Pahat iltapäivälehdet!!

Fiftisiksti

Ruben&Joonas -ohjelmassa Nykäs-Matti mollasi iltapäivälehtiä, jotka sankarin mukaan kirjoittavat pelkkää p***aa hänestä. Vaikka vetelänoloinen Masa vaahtosi varmastikin vain tästä hänen ehkä tekemästään uusimmasta veitsihuitaisusta, niin mökellyksen läpi kuulsi katkeruus juuri iltapäivälehtiä kohtaan. Ei tajua Matti-rukka purevansa sitä kättä, mikä häntä myös syöttää. Todennäköisesti Matti on joskus soitellut ja vapaaehtoisesti antanut jutunaihetta ja haastatteluja Tampereen seudulla iltapäivälehtiin kirjoitteleville toimittajille.
Tänäänhän pahatilkeät iltapäivälehdet ovat uutisoineet, että tähtiesiintyjä tappeli keikalla ja jätti tulematta toiselle. Totuus paljastuu Seiskassa. Siellähän Masan luottotoimittaja varmaan tarinoisi, että keikalla oli 1000 hurmoshenkistä katsojaa, vaikka todellisuudessa keikalla olisi ollut vain Matti, Mervi ja toimittaja Merilä. Mikähän sairaus sille Masalle on tullut, kun Kankaanpäähän ei päässyt?
Lehtien kautta Masasta saa melkein tolkun vaikutelman. Livenä homma on toinen: mies on ulosanniltaan tooosi heikko. Vai siiderikö sotki, kuten pahassa iltapäivälehdessä vihjattii? Merilä voisi opettaa suojatilleen myös mediataitoja ja kertoa solvauksesta, herjauksesta ja kunnianloukkauksesta ja niiden eroista. Masahan väitti Armi Aavikon tehneen itsemurhan, vaikka näin ei tutkimusten mukaan ollut. Mitä silläkin on Masan kanssa tekemistä, jos hänen veitsensä tielle ehkä eksyneen miehen omaisella on kaksi tappotuomiota tilillään? Ja kaikelle kansalle se piti kertoa, vaikkei lehdissä sitä tietenkään ole tarvinnutkaan informoida. Tietysti se laittaa sädekehän tälle Kangasvuoren suurelle filosofille.
Voi aikuista lapsi raukkaa... Onneksi Seiskassa taas totuus seisoo. Matti ehkä ei?

3

1313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiaa

      sanoit paljon ja täyttä asiaa kaikki. Kunpa joku kirjoittaisi vastaavia kommentteja myös sellaisille foorumeille, joista Nykänen itsekin ne lukisi, tosin Matti on niin toope, ettei se taida ymmärtää edes itseensä kohdistuvaa kritiikkiä.

    • Köyhä vaan ei kade-65

      Iltiksessä Matti sanoo, ettei rahasta ole kysymys. Varmaan Matti tarkottaa, ettei rahasta ole pulaa. Ei hänellä eikä Mervillä. Kumma juttu! Mattihan sai ilmasen oikeudenkäynnin kun se oli ollut ilman työtä eli istunut tutkintavankeudessa. Vähän aikasemmin oli Seiskassa muistaakseni ollut juttu, että Masan keikkapalkkiot olivat yli 200 000 euroa edellisen keikkaputken aikaan. Se on yli 10 kertaa meikäläisen vuosipalkka vaikka on koulutus ammattiin ja työpaikka.
      Samoin äijä halus Laukaaseen vankilaan ollakseen lähellä lapsiaan. Silti oli lehdissä raivonnut ex-vaimoilleen ja Eveliina-tytölleen, että haluaa olla rauhassa. Haluu varmaan olla lehtolastaan lähellä. Siis sitä, josta hän kuuli vasta jotain vuos sitten. Kumma juttu, että tästä leppävetisestä tytöstä tiesi Matti ja Tiina (Hassinen) sillon ku tätä Anniinaa sen äiti odotti. Juttua oli Seurassa ja Anniinan äidin haastattelu Hymyssä. Mä muistan, mutta Matti ei...
      Tossa kirjotuksessa oli totuuden siemen. Tuskin kukaan menee Saarijärven suunnalle Matin siskolle irvimään, että veljensä on sanojan mielestä kansakunnanpelle liki lukutaidoton luuseri ja puukottaja. Pitäs Mervin ottaa videot esiin ja muistuttaa mitä Matti sanoi Armi Aavikosta ja siitä hänen kaveristaan, joka jäi lehtikuvankin mukaan veitsen ja ehkä Matin väliin.

    • kiusallisia, vai

      "Merilä voisi opettaa suojatilleen myös mediataitoja ja kertoa solvauksesta, herjauksesta ja kunnianloukkauksesta ja niiden eroista."

      Ei näytä tuota tietoa sinullakaan olevan.

      "Masahan väitti Armi Aavikon tehneen itsemurhan, vaikka näin ei tutkimusten mukaan ollut."

      Minkä tutkimusten mukaan? Tuskin asiaa on yleisölle tyhjentävästi selvitetty. Saattaa siis olla itsemurhakin. Ehkä Matilla on tietoa.

      "Mitä silläkin on Masan kanssa tekemistä, jos hänen veitsensä tielle ehkä eksyneen miehen omaisella on kaksi tappotuomiota tilillään?"

      Sen (väitetyn) kiristäjän siskosta taisi olla kysymys. Hepun kasvot olivat aika runnellun näköiset. Tiedä sitten mitä miehiä, mutta jos sisko on kaksinkertainen tappaja, niin taitaa olla rikollista roskaväkeä, jolta löytyy samoja rikoksiin altistavia geenejä.

      Tällöin ei käy yhtään sääliksi, ja tappajasiskoa nyt ei todellakaan käy sääliksi. Olisi saanut kertoa siskon nimen, niin tietäisi ympäristö varoa.

      Ehkä Mattikin voi jossain olla joskus oikeassa, sokeakin kana jne...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9277
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      57
      4826
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4521
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      54
      2845
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1556
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1336
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1232
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      43
      1214
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      169
      1154
    Aihe