Kumpi on vale uskonto

Raamatun Jumala vai koraanin Jumala. Kummassakin kirjassa loytyy huimia ristiriitoja, mutta kumpi niistä on valetta
151201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

argh, piti sanoo ristiriitaiset toisensa suhtee!

Äänestä

On peraisin jumalalta mutta väärenetty osa ihmisten osa Jumalan toimesta.

Äänestä

Koraaninikkarilla oli käytettävissään sekä juutalaisten että kristittjen puolisko Raamatusta. Ettei olisi toistoksi mennyt, piti ottaa valikoiden pala sieltä ja toinen täältä. Ja kun ei huolellinen ollut, tuli vähän sotkettua.

Kaikki kolme lukeneena sanoisin, että ihmismyönteisin on tuo kristittyjen käyttämä teos.

Äänestä
  • ole käytössä kumpikin puoli Raamatusta?

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    ole käytössä kumpikin puoli Raamatusta?

    Mutta juutalaisilla kun ei ole.

    Äänestä

  • "Ihmismyönteisyyteen" ei tarvita pyhiä kirjoja. Osaamme sen omasta takaakin.

    Äänestä

  • Hertha kirjoitti:

    "Ihmismyönteisyyteen" ei tarvita pyhiä kirjoja. Osaamme sen omasta takaakin.

    kirjoja tarvitaan - mitä niissä on mitä emme osaa omasta takaa?

    Äänestä

  • ateisti-45 kirjoitti:

    kirjoja tarvitaan - mitä niissä on mitä emme osaa omasta takaa?

    Varmaan kukaan palstalaisista ei ole kasvanut yhteisössä, jossa ei tiedetä mitään mistään pyhistä kirjoista ja uskonnoista.

    Siksi meidän lienee työlästä kuvitellakaan, mitä meillä olisi enemmän tai vähemmän ilman niitä.

    Kuinka paljon vähemmän (tai enemmän) meillä olisi kysymyksiä? Mitä olisimme kysyneet? Mihin olisimme pyrkineet? Mitä olisimme välttäneet?

    Millainen kulttuuri meillä olisi?

    Äänestä

"Otan käännettynä lainauksen Krister Renard’ilta (http://gluefox.com/min/orel/kora.htm ):
”Islam väittää, että Koraani tuli Muhammedille täydellisenä. Monissa kohdissa väitetään, että Koraani lähtee Raamatusta ja on suora jatke siihen (suura 41:43 ja 46:11).
Sanokaa: ”Me uskomme Jumalaan, me uskomme siihen, mitä on lähetetty meille ja mitä on lähetetty Aabrahamille, Ismaelille, Iisakille ja Jakobille sekä kantapäälliköille, siihen mitä Mooses ja Jeesus ovat saaneet ja mitä profeetat ovat saaneet Herraltaan, ilman että teemme heistä eroa, siinä että alistumme häneen” (suura 2:130)

Koraanin mukaan ovat sekä Vanha että Uusi testamentti ilmestyksiä Jumalalta. Samaan aikaan Koraani sisältää väitteitä, jotka suoraan ovat Raamatun vastaisia. Paitsi kolminaisuus ja Jeesuksen jumalallisuus kielletään myös ristiinnaulitseminen, ylösnousemus sekä seikka, että Jeesus on ihmisen pelastaja (suura 4:156). Muslimit joutuvat tässä ratkaisemattomaan ongelmaan. Jos he hylkäävät Raamatun, heidän täytyy myös hylätä Koraani, koska se tukeutuu Raamattuun Jumalan Sanana. Jos toisaalta muslimit hyväksyvät Raamatun, he joutuvat hylkäämään Koraanin, koska se on ristiriidassa Raamatun kanssa. Päästääkseen tästä ongelmasta, ollaan sitä mieltä, että Raamattu on väärennetty sen jälkeen, kun Koraani syntyi. Tämä on helposti torjuttavissa, koska meillä on tänään Raamatun käsikirjoituksia, jotka ovat paljon vanhempia kuin Koraani, joka kirjoitettiin 600-luvun alkupuolella. Ei ole minkäänlaisia todisteita, että Uusi testamentti olisi syntynsä jälkeen vuosina 40-90 väärennetty niin tärkeissä kohdissa kuin Jeesuksen ristiinnaulitseminen, ylösnousemus tai että hän on meidän vapahtajamme."

Lisää ristiriitoja kristinuskon ja islamin välillä voit lukea linkistä:
http://www.nic.fi/~jlindell/islamajatus.html ,josta edellinen oli ote.

Äänestä
  • kohdassa raamattua sanotaan että jumalia on kolme?

    Äänestä

  • lakkinen-j kirjoitti:

    kohdassa raamattua sanotaan että jumalia on kolme?

    Minusta ei ole.
    Noin ylipäätään Koraania muokattiin reippaasti sen syntyhetkinä, mutta ei jatkossa, raamatua taas muokattiin pidemmän aikaa sen mukaan, mikä klikki milloinkin oli kirkolliskokouksissa niskanpäällä.

    Äänestä

  • ovat.

    Äänestä

  • Aurelianus kirjoitti:

    Minusta ei ole.
    Noin ylipäätään Koraania muokattiin reippaasti sen syntyhetkinä, mutta ei jatkossa, raamatua taas muokattiin pidemmän aikaa sen mukaan, mikä klikki milloinkin oli kirkolliskokouksissa niskanpäällä.

    että jo Pyhä Tuomas tai viimeistään Immanuel Kant osoitti, ettei sen paremmin Jumalan olemassaoloa kuin olemattomuuttakaan voida todistaa eli kummassakin tapauksessa kyseessä on viime kädessä usko.

    Raamattua - siis ennen kaikkea Uutta Testamenttia - toki muokattiin ja valintoja tehtiin sallittujen ja kiellettyjen evankeliumien ja muiden kirjoitusten suhteen ensimmäisillä vuosisadoilla. Mutta eipä tuo tuohon päättynyt. Sen osoittanee se, että säilytettyjenkin kirjoitusten pohjalta kristinuskon historian aikana on syntynyt lukemattomia erilaisia tulkintoja. Tällä hetkellä olemassa on arviolta 25 000 - 33 000 kirkkokuntaa, suuntausta ja lahkoa, joista jokaisella on oma ja oikeana pitämänsä tulkinta. puhumattakaan yksilöllisistä variaatioista. Vastaavaan lajirunsauteen muista uskonnoista tai paremminkin uskontoryhmistä taitaa yltää vain hindulaisuus.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


jokuva kirjoitti:

Raamatun Jumala vai koraanin Jumala. Kummassakin kirjassa loytyy huimia ristiriitoja, mutta kumpi niistä on valetta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu