Turvotettujen nappuloiden säilyminen

minä

Moikkelis!

Kauanko viitsii säilyttää turvotettuja nappuloita? Pentu kun välillä ei suostu syömään, on todella ilkeää heittää paljon ruokaa pois. Kauanko voi säilyttää, ettei pilaannu?

Puhun siis tunneista, pentuhan syö muutaman kerran päivässä.

15

15742

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pipa

      Itse olen antanut noin 12 tuntia nuorempia liotuksia, eli aamulla kastellut nappulat on käytetty kyseisen päivän aikana, seuraavana aamuna on liotettu uudet. Pennulta olen laittanut ruokakupin jääkaapiin odottamaan seuraavaa ruoka-aikaa, jollei ole menneet nappulat kerralla kaikki.

      • Sakemannin emäntä

        Just samalla periaatteella täälläkin. Vaikka enimmäkseen pentuna meni kyllä ruoka "kaupaksi."
        Nyt aikuisena ei enää halua liotettua sapuskaa.


    • eppuli

      aikoinaan säästin työpäivän ajan nappuloita mutta eläinlääkäri sanoi että pilaantuu kesäaikaan tunnissa...tiedä sitten riippuuko merkistä..

      • mikko...-

        Meillä laitettu aina illalla likoamaan huoneenlämpöön ja annettu aamulla. Maha on ollut kyllä kunnossa, mutta täytyy kai sit lopettaa tuo iltaliottaminen. Tuntuu vaan että ei edes kerkiä pehmenemään tunnissa.


      • kiehuvaan veteen
        mikko...- kirjoitti:

        Meillä laitettu aina illalla likoamaan huoneenlämpöön ja annettu aamulla. Maha on ollut kyllä kunnossa, mutta täytyy kai sit lopettaa tuo iltaliottaminen. Tuntuu vaan että ei edes kerkiä pehmenemään tunnissa.

        Minä laitan aina nappulat turpoamaan kiuhumiskuumaan veteen, turpoavat vartissa ja ruoka on kivasti lämmintä. Vedenkeitin on kova sana tässä hommassa. Mikrokin toimii.


      • mikko...-
        kiehuvaan veteen kirjoitti:

        Minä laitan aina nappulat turpoamaan kiuhumiskuumaan veteen, turpoavat vartissa ja ruoka on kivasti lämmintä. Vedenkeitin on kova sana tässä hommassa. Mikrokin toimii.

        vedenkeitin löytyy. täytyypä ruveta käyttämään sitä. Olen yleensä laittanut vain hanasta lämmintä vettä.
        eihän muuten vitamiinit ym. kaikkoa jos laittaa kiehuvaa vettä. Ehkä kannataa hieman antaa jäähtyä...


    • Lissu

      Jostain olen lukenut tai kuullut, että liuotettuja nappuloita ei kannata säilyttää edes jääkaapissa kahta tuntia kauempaa, koska bakteerit alkavat ruoassa lisääntyä voimakkaasti.

    • oli

      hyvä tietää.Koska itsekin olen miettinyt että voiko illalla laittaa aamua varten turpoamaan valmiiksi ettei tarvis joka aamu pika turvottaa keitetyllä vedellä!!

      :0)

      • onneksi ei vikaa

        olen antanut edellisenä päivänä turvotettuja pennulleni!! apua! tonneksi ei ole ollut vatsa kuralla! nyt lopppui edellisen päivän liotus!


      • tosi?
        onneksi ei vikaa kirjoitti:

        olen antanut edellisenä päivänä turvotettuja pennulleni!! apua! tonneksi ei ole ollut vatsa kuralla! nyt lopppui edellisen päivän liotus!

        epäilen kyllä tota tietoa! Kasvattajan ohjeen mukaan oon kyllä syöttänyt edellispäivänäkin pehmennettyjä raksuja joita säilytän tiiviissä rasiassa - mitään ongelmia pennun massun kans ei oo ollu vaikka tätä jatkunut jo muutama viikko.. Miettikääs miten paljon penskat saa erilaisia bakteereja tuolta ulkoa möyrytessään ja tonkiessaan - tuskin kukaan näihin nappuihin kuolee... :-/


      • paivansadeko
        tosi? kirjoitti:

        epäilen kyllä tota tietoa! Kasvattajan ohjeen mukaan oon kyllä syöttänyt edellispäivänäkin pehmennettyjä raksuja joita säilytän tiiviissä rasiassa - mitään ongelmia pennun massun kans ei oo ollu vaikka tätä jatkunut jo muutama viikko.. Miettikääs miten paljon penskat saa erilaisia bakteereja tuolta ulkoa möyrytessään ja tonkiessaan - tuskin kukaan näihin nappuihin kuolee... :-/

        Samaa mieltä. Meidän koirien herkku on hevosenpaska. Ittee kyl ällöttää mut koirat tykkää ja vaikka uskomattomalta kuulostaa niin se on hyvää koiran vatsalle. Turvotettuja nappuloita en ole antanut muuta kuin pienille pennuille, lisänä yrjölän puuro , jauheliha, piimä sekä välillä raejuusto. Loput mitä pennuilta jää säilytän kylmässä. Muutoin koiramme saavat nappulansa ihan sellaisenaan vaan vesi on lisätty. Meidän rotuamme sanotaan herkkävatsaiseksi. Mutta meillä ei ole koskaan ollut ainuttakaan herkkämasuista. Ulkona ne kätkevät luitansa. Voin sanoa ettei ole luut hyvän-näköisiä kun ne kätköistään kaivavat herkuteltaviksi. Kiehuvaa vettä ei suositella nappuloiden turvottamiseen. Koska se oikeasti hävittää tärkeitä ravintoaineita. Muutamissa koiranruokasäkeissä tämä on mainittukin.


