http://www.demari.fi/Article.jsp?article=3639
Demarilehden jutusta käy selvästi ilmi, että Suome Gallup on myös aikanaan täytynyt olla ehdottoman puolueellinen tehdessään mittauksiaan.
Nyttemmin sama toimisto eri nimikkeellä tekee Halosen kampanjaa.
Demarilehden jutusta käy selvästi ilmi, että Suome Gallup on myös aikanaan täytynyt olla ehdottoman puolueellinen tehdessään mittauksiaan.
Nyttemmin sama toimisto eri nimikkeellä tekee Halosen kampanjaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Halosen imago on ylivoimaisesti paras
TNS-gallupin mukaan Tarja Halonen päihittää Matti Vanhasen ja Sauli Niinistön liki kaikessa. Niinistö päihittää Vanhasen vain ulkopolitiikan johtajana.
Tarja Halosen imago on pääehdokkaiden paras, kertoo TNS-gallupin tutkimus.
Juhani Aro
Uutispäivä Demari
Tasavallan presidentti Tarja Halonen päihittää päävastustajansa pääministeri Matti Vanhasen ja varapääjohtaja Sauli Niinistön mennen tullen imagokysymyksissä. Asia selviää Halosen kampanjatoimiston TNS-gallupilla (ent. Suomen Gallup) teettämässä tuoreessa imagotutkimuksessa. Siihen haastateltiin äskettäin reilua tuhatta ihmistä Halosen kampanjaa varten.
Tuloksien mukaan 84 prosenttia haastatelluista on sitä mieltä, että Tarja Halonen kykenee olemaan koko kansan presidentti. Matti Vanhasesta tätä mieltä oli 53 prosenttia vastaajista ja Sauli Niinistöstä 37 prosenttia.
Niinikään 84 prosenttia tutkituista oli sitä mieltä, että Tarja Halonen on avarakatseinen ja suvaitseva. Matti Vanhasesta tätä mieltä oli 34 prosenttia ja Niinistöstä 25 prosenttia.
82 prosenttia pitää Halosta sosiaalisena ja yhteistyökykyisenä. Vanhasesta tätä mieltä oli 60 prosenttia ja Niinistöstä 39 prosenttia vastaajista.
Halonen päihittää vastustajansa selvästi myös sellaisissa asioissa kuin "tuntee oikealla tavalla vastuuta ympäröivästä maailmasta ja kaikista ihmisistä" (82%), on "inhimillinen ja ymmärtää arkielämää" (82%), on "asiantunteva ja kokenut ulkopolitiikan johtaja" (81%), "kansanomainen" (81%), "Pohjoismaisen hyvinvoinnin kannattaja" (79%), "tulee valituksi presidentiksi" (78%) ja "on luotettava" (77%)
Niinistö vain yhdessä Vanhasta parempi
Halosen kampanjatoimiston päällikkö Markku J. Jääskeläinen (sd.) kommentoi Halosen ylivoimaisuutta tyytyväisenä, mutta näkee asiassa riskinsä.
- Jos ihmiset kokevat, että Halonen valitaan ilman muuta ja jäävät kotiin, se on riski, Jääskeläinen sanoo.
Kiinnostavaa gallup-tutkimuksessa on, että Halosen jälkeen myös pääministeri Matti Vanhanen on aivan ylivoimainen Niinistöön nähden. Kymmenestä kysytystä ominaisuudesta Niinistö päihittää Vanhasen ehkä yllättävästikin vain yhdessä, ulkopolitiikan johtajuudessa. Niinistöstä tätä mieltä oli 45 prosenttia ja Vanhasesta 38 prosenttia.
Yllättävä asia on siksi, koska Niinistö on ollut viimeiset vuodet pois kotimaan politiikassa kansainvälisen pankin johtotehtävissä, kun taas Vanhanen on toiminut pari vuotta ulkopoliittisestikin vahvan pääministerin tehtävissä.
Vanhanen päihitti Niinistön ylivoimaisesti luotettavuudessa (Vanhanen 62%, Niinistö 51%), sosiaalisuudessa ja yhteistyökyvyssä (Vanhanen 60%, Niinistö 39%).
**************************************************************
"Ilman Halosta Vanhanen olisi presidentti"
Kampanjapäällikkö Markki J. Jääskeläinen kommentoi tuoreen galluptutkimuksen tuloksia niin, että, jollei Tarja Halosta olisi keksitty, olisi Matti Vanhanen seuraava presidentti.
- Vain noin neljännes väestöstä liittää Haloseen kielteisiä ominaisuuksia, kuten liian vasemmistolaisuuden ja liiallisen vähemmistöjen tavoitteiden myötäilyn, Jääskeläinen sanoo.
- Mutta Halosen imago on ylivertaisen myönteinen verrattuna pääkilpailijoihin. Jääskeläinen kertoo.
Kaikki ehdokkaat koetaan kutakuinkin yhtä isänmaallisiksi ja kaikki kolme ovat kutakuinkin yhtä kykeneviä johtamaan maata kriisioloissa.
- Niinistö on kärkiehdokas kahdessa asiassa: kyvyssä tehdä nopeita päätöksiä ja kyvyssä edistää yrittäjyyttä, Jääskeläinen sanoo.
- Myönteisissä ominaisuuksissa Niinistö ja Vanhanen ovat kilpailukykyisiä vain parin kolmen ominaisuuden osalta, Jääskeläinen sanoo. (JA)
***************************************************************
KOMMENTTI:
Tarja Halonen - koko kansan presidentti
Kun presidenttiehdokkaiden kampanjoita suunnitellaan, ovat imagotutkimukset tärkeässä roolissa. Ne auttavat kampanjamaakareita valitsemaan kampanjansa keihäänkärjen - sen sloganin, jonka odotetaan parhaiten uppoavan kansaan.
Tarja Halosen kampanjatoimistolla tuntuu olevan tasan yksi ongelma - mikä useista myönteisistä imagoista valitaan kampanjan kärjeksi? Vaihtoehtoja kun piisaa.
Ykköseksi nousee kuitenkin jo Mauno Koiviston ensimmäisestä kampanjasta tuttu slogan - Tarja Halonen koko kansan presidentti. Niin moni liittää ominaisuuden Haloseen. Ja niin moni haluaa Halosen jatkokaudelle.
Haloseen liitetään myös sellaisia arvioita kuin "inhimillinen ja ymmärtää arkielämää" tai "avarakatseinen ja suvaitsevainen". Halonen on myös maan ensimmäinen nainen (kukahan vastaajien mielestä on muuten maan ensimmäinen mies?) ja paras jatkamaan.
Tärkeää kansalaisille tuntuu TNS-gallupin mukaan olevan myös kyky johtaa maata kriisioloissa ja poikkeustilanteissa. Tässäkin Halonen pärjää paremmin kuin hyvin.
Mutta eipä käy kateeksi pääministeri Matti Vanhasta. Oheisen tutkimuksen mukaan Vanhanen valittaisiin ilman muuta seuraavaksi presidentiksi, jollei Tarja Halonen olisi ehdolla.
No. Vanhasen ei auta nyt tehtä muuta kuin käydä nämä vaalit hyvin, voittaa seuraavatkin eduskuntavaalit ja tähdätä kuuden vuoden päässä oleviin presidentinvaaleihin kaksinkertaisena pääministerinä.
Silloin Tarja Halonen ei ole enää ehdokkaana ja Vanhasen "kuningastie" näyttää selvältä. Vaikka, mistä pirusta sen tietää, mistä kampanjapäällikkö Markku J. Jääskeläinen taas uuden tähden kehittää?
Juhani Aro
13.10. 16:16
Juhani Aro
Uutispäivä Demari, Haapaniemenkatu 7-9 B-talo, 17-18 krs. PL 338 00531 HELSINKI, Puh. 09-701 041, Fax: 09-701 0567
Vanhassa Neuvostoliitossa esitettiin tuommoisia väitteitä.
Siellä ne menivät täydestä.
Meillä ei pelkkä huudahtelu riitä.
Missä ovat todisteet ?
Otsikoissa kaikki.
Halosen kampanjointi on rehellistä. Galluppien laatijat toimivat vastuullisesti. Asia nyt vain yksinkertaisesti on niin, että Halonen on kannuksensa ansainnut ja jatkaa myös toisen kauden presidenttinä. Nimiä listaan, nimiä listaan, on siellä omanikin :)
http://www.tarjahalonen.fi/fi/tukijalista.php?offset=1080
"otaikossa hymiö" nyt kommentoi ollenkaan, vai onko hänellä nyt niin kurjaa?
Ei taida tulla olemaankaan?
Sitä minä olen vain ihmetellyt, mikä Sinut sai kirjoittamaan sellaista potaskaa silloin, kun hengailit Sepon nimeen saitilla?
kenen leipää syöt sen lauluja laulat. Tätä oletin itsekin jo vuoden päivät, oikeus voittaa aina, Halosen alamäki alkaa vielä, kunhan kilpailijat ovat tarkkana, muuta ei tarvita