vuoristomännyn leikkaus

näkymäeste

vuoristomänty on kasvanut liian isoksi meidän mielestä. voisikohan sitä leikata ja mihin aikaan vuodesta.olisiko jollakin asiasta tietoa.

9

21019

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ultsi79

      Vuorimänty on mänty. Käyttäytyy leikattaessa aivan kuin tavallinenkin mänty, eli ei uusiudu (kun leikkaat poikki, jää leikattu kohta näkyviin rumana törönä).
      Sitä voi pitää lyhyempänä typistämällä vuosikasvaimia ja se kannattaakin tehdä vähintään joka toinen vuosi. Tällöin vuorimänty pysyy matalampana ja tuuhempana. Typistely tarkoittaa sitä, että kesällä ennen juhannusviikkoa vuorimännyn vuosikasvusta leikataan noin puolet pois. Haarautuu leikatusta kohdasta.
      Jos typistelyä ei tehdä kasvaa vuorimännystä aika ruma ja kookas harva tilanviejä. Jos näin on kuitenkin päässyt käymään, kaivaisin männyn pois polttopuiksi tai juhannuskokko tarpeiksi ja istuttaisin uudet tilalle. Uudet hoitaisin ja typistelisin kunnolla, että kasvavat kauniiksi ja tuuheiksi.
      Hyvällä hoidolla (typistelyillä) vuorimännystä kasva todella kaunis ja tuuhea ikivihreä pihan komistus. Valitettavan harvat tietävät, että sitä pitää typistellä ja niinpä useimmat vuorimännyt ovat rumia torsoja.

      • näkymäeste.

        Asia tuli selväksi.Kiitos neuvosta.


      • vuorimänty

        ovat sitten täysin eri asioita. Muistakaa se, kun olette ostoksilla! Tavallinen vuorimänty kasvaa 3-4 m rohjoksi, eikä todellakaan ole mikään kaunis. Kääpiövuorimänty pysyy matalana ja tuuheana, nimenomaan koska vuosiversoja typistellään juhannuksen tienoilla.


      • ultsi79
        vuorimänty kirjoitti:

        ovat sitten täysin eri asioita. Muistakaa se, kun olette ostoksilla! Tavallinen vuorimänty kasvaa 3-4 m rohjoksi, eikä todellakaan ole mikään kaunis. Kääpiövuorimänty pysyy matalana ja tuuheana, nimenomaan koska vuosiversoja typistellään juhannuksen tienoilla.

        Tavallinenkin vuorimänty kasvaa typistellen todella kauniiksi ja tuuheaksi. Vastavuoroisesti myös kääpiövuorimänty kasvaa ilman typistelyä isoksi (usean metrin korkeaksi) ja rumaksi rohjoksi. Eli sama, että kumpaa lajia käyttää, pääasia, että muistaa typistella vuosikasvut vähintään joka toinen vuosi.


    • vuoristomänty

      Pinus montana, vaiko vuorimänty 'Pinus mugo'.
      No sama lopputulos. Reilumpi leikkaus vain ränsistää sen.
      Jos tosiaan 'montana' niin säilytä toki.

      • näkymäeste

        Vuorimänty on 18 vuotta vanha ja on yli neljä metriä korkea,alhaalta kolme metriä leveä,kolmihaarainen puu.Ehkä se on Pinus montana.Maanantaina on tarkoitus kaataa puu.Sitten on etsittävä tilalle jotakin puuta tai pensasta ,vielä tänä syksynä.


      • Oksasaksikäsi

        Leikkasin nyt lokakuussa vuorimännyn levinneet oksat ja typistin vuosikasvuista noin puolet. En tiennyt, että tämä olisi pitänyt tehdä juhannuksen aikaa. Miten mahtaa männylle käydä?


    • aloitteleva leikkuri

      Minulle on käynyt juuri noin, eli pihani vuoristomäntyä ei edelliset asukkaat ole juurikaan leikeillyt, ja nyt siinä on useampi paksu oksa, eikä pensas ole kovin tuuhea. Nyt juuri leikkelin nuo vuosikasvaimet, sillä toivoa vielä on. Jäin kuitenkin miettimään että kasvaako pensas vielä tänä kesänä, vai vasta seuraavana kesänä niistä kohdista jotka leikkasin?

    • juurakon hulda

      äläpä leikkele vaan nipistä sormin ne vuosikasvut poikki, mitä alempaa nipistät sen vähemmän tulee pituutta lisää. Minulla on yli 25v,vanhat vuorimännyt ja ovat vain30-50sm. korkuisia mutta leveyttä on senkin edestä ja maan peitto tarkoitukseen ne on tarkoitettukin.Laskin kerran katkoessani niitä päitä, yhdessäkin oli yli 2700kpl katkottavaa latvaa, eli ei mikään helppo pitkänpäälle. Tänävuonna katkoin ne jo 2viikkoa ennen juhannusta koska kaikki on etuajassa ja nyt juhannusviikolla olisivat olleet jo liian puisia taiteltaviksi. Leikata ei kannata sillä ne neulaset jotka menee poikki putoavat poin ja tulee rumaa paljasta runkoa vaan näkyviin.JOSjätät nipistämättä niin tulee vuosikasvun mittainen paljas runko parinvuoden kuluttua, eli loppujenlopuksi on vain pitkiä runkoja joissa tupsut päissä, se ei ole tarkoitus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      16973
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      41
      4694
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      298
      2676
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      138
      1954
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      132
      1569
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      396
      1512
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      16
      1429
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1293
    9. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      19
      1155
    10. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      10
      1079
    Aihe