    • tiina

      Oon huomannu sellasen että jos kippoon jää turvotettuja nappuloita tai jos oon nostanu jämät pöydälle ruokailun jälkeen niin muutaman tunnin päästä ne rupee haisee pahalle..en kyllä tiiä sitten missä vika..Mutta tosi on että vedenkeittimelllä kun laittaa niin turpoo hetkessä enkä usko että mitään aineita haihduttaa, mutta jos vettä on liikaa ni ei kannata ainakaan kaikkea kaataa pois (turvotuksen jälkeen)kun veteen on liuennu niitä ruoka-aineita.

    • Neiti Hygieniapassi

      Kun kuiviin nappuloihin lisää vettä, alkaa samalla bakteerien juhlat. (Bakteerithan lisääntyvät kosteassa ja lämpimässä, kuten tiedämme.) Kannattaa ajatella koiranruokaa samassa mittakaavassa kuin ihmisen, söisitkö itse yön yli pöydällä seisoneen pizzan? Entä jääkaapissa olleen?

      Edellä ollut ajattelumalli on vain suuntaa antava, ei aukoton ohje. Mutta jos epäilyttää, niin aina voi ainakin olla siitä varma, että bakteerit toimivat samoissa olosuhteissa samalla tavalla. Eli "normaaleissa" elintarvikkeissa yli 8C:ssa lisääntyminen on vilkkaampaa, kuin alle!

      • nabbula

        Eihän tässä yhteydessä voi verrata ihmisten ja koirien ruokailutapoja. Koirahan on ns. raadonsyöjä joka hautaa luun ja sitten kaivaa sen uudestaa, eikä saa siitä mitään bakteereja.

        Itse en ainakaan turvottaisi nappuloita kiehuvalla vedellä. Siinä voi vitamiinit ym. tuohoutua.


    • Anonyymi

      Meillä labbiksenpentu tuli kaksi viikkoa sitten taloon, ja syö vain hevosenlantaa. Meillä siis talli. muuta ei suostu syömään.

      kauanko eilinen hevoisenlanta säilyy hyvänä huoneenlämmössä? Jääkaapissa pidin alkuun mutta alkoi kaikki ruuat maistumaan siltä itseltään.

      tuo edellä mainittu ohje siitä että säilyttää kuten ihmistenkin ruokia, ei meillä toimi kun emme syö hepankakkaa. jos täällä on ketään joka itse syö hebangaggaa, niin ois kiva kuulla säilytysvinkkejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tere Sammallahti: Sosiaaliturva pois vieraskielisiltä

      Hän viittaa Iltalehden juttuun. IL kertoi maanantaina Kelalta saatuun tilastotietoon perustuen, että vieraskieliset muod
      Maailman menoa
      349
      2256
    2. Nainen, tuskin muistan koska ollaan nähty

      niin pitkä aika siitä on. Suurin ilonaihe elämässäni olit, ja tulevan onnen aamuaurinko. Tunnut niin minun omalta, tutul
      Ikävä
      38
      2017
    3. Voi minkä rikoksen teki

      Kunnosti ihan pa..akuntoon päässeen tien ilman ELYn lupaa. Kyllähän se nyt viranhaltijaa kirpasee. Sellainen yritteliäis
      Kuhmo
      67
      1509
    4. Mitä olen tehnyt

      Mitä pahaa olen sinulle tehnyt? Rakastuin ja en pysty unohtamaan Miksi teet tämän minulle? Yritä ymmärtää, vaikka olet
      Ikävä
      91
      1406
    5. Torniolainen Tiiliä lukemaan

      Torniosta kotoisin oleva Matti Heis. Kala ui nyt syvissä vesissä. Kolme vuotta tiilien lukua.
      Tornio ja Haaparanta
      3
      1305
    6. Pitkään kestänyt ihastuminen

      Oot niin kaunis🩷 Vaikutat tosi itsevarmalta, iloiselta ja puheliaalta. Voisi sanoa, että näen sinut jopa tietynlaisen
      Ikävä
      99
      1218
    7. Mitä haluaisit

      Sanoa minulle nyt? En ole tätä kysynytkään pitkään aikaan🤔
      Ikävä
      79
      1205
    8. Venäjän lennokkileikit ja provokaatiot tulee jatkumaan.

      Yrittää härnätä Natoa vastaiskuun,koska sillä olisi halua ratkaista nopeasti sota käyttämällä taktista ydinasetta Ukrain
      NATO
      227
      1110
    9. Tuon sinulle jännitystä

      Siksi pidät minusta. Tiedämme molemmat, että meistä ei voi tulla mitään todellista.
      Ikävä
      113
      1086
    10. Kumpa kaikkeen vois palata

      Askelia taaksepäin. Siihen hetkeen kun olit aitiopaikalla mielestäsi. Kaiken oli kuitenkin tarkoitus mennä näin
      Ikävä
      12
      1047
    Aihe