Mikä tai minkälainen harrastus olisi hyväksi ahdh-lapselle. Itselläni on 8-vuotias poika, joka kyllä haluaisi jotain harrastaa, mutten oikein tiedä mihin hänet veisi.
Olisi hyvä jos harrastuksesta olisi myös apua itse ongelmaan, eli tarkkaavaisuushäiriöön.
Olisi hyvä jos harrastuksesta olisi myös apua itse ongelmaan, eli tarkkaavaisuushäiriöön.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Itse kysyin tuota samaa asiaa lääkäriltä joskus, hän sanoi esimerkiksi ratsastus ja golf.
Meillä ei lapsi kylläkään ole kummastakaan kiinnostunut, vaan harrastaa esim jääkiekkoa, jalkapalloa, hiihtoa ja kaikenlaista muutakin.
Hienoa että teitä mietityttää lapsen harrastus, koska itse olen huomannut että se on AD/HD lapsille tärkeää että saa purkaa energiaa johonkin.
Silloin kun keskusteltiin lääkärin kanssa harrastuksista, hän neuvoi semmoisiin harrastuksiin missä lapsi joutuu kuuntelemaan ohjeita samalla kun toteuttaa niitä.
Oikein hyvää syksyä harrastusten parissa teille.
lääkärin kanssa hieman eri mieltä. Ensinnäkin ei joka pulliaiselle kannata Golf-harrastusta (eikä ehkä ratsastustakaan) suositella. Ne myös ovat harrastuksia joissa ei ihan joka viikko läpi vuoden käydä. Adhd-lapselle olisi hyvä, että harrastustoiminta olisi säännöllistä.
Toisekseen harrastus harrastuksena ja koulu kouluna. Lapsen pitää saada mielihyvää harrastuksesta ja tosiaankin päästä purkamaan energiaansa (näin ainakin usein adhd-lapsella). Voisin kuvitella, että ainakin meillä jos harrastus olisi kovin hidastempoista kurinalaista sääntöjen noudattamista harrastuksesta tulisi todellista pakkopullaa ja tappelua. Mielestäni juuri nuo urheiluharrastukset ovat hyviä. Toki jos lapsi on itse kiinnostunut jostain erityisestä niin mikäs siinä.
Meillä poika ei ole esim. jalkapallosta kiinnostunut (liikaa sääntöjä) Uiminen taas on intohimo.
...mitä meille suositeltiin ratsastuksen lisäksi oli paini. Riippuu tietysti lapsen omastakin mielipiteestä, on aika turhaa raahata lasta sellaiseen, joka ei kiinnosta häntä itseään tippaakaan. Kaikki liikunta kuitenkin, koulussa varmaankin joutuu liiaksikin olemaan paikallaan...
ainakin meidän vesselille. Ohjaajana oltava tarpeeksi auktoriteettiä omaava ja aikuinen henkilö, joka osaa ottaa kuitenkin huomioon erilaisuuden.
Kun poikaamme joku asia kiinnostaa urheilussa, olen huomannut että harjoituksissa hän keskittyy paremmin kuin missään muualla.
Joten olen vakuuttunut, että ohjattu liikunta auttaa ja kehittää keskittymiskykyä. Tärkeintä on tietenkin se, että lapsi on tosissaan kiinnostunut lajista. Pakolla ei todellakaan kannata viedä. Silloin käy juuri päinvastoin.
Meidän nassikalle ehdotettiin karatea tai judoa niiden kurinalaisuuden ja säntillisyyden johdosta. Mentiin karateen ja tähän mennessä sujunut tosi hyvin ja poika tykkää ja osaa harjoituksissa keskittyä.
painia ja yleisurheilua, joita molempia terapeutti piti todella hyvänä motoriikankin vuoksi...
tosin nyt 8v lapsi halusi lopettaa harrastukset. ilmeisesti koulussa on tarpeeksi tekemistä.. tai sitten vaatii itseltään liikaa siellä..
joka tapauksessa nyt pidetään välivuotta 3v rupeman jälkeen painista.. poika kyllä mielellään ulkoilee ja leikkii paljon ulkona..
sairaalaosastolla tavannut ad/hd -lapsia, joiden suuri intohimo oli shakki!! Olivat tosi hyviä siinä ja innostuneita.
Lapsi odottaa sairaalajaksoa. Shakki on hyväharrastus, mutta saako lapset sielä sairaalassa muuta liikuntaa ja ulkoilua, entä kuinka paljon?
VPK-toiminta.Aloitetaan usein noin 10-vuotiaana.Kurinalaista mutta hauskaa pelastustaitojen oppimista.Harjoituksissa opetellaan mm.tikkaat,narut,pumput,ensiapua laajasti,savusukellus ym. Usein talvisin myös esim.sählyä tai muuta ajanvietettä. Palomiehen asun saa palokunnasta lainaksi.Leireilyä n.4 kertaa vuodessa teltassa. Ryhmässä toimiminen ja tärkeiden asioiden oppiminen kasvattaa kummasti itsetuntoa. Oman kokemukseni mukaan ollut kuin terapiaa lukihäiriöiselle,keskittymisvaikeuksista kärsivälle pojalle. Sopii myös tytöille. Vaikka pelastusalasta onkin kysymys homma toimii lasten tasolla. Kannattaa tutustua,jos vaikka sattuisi olemaan se lapsen oma juttu.
ei vissiin liikoja (kuulemani mukaan..) Sählyä pelasivat ja kävivät uimassa...
ei ollut hyvä harrastus.Poika ei pystynyt kuuntelee valmentajan ohjeita.Katteli taivaalle,keräili kiviä,hopötti omiaan...ym.ym.Tosin se oli omakin moka kun tajunnut sanoa pojan sairaudesta.Sitten aloitettiin yleisurheilukerho jossa viihtyi hyvin ja tässä fiksumpana tajusin sanoa pojan erityisyydestä.Siellä tämä vetäjä pystyi sitten ottamaan huomioon "ongelma-kohdat".Ainut oikeestaan mikä siinä tökki oli nämä loppu rentoutukset,ei malttanut olla paikoillaan ja ekoilla kerroilla kun vetäjä oli vielä tullut ravistamaan/rentouttamaan lihaksia,se oli liikaa kun ei tykkää jos joku koskee varsinkin vieras ihminen.Nämä rentoutus hetket menikin loppujen lopuksi niin ettei meidän poitsu niihin osallistunut eikä vetäjä sitä vaatinutkaan.Tämä joko katseli vieressä tai sitten häröili ympäri salia.
Sekava sepustus,mutta pointti oli siis se että kannattaa mun mielestä sanoa vetäjälle/valmentajalle jos lapsella vaikeuksia ottaa ohjeita vastaan,niin pystyy sitten varmistamaan että myös "erityislapsi" ne kuulee ja huomioi!
meillä tyttö 7 v.mutta diagnoosi tosi tuore mutta on jo suositeltu kanssa ratsastusta(tasapainoon ja rauhallisuuteen) ja kielletty ehdottomsti pitkäkestoiset lajit ja missä adreanaliini nousee rajusti.esim.juoksu jääkiekko
siellä saa olla just mitä on ja esiintyä.
nuo itämaiset lajit myös hyviä. Entäs juokseminen!
Meille lääkäri ehdotti painia, laskettelua, ratsastustaja pyöräilyä.Fysioterapeutti ehdotti uintia. Poika kävi painissa vähän yli puoli vuotta ja sitten se loppu siihen.Juoksemista on kokeillut seurassa, sekin into lopahti pian. Uinnista pitää todella paljon, kerran viikossa käymme erityislasten uimakerhossa.
Pyöräly on myös pojalle mieleen, fillarit eivät vaan kestä kauaa ehjänä.Eilen kävimme ostamassa pojalle omat laskettelutarpeet, tähän asti on käyttänyt vuokrasuksia.Laskettelu on pojan suosikeista. Siellä hän malttaa odottaa vuoroaan, vaikka kaatuaa ei saa raivaria ja jopa hän joskus väsyy. Ratsastusterapiassa hän myös käy kerran viikossa. Hän aloitti tällä viikolla VPK toiminnan, siitä on mahdottomasti innostunut. Saas nähdä kuinka kauan.Innostuu kovasti asiosta mutta kiinnostus ei kauaa kestä.
Sirkuskoulu 6v. adhd-pojalleni ollut mieluisaa... Ollut puoli vuotta ryhmässä, jossa vanhempi mukana.
Harrastuksia. Jos lapsella ei ole mitään pahaa motorista vikaa, niin silloin ei tarvitse rajata lajeja myöskään.