Tällasia ei kannattas kauheesti kysellä täällä, tiedetään! Mutta kysympähän kuitenkin... siis;
Mulla on n.100 l akvaario jossa on 2 sinirihmakalaa, 6 mustatetraa, 4 täplämonnia ja 2 kardinaalitetraa.
Onko purkkini liian pieni rihmoille? Kardinaalitetrat ovat parvikaloja ja olen ajatellut hankkia niitä reilusti lisää, mutta tilavuus on se tekijä josta olen huolissani. En ole koskaan mitannut mitään vesiarvoja, enkä tiedä miten kalat sopisivat niiden perusteella yhteen... kuitenkin ovat vielä hengissä. Sanokaahan nyt viisaammat kuvaukseni perusteella onko tässä varsinainen ongelma-akvaario, vai selviänkö muutoksitta?
Kiitos niille jotka vaivautuvat vastaamaan!!
Mulla on n.100 l akvaario jossa on 2 sinirihmakalaa, 6 mustatetraa, 4 täplämonnia ja 2 kardinaalitetraa.
Onko purkkini liian pieni rihmoille? Kardinaalitetrat ovat parvikaloja ja olen ajatellut hankkia niitä reilusti lisää, mutta tilavuus on se tekijä josta olen huolissani. En ole koskaan mitannut mitään vesiarvoja, enkä tiedä miten kalat sopisivat niiden perusteella yhteen... kuitenkin ovat vielä hengissä. Sanokaahan nyt viisaammat kuvaukseni perusteella onko tässä varsinainen ongelma-akvaario, vai selviänkö muutoksitta?
Kiitos niille jotka vaivautuvat vastaamaan!!
Vastaukset 8
Vanhimmat
On joskus ollu parikin akvaariota. Mitä isompi sen parempi! silloin ei pienet virheet veden laadussa merkitse niin paljon, ku taas pikku akvaarioon kun vesi saastuu hieman niin kohta o kalat pinnalla varsinkin jos ei mittaa vesi arvoja yms. Oon tässä joskus taas ajatellu akvaarion vielä hankkia ihan pelkästään jo sisustus mielessä. Mutta ei pientä, n. 500-1000L
"Mulla on n.100 l akvaario jossa on 2 sinirihmakalaa, 6 mustatetraa, 4 täplämonnia ja 2 kardinaalitetraa."
"Onko purkkini liian pieni rihmoille?"
- - Kyllä on. Sinirihma on aggressiivinen ja 'tilava' laji, joka kaksin kappalein vaatii mielestäni parisataa litraa ympärilleen.
"Kardinaalitetrat ovat parvikaloja ja olen ajatellut hankkia niitä reilusti lisää, mutta tilavuus on se tekijä josta olen huolissani. En ole koskaan mitannut mitään vesiarvoja, enkä tiedä miten kalat sopisivat niiden perusteella yhteen... kuitenkin ovat vielä hengissä."
- - Mittaa vesiarvot akvaarion vedestä. Muuten ei kannata lähteä ostelemaan mitään uusia. Vie vaikka akvaariokauppaan mitattavaksi jos et omista tällä hetkellä testejä. Ota ne tulokset paperille ylös, ei riitä, että kauppias sanoo niiden olevan ihan ok. Numeroiden perusteella voit sitten miettiä, että minkälaisten vesien kaloja voit ottaa lisää.
Jos sinulla on pehmeää, hapanta vettä, niin kardinaalitetrojen lisääminen onnistuu oikein hyvin. Kasvata parvea vaikkapa 15 päiseksi ja lisää samalla täplämonnistesi (toivottavasti monnisi ovat näitä monnisia siis, huom.) joukkiota parilla, muutamalla yksilöllä. Ja poista ne liian isoiksi kasvavat rihmakalat porukasta.
...joo! Rihmat olen nyt siis myynyt, ja hankin pH ja kH testit. pH oli 6 joka luullakseni on ihan ok, mutta kH testiä en ohjeista huolimatta osannut ilmeisesti tehdä oikein joten se ei selvinny...
Mä luin jostain netistä et kardinaalitetrat tarvii pehmeetä vettä ja täplämonnit kovaa vettä. Tää menee nyt jotenkin ristiin...
pH-arvosi antaa sellaisia viitteitä, että kardinaalitetrat voisivat sopia altaaseesi erittäin mainiosti. Eli lisääpä niitä ja samalla myös täplämonnistesi määrää.
Täplämonninen on erittäin sopeutuvainen ja karaistunut monninen, joka elää monenlaisissa 'liemissä', mutta pehmeä vesi käy sille kyllä oikein hyvin. Eli netistä lukemasi "tieto" on jotain mitä lie kummaa. Netissä lukiessa täytyy muistaa suhtautua jokseenkin kriittisesti teksteihin, sillä asiavirheitä sattuu eikä jonkun ihmisen kokemus jostain ole välttämättä absoluuttinen totuus, jota voi soveltaa jokaiseen tapaukseen, huom.
"pH oli 6 joka luullakseni on ihan ok, mutta kH testiä en ohjeista huolimatta osannut ilmeisesti tehdä oikein joten se ei selvinny... "
PH on aika alhainen, eli katsopa ettei vain tipahda enempää alas.
Miksi näin? No, siksi, että kun kerroit tuosta KH:sta. Mieleeni tuli, että missä se ongelma oli? Siinäkö, että liuoksen väri ei muuttunut vai missä? Jos Tetran KH testi, menee se näin:
Otat 5ml vettä siihen kyvettiin, tipautat pisaroittain reagenssia kunnes väri vaihtuu näin
sininen -> keltainen
Pisaroitten määrä kertoo, kuinka monta dH:ta se kovuus on, 3 pisaraa -> 3 dH. Veikkaanpa, että muissakin testeissä, se menee melko lailla samallailla (värit tosin voivat olla eri).
Tarvittaessa voit ottaa tuplat vettä kyvettiin eli 10ml ja tipautella tippoja, tällöin 1 tippa on ½dH, eli esim. 4 tippaa = 2 dH.
Jos ensimmäisen pisaran jälkeen meni keltaiseksi, on puskurointikyky (KH: 0-1 dH)akvassa sen verran heikko, että vaarana voi olla pH:n tipahtaminen liian alas. Tällöin lisää vaikkapa korallimurskaa altaasi pohjalle tai suodattimeen varovasti. Nostaa myös pH:ta. Liukenee hitaasti - päivien aikana, joten vältä "yliannostusta". Hyvä aloittaa parilla ruokalusikallisella ja tarvittaessa lisätä. Korallimurskaa saa varmaan joka liikkeestä. Tai kipität apteekkiin ja pyydät NaHCO3:sta (natriumvetykarbonaatti). Määrää en nyt muista, miten annostellaan. Hyvin pieni kuitenkin. Korallimurska siinä mielessä parempi, että vaikutus pitempiaikainen, NaHCO3:lla saat vedenvaihdossa sen kovuuden juuri siksi, miksi haluat.
Täplämonninen menee pehmeästä-kovaan. Kuparimonnisen tavoin kestävä, toisaalta täplämonninen elää kyllä viileässä vedessä (18-23 C), toisin kuin kardinaalitetra (24-28C).
Kokonaiskovuutta mitataan GH:lla.
Joo, mä kävin nyt akvaarioliikkeessä vesinäytteen ja testin kanssa ja sain tietää et mulla on tosiaan liian pehmeetä se vesi (testissä väri vaihtu heti keltaseksi ja siksi mä luulin et tein jotain vikaan). Ostin sitten kH-plussaa joten eiköhän se siitä sitten ala sujua... Kiitos vaan hyvistä ohjeista ja tiedoista!! Enköhän mä pikkuhiljaa ala jo pärjätä purkkini kanssa paremmin =).
Minun mielestäni ei kannata tuhlata rahaa noihin KH plus -valmisteisiin. Korallimurska ajaa saman asian.
hanki isompi akvaario