Ei onnistunut Iiro, ei Saulikaan.
Vaan Heinäluoma. Tuo porvari ja mies aattensa takana teki sen mihin vellihousut eivät kykene. Esitti varallisuusveron poistoa.
Mites on eiköhän oteta joukolla toinenkin punakantinen perstaskuun sen EUostoliiton passin kaveriksi ja heitetä ruiskukka biojätteeseen?
Vaan Heinäluoma. Tuo porvari ja mies aattensa takana teki sen mihin vellihousut eivät kykene. Esitti varallisuusveron poistoa.
Mites on eiköhän oteta joukolla toinenkin punakantinen perstaskuun sen EUostoliiton passin kaveriksi ja heitetä ruiskukka biojätteeseen?
Vastaukset 5
Vanhimmat
-
Varallisuusveron poistoa koskeva esitys tuli eduskuntaan ennenkuin Heinäluoma oli valtiovarainministeri.
Hyvä huomio. Valtiovarainministerinä Antti Kalliomäki(sdp) Kokoomus oppositiossa.
...lakko-oikeudenkin varmaan vaikka asein siinä rajavartiolakkojutussa niinkuin kaikki muutkin SDPeen edustajat, vaikka pitihän Backmannin nyt vähän näytellä siinä kauhistunutta ja olla olevinaan eri mieltä - varmuuden vuoksi.
Kyllä sen ymmärtää, että pelkkä ajatus siitä, että valtion palkolliset ovat saaneet neuvotteluoikeuden aikoinaan jopa palkkojensa suhteen eikä niitä noin vaan määrätä enää lailla saa naaman punottamaan; onhan siinä silloin annettu jo aivan liikaa periksi valtiotyöväestölle.
Sellainen se Heinäluoma on.
Tuskin jaksaisi kuunnella samassa hallituksessa hetkeäkään jotakin kokoomus tasa-arvo-demokratia-
hyvinvointi ym ym lässytyksiä.
..siihen, että Heinäluoman kommondajoukot palauttavat sinut välittömästi takaisin, mikäli eivät ammu jo rajalla, mikä on todennäköisintä.
Meinasin jo unohtaa sen jutun. Siinä yritettiin pyyhkäistä perustuslailla persettä. No eipä tuo Heinäluoma ole käynyt kuin peruskoulun.
Eli valtaa on kolmenlaista. Lainsäädäntö-, tuomio- ja täytäntöönpanovaltaa. Ei eduskunta voi säätää pokkeuslakia mikäli ei tyydy tuomioistuimen päätökseen jossain yksittäisessä tapauksessa. Ei lakeja kertakaikkiaan voi säätää taannehtivasti.
Ja mitä sanoo kokoomus? Jippii hyvähomma.Entä Kimmo Sasi. Tuo kaikkien janoisten sankari. Aikamme legenda. Ei päivääkään oikeita töitä. Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja. "Vitun väliä. Pakkotöihin vaan. Kunhan Kanervan(kok) kisat saadaan hoidettua."