Millaista liikuntaa

Kiinnostaisi millaista liikuntaa (muuta kun kävelyä!) olette harrastaneet raskauden aikana ihan alkuajoilta loppuraskauteen? Onko kenelläkään ollut esim. salille raskauden ajaksi ohjelmaa ja millaisia liikkeitä ovat suositelleet ja mitä kieltäneet ja millaisilla painoilla, entä esim. pilates, onko kellään kokemusta? Olen aina harrastanut jotain (koiran kanssa ulkoilun ja lenkkeilyn lisäksi) ja ajattelin olisiko teillä hyviä ehdotuksia nyt raskausajaksi?
10900
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Olen harrastanut itämaista tanssia jo muutaman vuoden ja aion jatkaa ainakin loppuvuoden (la 3/06). Mikäli kunto sallii, niin miksei loppuun saakka! Opettajani esimerkiksi tanssi voinnin mukaan h-hetkeen saakka hyvällä menestyksellä. Sopii myös raskaana oleville, sillä siinä ei esim. hypitä. Suosittelen lämpimästi!

Äänestä

4 kertaa viikossa, kerran viikossa uimassa ja sitten pyöräilyä ja kävelyä silloin kun huvittaa. Nyt olen rv 15 joten hyvin jaksaa treenata. Treenaan niin pitkään kuin se vain tuntuu hyvältä. Jos olo pysyy hyvänä ja jaksaa niin salilla voi treenata ihan loppuun asti, pitää vaan ohjelmassa ottaa huomioon raskaus ja tietyt liikkeet mitkä eivät sovellu.

Salilla mulle fysioterapetti teki ohjelman joka sopii raskaana olevalle ja sitä tarkistetaan usein. Aika laajasti voi tehdä eilaisilla laitteilla liikkeitä mutta ei sellaisia missä joutuu pidättämään hengitystä ja myöskään rajut vatsakoonnot ym ei käy. Eikä mitkään sellaiset liikkeet missä vatsa voi jäädä puristuksii. Normaaleja vatsoja voi tehdä. Vähän pidemmät tauot sarjojen välillä. Lisäksi sykkeen ei olisi hyvä nousta yli 140-150 eli sykemittari hyvä olla.

Kannattaa kysellä salilta lisää niin saa tosiaan henkilökohtaista opastusta ja raskauden eri vaiheisiin sopivan ohjelman.

Äänestä
  • harrastan kaikkea mitä ennenkin. Olen kyllä vasta viikolla 6, mutta pyrin harrastamaan niin kauan kuin olotila sallii.

    Tällä hetkellä kuvioissa punttisalia 2-3xviikossa, kamppailulajiharjoituksia ja lenkkeilyä/uintia eli treenailen 5-6 päivää viikossa. Kamppailulajin osalta on toki vähän rajoituksia, mutta aika normaalisti saa sieläkin heilua.

    Puntilla teen kaikkea mitä ennenkin, kuunnellen omaa kroppaa, se kyllä kertoo jos jokin ei sovi. Intensiteettiä olen jo vähän laskenut, mutta muuten samat kuviot kuin ennenkin =)

    Äänestä

Hei

Minä harrastan ihan vointini mukaan kaikenlaista. Vielä näin mahattomana on helppo sanoa, sitä ei tiedä mitä se sit mahan kanssa on. No nyt vielä alussa 20 vkolle asti voi käydä salilla, tanssia itämaista tanssia, vesijumppaa, kävellä ...patikoida... näitä mä teen ja aion tehdä - sit mahan kanssa ainakin sitä kävelyä. On hyvä välttää kaikkea repivää, äkkinäistä, kohtua heiluttavia liikkeitä. Itse omien tuntemusten mukaan. JOkaiselle jotakin. Ja tietenkin varoa, ettei kaadu tms. ihan arkipäivässäkin.

Äänestä

Mulla on personal trainerin tekemät treeniohjelmat. Oon nyt rv27. Käyn viikossa about 2krt body pumpissa, 3-4krt spinnissä ja ainaki kerran body balancessa, lisäksi reippaita kävelylenkkejä ja uintia. Hyvin olen yhä jaksanu. Kaikkia noita lajeja tosin on muokattu mulle sopiviksi, esim. spinnissä sykkeet ei saa nousta yli "rasvanpolttosykkeiden" (mulla yli 150), body pumpissa tehää varovaisemmin liikkeet, joista tulee painetta vatsaan (esim. selkä- ja vatsaliikkeet). Body balancessa ei saa olla vain yhden jalan varassa tai muuten "hatarassa asennossa" yms.

Itse saan jatkaa kuulemma niin kauan, kun hyvältä tuntuu ja kroppa on kyllä ilmottanu, jos joku on menny överiksi. Neuvolassa kehuvat hyviä arvojani, vauva kasvaa normaalisti jne., joten eipä mitää haittoja ole vielä ilmaantunut aktiivisesta liikkumisesta. :) Tietenki masun kasvaessa treeniä muokataan yhä sopivammaksi enkä osaa vielä sanoa kuinka kauan jaksan liikkua ennen laskettua aikaa. Pyrkimys olisi, että loppuun asti.

Äänestä

Jos ei ole ennen raskautta harrastanut mitään ni ei tietääkseni suositella uuden aloittamista. uinti tekee hyvää raskaana oleville.

Äänestä

Aika jännä miten erilailla jossain neuvotaan, mitään uutta hurjaa en ollukaan alottamassa, vaan käyn salilla muutenkin ja sitä ajattelin jatkaa..pitää siis vaan kysästä ohjelmaa. Spinningissä oon myös käyny, mutta sen meidän neuvola tyrmäs heti...Kuulosti vaan aika tylsältä toi ainanen kävely, jota toki harrastan ja sen takia halusin uteliaisuuttani tietää miten muilla. Mutta kattelen, onhan se salikin parempi, kun ei mitään! :)

Äänestä

että kaikkea voi harrastella mitä ennenkin sillai vähän keventäen pikkuhiljaa... Toisin kävi, rv 20 piti heittää hyvästit pacelle, eli kiertoharjoittelulle. Samaan aikaan jäi pyöräily - ei vaan tuntunut yhtään kivalta. Nyt pyöräilen pikkuhiljaa koska heti kun vauhti kasvaa alkaa supistella, nyt rv 26. Mäkinousutreenit jäi jotain rv 22, ne sykkeen nousun vuoksi. Tähän on siis tultu = kävely sujuu sauvoilla ja ilman. Siinä ikäväkseni kaikki mihin nyt pystyn, mutta siinä ei ole vastaan tullut rajaa vauhdissa eikä kestossa, ainakaan vielä!
Liikunta on ollut tapani hallita painoa, joten voitte arvata että sillä rintamalla ei hyvin mene....

Äänestä

Harrastin pilatesta ja punttisalilla käymistä viikolle 22 asti. Laitoin kuntokeskusjäsenyyteni katkolle elokuun lopussa, sen jälkeen olen käynyt pari kertaa odottavien kuntojumpassa sekä viikottain vesijumpassa. (ja lenkkeillyt koiran kanssa)

Pilates oli mielestäni hyvä kuntoilumuoto, kun pystyi vielä olemaan mahallaan. (tosin ohjelmassa ei tainnut olla kuin muutama selkäliike, jotka piti tehdä vatsallaan) Kun maha alkoi kasvaa, vaikeutti se hieman taipumista pilateksessa..

Äänestä

Olen nyt rv 35 5 ja bodypumpissa kävin viimeisen kerran syyskuun toiseksi viimeisellä viikolla ja bodybalancessa viimeisellä viikolla.Tosin bodybalancessa rupesi jo mahasta olemaan haittaa.Ja bodypumpissa vähensin painoja aika alusta alkaen reilusti.Muuten esim.kyykkyjä tehdessä ois ollu liikaa painoa hartiolla,jos olisin jatkanut normaaleilla painoilla.Ja melkein lokakuun alkupäiville pyöräilin työmatkat.Mutta mahan kanssa sekin aika hankalaa.Eikä kovin miellyttävää jos vauvan pää painaa oikein alas sopivasti,niin koita siinä sitten polkea.Nyt olen kävellyt pieniä matkoja.Tosin tuli käveltyä pitempikin matka ja tiesin kyllä kävelleeni.Joten pienet matkat riittävät minulle.Eli sen minkä jalat kantavat ja jaksavat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


harrastatte? kirjoitti:

Kiinnostaisi millaista liikuntaa (muuta kun kävelyä!) olette harrastaneet raskauden aikana ihan alkuajoilta loppuraskauteen? Onko kenelläkään ollut esim. salille raskauden ajaksi ohjelmaa ja millaisia liikkeitä ovat suositelleet ja mitä kieltäneet ja millaisilla painoilla, entä esim. pilates, onko kellään kokemusta? Olen aina harrastanut jotain (koiran kanssa ulkoilun ja lenkkeilyn lisäksi) ja ajattelin olisiko teillä hyviä ehdotuksia nyt raskausajaksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu