Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

miten tehään testit?

olin vuosi sitten suojaamattomassa yhdynnässä.(ei voi ees sanoo et harrastettiin koska mies kävi kerran tai pari sisällä) voisin nyt olla oireeton kantaja,ni miten ne testit otetaan!!?? on jo lähete labraan mut haluisin tietää et joutuuko taas gynen pöydälle?? =( ajatus ei inspaa,mut mielen rauhan takia käyn testeissä=)
2344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Elikkäs, melkein kaikki taudit nähdään virtsanäytteestä.. Sitten noi hepatiitit ja hiv nähdään verikokeella.
Eli ei mitenkään kivuliasta..
En oo sit varma onko jotain tauteja, että pitäs olla jalat levällään siel pöyällä, tuskinpa.
Mut juttele lääkärille, niin kertoo tarkemmin!

Äänestä

Klamydia(miehet&naiset) tutkitaan yleensä pissanäytteestä, tai naisilla kohdunkaulasta (kuten papa) otettavasta pumpulitikkunäytteestä. Tippuri voidaan tutkia miehiltä ja naisilta on virtsaputkesta ohuella pumpulitikulla otettavasta näytteestä. Naisilla tippurinäyte voidaan ottaa myös kondunkaulasta.

Hiiva, trichomonas (ei sukupuolitauteja, mutta otetaan usein samalla, jos on jotain tulehdusoireita) tutkitaan limakalvolla pyyhkäistystä pumpulitikkunäytteestä.

HIV- ja hepatiittitestit ovat verikokeita.

Herpeksestä voidaan ottaa näytteitä silloin, kun rakkulat ovat ehjiä (tapahtuu pumpulitikulla tämäkin). Herpes ja kondylooma näkyvät myös papassa, jos infektio on aktiivinen (nämähän voivat siis miolemmat olla piilevänä tai "lepovaiheessa" vrt. huuliherpes).

ei nyt just tule mieleen muuta... paitsi kuppa-testi muuten on verikoe.

lääkäriltä vaan hakeen lähetettä, niin kyllä näytteiden ottotapa sitten labrassa selviää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tieto ei riitä kirjoitti:

olin vuosi sitten suojaamattomassa yhdynnässä.(ei voi ees sanoo et harrastettiin koska mies kävi kerran tai pari sisällä) voisin nyt olla oireeton kantaja,ni miten ne testit otetaan!!?? on jo lähete labraan mut haluisin tietää et joutuuko taas gynen pöydälle?? =( ajatus ei inspaa,mut mielen rauhan takia käyn testeissä=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu