Väittämät:
1. EU vaati muka tämän lain.Miten Ranska voi kieltää kopiosuojauksen ? kts.uutinen
http://www.msnbc.msn.com/id/7645680/
2.Kopiosuojaus vain 1 % levyissä.Kohta kaikissa.
http://fin.afterdawn.com/uutiset/arkisto/6902.cfm
Kysymys: miten ensi vuonna kopioit ostamasi cd:n ?
3.Jos haluan tuoda maahan ja myydä harvinaisia cd-levyjä EU:n ulkopuolelta se on laitonta.
4.Jne. En janksa enempää.
1. EU vaati muka tämän lain.Miten Ranska voi kieltää kopiosuojauksen ? kts.uutinen
http://www.msnbc.msn.com/id/7645680/
2.Kopiosuojaus vain 1 % levyissä.Kohta kaikissa.
http://fin.afterdawn.com/uutiset/arkisto/6902.cfm
Kysymys: miten ensi vuonna kopioit ostamasi cd:n ?
3.Jos haluan tuoda maahan ja myydä harvinaisia cd-levyjä EU:n ulkopuolelta se on laitonta.
4.Jne. En janksa enempää.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tanja sai vasta pään auki päättömyyksiin.
Virkamiehet on valmistelleet esityksen, ISO-T pisti nimen alle, koska ei kehdannut tunnustaa, ettei ymmärtänyt lukemaansa.
Suomi on rajoitusten, kieltojen ja lobbauksen esimerkkivaltio.
Virkamies tietää aina, mikä on parasta kansalle, ja ministerit on isopalkkaisia kumileimasimia.
ettei uusi laki ei ole ministeri Karpelan henkilökohtainen aikaansaannos...
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/238155
Jos piratismi painaa vaakakupissa enemmän kuin esim. ihmisen terveydestä ja hyvinvoinnista huolehtiminen suomalaisessa yhteiskunnassa niin jossain mättää.
ministeri Karpela ei todellakann ole lain takana. Yksi virkamies ( Gramexin toiminnassa mukana) on tuo luonnut. Alusvaatemalli missi on ollut vain keulakuvana.
Siis tottakai ministeri on se joka vastaa laista. Ministeri vastaa, hallitus vastaa, hallituspuolueiden kansanedustajat vastaavat. Se on poliittinen koneisto, joka tässä maassa säätää lait, ja siihen pitäisi olla kansalaisilla sanansa sanottavana. Jos virkamiehet kävelevät ministerin yli, sitä pahempi ministerille.
Kyseinen paniikkilaki on seuraus siitä, etteivät II opetusministerit Suvi Lindén ja Kaarina Dromberg valvoneet lain valmistelua, vaan päästivät Jukka Liedeksen valmistelemaan lain ilman parlamentaarista valvontaa, jolloin se tuli yllätyksenä suurella valiokunnalle tavalla, missä lakia ei ollut enää aikaa korjata säädettäväksi.
http://netlari.econnection.fi/forum/forum.php?viesti=234597&sana=
Koko keskustelu pitää kiinnittää siihen, miten vapaan tekijänoikeuslain Ranska on onnistunut säätämään saman direktiivin ohjaamana.
Tätä keskustelua ei haluta käydä siksi, että tällöin paljastuisi se, että
1) Suvi Lindén löi laimin lain valmistelun valvonnan
2) Kaari Drombergin aikana lakia ei säädetty, vaikka olisi pitänyt 22.12.2002 mennessä.
3) Jukka Liedes valmisteli lain kireämmäksi kuin mikä on Ranskan tekijänoikeuslaki.
Koko keskustelu harhautuu siinä, että uskotaan Kiinan matkasta väsyneen Karpelan parkaisu siitä, että "laki on direktiivin mukainen".
Tietenkään laki ei ole direktiivin mukainen, koska Ranska on onnistunut hyväksyttävästija aikataulussa säätämään direktiivin mukaisen lain, mikä sallii AINA varmuuskopion ottamisen.
Karpela ei ole tässä suurin vastuullinen, vaan Suvi Lindén siksi, ettei seurannut asioita ja Kaarina Dromberg sen vuoksi, ettei saatatuttanut työtä loppuun määräajassa.
Jukka Liedes onnistui säädättämään Ranskaa kireämmän ja vaikeaselkoisemman tekijänoikeuslain siksi, että II opetusministerit nukkuivat pommiin.
Arvata saattaa, että hyllyissä virkamiehillä on kosolti muitakin direktiivien edellyttämiä lakeja, mitkä tuodaan jo myöhässä olevana pakkopullana suureen valiokuntaan.
Tässä katsannossa Dromberg on sivistyslautakunnan puheenjohtajana myös Karpelankin aikana lain erittäin heikosta parlamentaarisesta valvonnasta.
Ei II opetusministereitä pitäisi päästä päättämään immateriaalioikeuksista, koska II opetusministeri ei ole suomalaisessa järjestelmässä varsinainen ministeri, vaan eräänlainen lähettiläs, joka kuuntelee taiteilijoita.
Immateriaalioikeudet pitää keskittää kauppa- ja teollisuusministeriöön, missä - ainakin silloin tällöin - tiedetään, mitä tehdään eikä eletä haavemaailmassa korkeasta suomalaisesta koulutustasosta.
Mikä helvetin kilpajuoksu tämä nyt oli olevinaan? Kuka käskee kannattamaan huonoa lakia vain koska on kiire? Jos laki ei ole hyvä niin kyllä se on varaa pistää pöydälle ja sorvata siihen kuntoon että kelpaa. Kaikki pellet jotka ovat äänestäneet lain puolesta ovat vastuullisia siitä että noin käsittämätön laki on tullut voimaan. Tissimalliministeri on ollut valmistelutyön keulakuvana ja hän on todellakin jälleen kerran näyttänyt todellisen kyvyttömyytensä ymmärtää yhtikäs mitään, taitaa olla sutinaa Gramexin poikien kanssa.
Suomi on kyllä oikea tekijänoikeuksien luvattu maa.Pitää muistaa,että tyhjistä CD:stä ja DVD:sta peritään Suomessa kaiken lisäksi kasettimaksua.