HOKKANEN Keskustalainen,

Kyllä tuo vuoden 2003 vallankaappaus, jossa Keskustalta anastettiin valta työläisvallalle; oli historiallisesti merkittävä ja teki Suomesta ei-demokraattisen valtion.

Nyt Vanhanen aivan pokkana väittää että sosialistinen linja on aivan perinteistä Keskustalaisuutta?!

Uskomatonta!

Vanhasen lausunnoilla ei ole mitään tekemistä perinteisen Keskustalaisuuden kuten esim. maanviljelyn, pienyrittäjyyden ja kehä III:sen ulkopuolisen "elämänmenon" kanssa.

Maaseutu tyhjenee entistä nopeammin, kunnista halutaan suurkaupunkeja jotta valta saataisiin SDP:lle.
2115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Juurihan tuolla alla Oiva todistaa kuinka Kepu ei enää ole maatalouden edunajaja eikä maaseudun puolustaja.

Siis kun intohimoisimmatkin kepun kannattajat ovat tuota mieltä niin mikä sitten ettei puheenjohtaja. Onko kepussa niin että puheenjohtaja määrää mitä puolue ja sen kannattajat ajattelee.

Äänestä

18.3.2003 Nelonen: ”Keskustaedustajat haluavat punamullan
Kahteen kysymykseen ei tänään Keskustajohdolta tullut tivaamallakaan vastausta: kenen kanssa hallitukseen mennään ja onko hallitukseen menon ehtona Jäätteenmäen pääministeripaikka. Jäätteenmäen mukaan päätös on eduskunnan käsissä.
Päätöstä helpottaaksemme kysyimme asiaa Keskustan tuoreilta kansanedustajilta ja tulos on selvä. Vastanneista 49 eskustaedustajasta 40 haluaa punamultahallituksen; porvarihallitukseen toiveita on vain yhdellä. 8 ei ilmoittanut kantaansa.
Millä hinnalla tahansa keskustalaisedustajat eivät kuitenkaan punamultaa muodostaisi. Demaripääministeriä suostuu harkitsemaan edes mahdollisuutena 49 edustajasta 12. 28 tyrmää ajatuksen täysin. Neljännes edustajista ei siis poissulje Lipposen kolmatta hallitusta, jossa keskusta olisi kakkospuolue. Sitä ei tee myöskään puoluejohto.
- Siitä aletaan nyt neuvotella, Jäätteenmäki sanoo.
Eli kahta asiaa keskusta vielä tällä hetkellä haluaa: Punamultaa ja pääministerin paikan. Ja jos jommastakummasta tingitään, tämän päivän perusteella se vaikuttaa olevan pääministerin pesti. NELONEN”

Äänestä

Kommentoi aloitusta


VANHANEN SDP:N LINJOILLA kirjoitti:

Kyllä tuo vuoden 2003 vallankaappaus, jossa Keskustalta anastettiin valta työläisvallalle; oli historiallisesti merkittävä ja teki Suomesta ei-demokraattisen valtion.

Nyt Vanhanen aivan pokkana väittää että sosialistinen linja on aivan perinteistä Keskustalaisuutta?!

Uskomatonta!

Vanhasen lausunnoilla ei ole mitään tekemistä perinteisen Keskustalaisuuden kuten esim. maanviljelyn, pienyrittäjyyden ja kehä III:sen ulkopuolisen "elämänmenon" kanssa.

Maaseutu tyhjenee entistä nopeammin, kunnista halutaan suurkaupunkeja jotta valta saataisiin SDP:lle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu