4 vuotta sitten sairastuin paniikkihäiriöön ja masennukseen. Olen käynyt 2,5v. terapiassa ja noussut sieltä kuilusta hitaasti ja varmasti. Nyt pudottiin taas pohjalle, voiko täältä enää noustakaan? En jaksa uskoa.
Terapiaa on vielä vuosi edessä, mitä sen jälkeen? Voinko saada enää tukea erilaiseen terapiaan vai onko tämä yksi ainut vaihtoehto?
Masentaa hirveästi :(, lääkkeitä en syö terapian vuoksi...
Terapiaa on vielä vuosi edessä, mitä sen jälkeen? Voinko saada enää tukea erilaiseen terapiaan vai onko tämä yksi ainut vaihtoehto?
Masentaa hirveästi :(, lääkkeitä en syö terapian vuoksi...
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hei Jonna,kyllä sitä voi parantua uudestaan,tiedän omasta kokemuksesta.
Ota ihmeessä lääkitys avuksi,jos tarjotaan,niin on minullakin,niitä masennus aikoja vain tulee,mutta muista,että huominen voi jo tuoda parempaa.JAKSELE,ÄLÄ YRITÄ ENEMPÄÄ KUIN ON VOIMIA
Masennus ja paniikkihäiriö eivät ole sellaisia juttuja, joista ei voisi parantua. Jos ajattelee psyykkisiä ongelmia, eivät nuo ole ollenkaan pahimmasta päästä. Parannut kyllä, kunhan saat hoitoa ja käytät sinulle määrättyjä lääkkeitä. Se voi viedä aikaa, mutta pikku hiljaa hyvä tulee.
terapian vuoksi? Itse käyn psykoterapiassa ja mulla on myös masennuslääkkeet käytössä. Ei ne muuta mun persoonallisuutta tai ajatuksia. Jos ne helpottaisi sun oloa.
Tosin terapia on tehokas hoitomuoto ilman lääkkeitäkin.Ihmiset on erilaisia ja toiset haluavatkin parantua ilman lääkkeitä. ja se on ihan ok silloin kun ei ole psykoottisuutta tms.