keksin peruutusvaroittimen

Erittäin yksinkertainen laite ja helppo asentaa.Elikkä hartaan Motonetistä paksua kumia oleva vetokoukukun suojakumi,ja asennetaan se vetokoukun nuppiin.Kun peruuttaa ja takana on auto,voi rennosti peruuttaa niin kauan että kuuluu pientä rutinaa,ja sitten ottaa 2 metriä eteenpäin.Näin on parkkeeraus onnistunut eikä autoon ole tullut naarmuakaan.Laitetta voisi kehittää laittamalla vetokoukun myös eteen.Suojakumin joutuu uusimaan aika usein,koska kuluu aika nopeasti,mutta maksaa vain 2€.
2937
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hieno keksintö.

Minä keksin systeemim, jossa auton taakse tangon nokkaan asennetaan 10 cm halkaisijaltaan oleva kumipäällysteinen levy, josta lähtee tanko (tai vaijerien ja tankojen viritelmä) kuljettajan penkkiin, jossa on terävä piikki. Kun kuljettaja peruuttaa, ja anturi osuu takana olevaan esteeseen, piikki tökkää kuljettajaa takapuoleen ja varoittaa siitä, että nyt ollaan vaarallisen lähellä estettä. Systeemin hyvä puoli olisi se, että se opettaisi kuljettajaa varovaisuuteen (mikäli sanktioteoria pitää paikkansa).

Hienompi versio tästä voisi olla jonkinlainen sähköinen laite, joka antaisi kuljettajalle sähköiskun.

Nuo ovat ehkä vähän kiistanalaisia ideoita, mutta seuraava ideani on kiistattoman hyvä.

Autoissa voisi olla pienet pohjan alta laskeutuvat apupyörät sekä jonkinlainen valokenno- tai tutkajärjestelmä. Kun kuljettaja ajaisi tien varressa olevan kahden auton välisen kolon kohdalle, kaksi merkkivaloa ilmaisisi, onko kolossa riittävästi tilaa parkkeeraamiseen. Toinen valo osoittaisi auton nokan ja toinen perän. Kun valo olisi vihreä, auton sivulla olisi tyhjää. Kun valo olisi punainen, tilaa ei olisi. Kun molemmat valot olisivat vihreitä, auton voisi parkkeerata. Auto siirtyisi sivuttain apupyörien avulla parkkiruutuun.

Systeemi lisäisi parkkitilaa kaupungeissa.

Tämä on aivan oikeasti hyvä idea.

Äänestä

ja arvioimaan matka oikein, kyllä sen auton pystyy arvioimaan niin että jää 20cm rakoa, ilman peruutustutkiakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelle pelkuri kirjoitti:

Erittäin yksinkertainen laite ja helppo asentaa.Elikkä hartaan Motonetistä paksua kumia oleva vetokoukukun suojakumi,ja asennetaan se vetokoukun nuppiin.Kun peruuttaa ja takana on auto,voi rennosti peruuttaa niin kauan että kuuluu pientä rutinaa,ja sitten ottaa 2 metriä eteenpäin.Näin on parkkeeraus onnistunut eikä autoon ole tullut naarmuakaan.Laitetta voisi kehittää laittamalla vetokoukun myös eteen.Suojakumin joutuu uusimaan aika usein,koska kuluu aika nopeasti,mutta maksaa vain 2€.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu