuosina 40-90 väärennetty niin tärkeissä kohdissa kuin Jeesuksen ristiinnaulitseminen, ylösnousemus tai että hän on meidän vapahtajamme."

      Lisää ristiriitoja kristinuskon ja islamin välillä voit lukea linkistä:
      http://www.nic.fi/~jlindell/islamajatus.html ,josta edellinen oli ote.

      • kohdassa raamattua sanotaan että jumalia on kolme?


      • Aurelianus
        karvapää kirjoitti:

        kohdassa raamattua sanotaan että jumalia on kolme?

        Minusta ei ole.
        Noin ylipäätään Koraania muokattiin reippaasti sen syntyhetkinä, mutta ei jatkossa, raamatua taas muokattiin pidemmän aikaa sen mukaan, mikä klikki milloinkin oli kirkolliskokouksissa niskanpäällä.


      • kumpikin

        ovat.


      • Aurelianus kirjoitti:

        Minusta ei ole.
        Noin ylipäätään Koraania muokattiin reippaasti sen syntyhetkinä, mutta ei jatkossa, raamatua taas muokattiin pidemmän aikaa sen mukaan, mikä klikki milloinkin oli kirkolliskokouksissa niskanpäällä.

        että jo Pyhä Tuomas tai viimeistään Immanuel Kant osoitti, ettei sen paremmin Jumalan olemassaoloa kuin olemattomuuttakaan voida todistaa eli kummassakin tapauksessa kyseessä on viime kädessä usko.

        Raamattua - siis ennen kaikkea Uutta Testamenttia - toki muokattiin ja valintoja tehtiin sallittujen ja kiellettyjen evankeliumien ja muiden kirjoitusten suhteen ensimmäisillä vuosisadoilla. Mutta eipä tuo tuohon päättynyt. Sen osoittanee se, että säilytettyjenkin kirjoitusten pohjalta kristinuskon historian aikana on syntynyt lukemattomia erilaisia tulkintoja. Tällä hetkellä olemassa on arviolta 25 000 - 33 000 kirkkokuntaa, suuntausta ja lahkoa, joista jokaisella on oma ja oikeana pitämänsä tulkinta. puhumattakaan yksilöllisistä variaatioista. Vastaavaan lajirunsauteen muista uskonnoista tai paremminkin uskontoryhmistä taitaa yltää vain hindulaisuus.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      639
      2807
    2. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      25
      2247
    3. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      430
      2179
    4. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      89
      2016
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      20
      1829
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      67
      1590
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      128
      1372
    8. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1300
    9. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      27
      1241
    10. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      66
      1174
    Aihe