Pitääkö klamydia-testiin hankkia lähete omalääkäriltä? Pitäisi päästä nopeasti testeihin, koska mulla on kaikki oireet..vatsakipua, selkäsärkyä sekä valkovuotoa normaalia enemmän. Oireet kestäneet jo aivan liian pitkään. Entä kannattaisiko mennä päivystykseen jos saan ajan omaltalääkäriltä vasta viikon päästä?
Klamydiatesti
Siipis
5850
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mene ihmeessä päivystykseen jos kipu tuntuu pahalta. Kannattaa olla varalta pissaamatta 4h ennen sinne menoa niin voit samalla antaa näytteen.
Kaunko mun pitää odottaa, että saan testitulokset? Oikealle puolelel särkee todella pahasti & sehän tässä pelottaakin.
Klamydia testin tuloksia pitää odottaa vajaa viikko. Klamydiassa on normaalisti ruskeaa vuotoa. Sinulla sitä ei ilmeisesti ollut
Minulla oli myös vatsa tosi kipeä alhaalta oikealta puolen. Vuoto oli runsaamaa ja välilä ruskeaa. Bakteerit, hiivat, tulehdukset..testattiin, mutta mitään ei löytyny. Ohi meni itsestään ja särkylääkettä meni. Kannattaa tahtoa myös pissatulehdus testi. Siinähän ei välttämättä ole normaalia kovempaa pissatarvetta. Oireet ovat niin samanlaisia tulehduksissa.
Olen kuule syönyt olemattomaan virtsatietulehdukseen jo 6 antibioottikuuria..lekureilla ei tullut mieleenkään mun kohdalla, että kyse voisi olla klamydiasta.