Vihreiden presidenttiehdokas Heidi Hautala haluaa karsia presidentin ulkopoliittiset valtaoikeudet ja antaa ne hallitukselle ja eduskunnalle. Hän perustelee kantaansa läpinäkyvyyden ja avoimuuden vaatimuksella.
Asiasta kirjoittaa Turun Sanomat.
Hautalan mukaan kolme suurinta puoluetta halventavat demokratiaa pitämällä vallansiirtoa jäissä ja poissa vaalikeskustelusta.
- Nyt presidentti ei ole vastuussa tekemisistään eduskunnalle. EU:n ulkopolitiikka ei ole demokraattisessa valvonnassa, Hautala sanoo.
Hän pitää lakia sotilaallisesta kriisinhallinnasta esimerkkinä läpinäkyvyysongelmasta. Hautalan mukaan ei ole selvää, kuinka sopu presidentin ja hallituksen välillä lopulta syntyi.
Myös puolustusvoimien ylipäällikkyys voitaisiin Hautalan mielestä antaa rauhan aikana esim. pääministerille.
Lisää:
http://www.heidihautala.net/
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.