Siis meikällä on joku hassu muistikuva että leffan lopussa se viimeinen perille toimitettu paketti olisi vastaanottajan toimesta avattu ja sieltä olis löytynyt Iridiumin satelliittipuhelin.
Mutta eihän tos eilises leffas niin käynytkään...
Olenko nähnyt ihan unia vai mistä olen moisen idean saanut? Onko olemassa jokin vaihtoehtoinen "directors cut"-loppu vai mitä häh? Vai sekoitanko tyystin johonkin toiseen leffaan?
Hulluksi tulossa?
Mutta eihän tos eilises leffas niin käynytkään...
Olenko nähnyt ihan unia vai mistä olen moisen idean saanut? Onko olemassa jokin vaihtoehtoinen "directors cut"-loppu vai mitä häh? Vai sekoitanko tyystin johonkin toiseen leffaan?
Hulluksi tulossa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
En ole nähnyt mitään directors cuttia, mutta ensi-illan jälkeen moni ihmetteli mm. miksei Tomppa avannut sitä viimeistäkin pakettia, rakentanut lauttaa ja vain melonut pois saarelta, jne.
Mitä tulee pakettiin, itse ajattelin sen niin paperinkevyeksi, että Tompan mielestä sieltä ei mitään hyödyllistä löytyisi. Kirkasotsaisena FedEx(tm)-miehenä Tomppa otti asiakseen toimittaa paketin perille jos joskus saarelta selviäisi. Kai motivaation vuoksi, tai kenties piti itseään muuten vain vastuullisena FedEx(tm)iläisenä (ja vielä kerran kiitokset FedEx(tm)ille elokuvan rahoittamisesta, jos se jäi jollekulle "piilomainonnasta" huolimatta epäselväksi).
Näin joskus pikku pätkän ohjaajan haastattelua. Mitään saarta ei tainnut ollut olemassa, vaan kyseessä on luova yhdistelmä kalifornialaisia hiekkarantoja, parkkipaikkoja ja erikoistehosteita.
Ei sitä pakettia ekallakaan esityskerralla avattu.
Se satelliittipuhelin löytyi Jurassic Park 3:ssa
spinosauruksen paskaläjästä, kun elukka oli ensin syönyt yhden niistä lentokonehemmoista ja käynyt sitten pusikossa. Puhelin oli ilmeisen sulamatonta ainesta.
Mutta etkö sä, pönttö, tajua, että se viimeinen paketti oli yhtä kuin KOHTALO, joka johdatti Chuck-pojan uuden naisen luo! So simple. Ja olihan sillä autonsa etuistuimella muitakin tavaroita, mm. sellanen Wilson-lentopallo, jonka joku isoisä oli lähettänyt lapsenlapselleen. Sitähän tarina ei kerro, veikö Tomppa perille myös ne.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=112&conference=672&posting=22000000008352364
Paketin jättäminen avaamattomaksi tarkoitti että jannulla olisi jokin syy pysyä elossa ja toimittaa paketti perille.
Kullan värisillä siivillä ehkä tarkoitettiin enkelin siipiä, olihan se logo hieman samanlainen kuin taiteilijoiden näkemys enkelien siivistä.