BigBrotheria, jos haluatte tietää, kuinka hauskaa on ilman alkoholia juhliminen ns. juovien keskuudessa. Ainakin VL piireissä on harhakäsitys, että juovat eivät osaa pitää hauskaa ilman alkoholia. Uusilestoilla on vissin jo parempi käsitys asiasta. Sitäpaitsi mitä väärää on parissa saunakaljassa tai ruokaviinissä ? Jeesuskin joi viiniä ja tykkäsi siitä. Hyvät uuslestat, uskon, että teille paistaa valo ja VL joukot tulevat harvenemaan. Heidän suhteellinen kasvu on jo pysähtynyt, voisi sanoa, että vanhoillisten määrä on kääntynyt jopa laskuun. VL:t ovat muutenkin tosi ahdasmielisiä, synkkiä ja siipi maassa kulkevia/ilotonta porukkaa, verrattuna meihin juoviin ja iloluontoisiin luonnonlapsiin. Mut jos olet absolutisti, niin ei siinäkään tietty mitään pahaa ole, jos et tuomitse juovia. Katso vaikka Sub-TV:stä VL, niin osataan pitää hauskaa juomattakin ! Jos et omista elävän kuvan televisiovastaanotinta, niin klikkaa www.bigbrother.fi/subtv ! Onnea uuslestat !!
Lestat ja alkoholi
7
2475
Vastaukset
- luovutaan pilkunviilauksesta
Kandee muistaa, että kysymys- ja huutomerkin eteen ei tule sananväliä...
- Äikänope yläasteelta.
silmään. Kirjoitusvirheitä täynnä koko selostus.
- nussintaa
Äikänope yläasteelta. kirjoitti:
silmään. Kirjoitusvirheitä täynnä koko selostus.
Vittu mitä pilkunnussijoita, taitaa elo olla aika ikävää kun ei muu kuin pilkutus pyöri mielessä.
- Lyydia
nussintaa kirjoitti:
Vittu mitä pilkunnussijoita, taitaa elo olla aika ikävää kun ei muu kuin pilkutus pyöri mielessä.
Että ottaa päähän. Muuten tuo "pilkutus" sana ei ole tervettä suomenkieltä. Sen kuuluisi sanoa näin: , kun ei muu kuin pilkun paikka pyöri mielessä.
Hyi Hyi sinua, miten saatatkin puhua rumia. - raato...
Lyydia kirjoitti:
Että ottaa päähän. Muuten tuo "pilkutus" sana ei ole tervettä suomenkieltä. Sen kuuluisi sanoa näin: , kun ei muu kuin pilkun paikka pyöri mielessä.
Hyi Hyi sinua, miten saatatkin puhua rumia.peeveli sentään! voihan venäjä! ryökäle ku pistelit pahoja! voi elläimen käsi senttään!
- Vai nii
No mikä ite oot!! tarttee tulla tänne selostaa jotai tommosta,ei kiinnosta juua ko se ei oo oikee!! ja onpa seki sitte mukavaa ko herräät aamulla krapulasa ja on nii surkia olo että ei järki! ja sitte kehataa leuhkia mitä ollaa sekopäissää tehty,aivan järjetöntä! joo mutta raamatussahan sanotaan,ettei saa juua ihtiään juovuksiin!!! et ees tiiä mittää!
- T***
Kirjoitan vähän myöhässä, mutta haluan sanoa että
Yleistät vähän. Jeesus joi viiniä Jumalan kunniaksi, ehtoollisella, ei humalaan juhlimisen vuoksi. Minä en ainakaan väiti, että ilman juomia ei voisi pitää hauskaa, eikä moni muukaan, puhuisit siis muutamasta henkilöstä, äläkä "lestoista" yleensä. Synkkiä, ahdasmielisiä? Olen lesta ja voitin koko koulumme iloisimman persoonan palkinoon, että siitä ei ainakaan minua voi syyttää, vai?
VL:laisten määrä on nyt kokoajan pysynyt samana, ehkä hieman noussut, mutta niinhän onkin ennustettu jo Raamatussa, ja sitten kun viimeinenkin oikein uskova on kuollut, tulee Tuomionpäivä. Oletko ikinä kuullut vertausta Jeesuksen pellosta, jonne kasvoi nokkosia ohran tilalta, mutta Jeesus ei halunnut kaataa niitä vasta kun sadonkorjuun aikaan? No et varmasti ole. Harkitse vähän, minun puolestani saat meitä haukkua, mutta älä yleistä!
Kiitos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821329Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä651115Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2021108Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ1631033Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121019Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103973Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68886Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍121813- 77745
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t121744