BigBrotheria, jos haluatte tietää, kuinka hauskaa on ilman alkoholia juhliminen ns. juovien keskuudessa. Ainakin VL piireissä on harhakäsitys, että juovat eivät osaa pitää hauskaa ilman alkoholia. Uusilestoilla on vissin jo parempi käsitys asiasta. Sitäpaitsi mitä väärää on parissa saunakaljassa tai ruokaviinissä ? Jeesuskin joi viiniä ja tykkäsi siitä. Hyvät uuslestat, uskon, että teille paistaa valo ja VL joukot tulevat harvenemaan. Heidän suhteellinen kasvu on jo pysähtynyt, voisi sanoa, että vanhoillisten määrä on kääntynyt jopa laskuun. VL:t ovat muutenkin tosi ahdasmielisiä, synkkiä ja siipi maassa kulkevia/ilotonta porukkaa, verrattuna meihin juoviin ja iloluontoisiin luonnonlapsiin. Mut jos olet absolutisti, niin ei siinäkään tietty mitään pahaa ole, jos et tuomitse juovia. Katso vaikka Sub-TV:stä VL, niin osataan pitää hauskaa juomattakin ! Jos et omista elävän kuvan televisiovastaanotinta, niin klikkaa www.bigbrother.fi/subtv ! Onnea uuslestat !!
Lestat ja alkoholi
7
2484
Vastaukset
- luovutaan pilkunviilauksesta
Kandee muistaa, että kysymys- ja huutomerkin eteen ei tule sananväliä...
- Äikänope yläasteelta.
silmään. Kirjoitusvirheitä täynnä koko selostus.
- nussintaa
Äikänope yläasteelta. kirjoitti:
silmään. Kirjoitusvirheitä täynnä koko selostus.
Vittu mitä pilkunnussijoita, taitaa elo olla aika ikävää kun ei muu kuin pilkutus pyöri mielessä.
- Lyydia
nussintaa kirjoitti:
Vittu mitä pilkunnussijoita, taitaa elo olla aika ikävää kun ei muu kuin pilkutus pyöri mielessä.
Että ottaa päähän. Muuten tuo "pilkutus" sana ei ole tervettä suomenkieltä. Sen kuuluisi sanoa näin: , kun ei muu kuin pilkun paikka pyöri mielessä.
Hyi Hyi sinua, miten saatatkin puhua rumia. - raato...
Lyydia kirjoitti:
Että ottaa päähän. Muuten tuo "pilkutus" sana ei ole tervettä suomenkieltä. Sen kuuluisi sanoa näin: , kun ei muu kuin pilkun paikka pyöri mielessä.
Hyi Hyi sinua, miten saatatkin puhua rumia.peeveli sentään! voihan venäjä! ryökäle ku pistelit pahoja! voi elläimen käsi senttään!
- Vai nii
No mikä ite oot!! tarttee tulla tänne selostaa jotai tommosta,ei kiinnosta juua ko se ei oo oikee!! ja onpa seki sitte mukavaa ko herräät aamulla krapulasa ja on nii surkia olo että ei järki! ja sitte kehataa leuhkia mitä ollaa sekopäissää tehty,aivan järjetöntä! joo mutta raamatussahan sanotaan,ettei saa juua ihtiään juovuksiin!!! et ees tiiä mittää!
- T***
Kirjoitan vähän myöhässä, mutta haluan sanoa että
Yleistät vähän. Jeesus joi viiniä Jumalan kunniaksi, ehtoollisella, ei humalaan juhlimisen vuoksi. Minä en ainakaan väiti, että ilman juomia ei voisi pitää hauskaa, eikä moni muukaan, puhuisit siis muutamasta henkilöstä, äläkä "lestoista" yleensä. Synkkiä, ahdasmielisiä? Olen lesta ja voitin koko koulumme iloisimman persoonan palkinoon, että siitä ei ainakaan minua voi syyttää, vai?
VL:laisten määrä on nyt kokoajan pysynyt samana, ehkä hieman noussut, mutta niinhän onkin ennustettu jo Raamatussa, ja sitten kun viimeinenkin oikein uskova on kuollut, tulee Tuomionpäivä. Oletko ikinä kuullut vertausta Jeesuksen pellosta, jonne kasvoi nokkosia ohran tilalta, mutta Jeesus ei halunnut kaataa niitä vasta kun sadonkorjuun aikaan? No et varmasti ole. Harkitse vähän, minun puolestani saat meitä haukkua, mutta älä yleistä!
Kiitos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184251Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5032360Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1421891- 771495
- 1591463
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.91284Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik34788- 106747
- 10741
- 27711