Seksi - Väkivalta - Viina - Lapset

Täällä kylmässä pohjolassa suvaitaan Perheväkivaltaa, Seksi lasten silmien edessä ja Lasten silmien alla tapahtuva tolkuton viinan käyttö ilman että johdonmukaista huostaanottokäytäntöä toteutettaisiin missään tämän maan kolkassa.

Sen sijaan jos vanhempi syyllistyy marisätkän polttamiseen, vaikka se tapahtuisikin lasten sitä tietämättä, voi se olla jossain päin suomea riittävä peruste huostaanotolle, mikäli tämä tulee viranomaisten tietoon.

Miksi?
3310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

HUUMENUORISOAKO TOIVOT TÄHÄN MAAHAN LISÄÄ? EIKÖ NOITA "SÄTKÄVEIKKOJA" JO RIITTÄVÄSTI KULMILLA PYÖRI? "SÄTKÄSSÄKÖ" TÄMÄN MAAN TULEVAISUUS? EI VIINAA VAAN "SÄTKIÄKÖ"? AIHEUTTAAKO "SÄTKÄ" KOVANKIN HIMON? OLETKO KOSKAAN YRITTÄNYT OLLA VIIKKOA ILMAN "SÄTKÄÄ"?

Äänestä
  • Ja järkeä peliin kaveri

    Sä et vastannu mun kysymykseen kuin tällä klassisella "huumausainetta" jutulla. Huomiotta jäi se, et tässä maassa kun on likimain lupa tehdä mitä vain kotonaan lasten silmien alla, mutta annas olla jos jäät kiinni marijuanasätkästä niin helvetti on irti. Löytyykö sulta mitään järkevää perustelua sille, miksi näin on?

    Ei aiheuta sätkä himoa, ei mulle eikä kenellekään jonka tunnen. Ainakaan sellaista himoa mitä sä ilmeisesti kuvittelet siitä seuraavan.

    Viikko ei oo mitään. Mites ois vaikka vuosi, tai miksei vaikka viisi? Kokeiltu on kumpikin.

    Äänestä

Kyllä täällä Suomessa ollaan opetettu hyvin tavoille.
Saa pahoinpidella pahasti tuttua tai vierasta, juoda joka viikonloppu itsensä tajuttomaksi, ajaa autolla humalassa ihminen kuolleeksi, syöttää itsensä ja lapsensa monia erilaisia sairauksia omaaviksi ihrapalleroiksi, harrastaa seksiä lasten edessä, terrorisoida lähiympäristöä alituisella tupakansavulla ja tietenkin vittuilla ja sikailla minkä ehtii.
Yleinen mielipiden on vain paheksuvaa mutinaa. Mieluiten käännetään päätä toiseen pois ja unohdettaisiin asia, koska sitä nyt tapahtuu koko ajan. Aina ei saisi edes paheksua.
Sitten joku kasvattaa omaan käyttöön pari puskaa kannabista. Sitten alkaa tulee näitä mielipiteitä, että kenttäoikeudenkäyntejä ja kuulaa kalloon. Ei siis mitään suhteellisuuden tajua.

Lopuksi vielä selvennykseksi: en ole koskaan käyttänyt mitään laittomia aineita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiva Kaveri kirjoitti:

Täällä kylmässä pohjolassa suvaitaan Perheväkivaltaa, Seksi lasten silmien edessä ja Lasten silmien alla tapahtuva tolkuton viinan käyttö ilman että johdonmukaista huostaanottokäytäntöä toteutettaisiin missään tämän maan kolkassa.

Sen sijaan jos vanhempi syyllistyy marisätkän polttamiseen, vaikka se tapahtuisikin lasten sitä tietämättä, voi se olla jossain päin suomea riittävä peruste huostaanotolle, mikäli tämä tulee viranomaisten tietoon.

Miksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu